Ασθένειες Ασθενεια ή γεραματα;

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Πριν απο 4 μηνες περιπου ηρθε στην κατοχη μου μια καρδερινα σιβηριας. Τον 1ο μηνα ηταν μια περιοδος αναγνωριστικη και για τους δυο μας. Μαθημενη σε εσωτερικο χωρο... Παρεα μονο με καναρινια... Τροφη μονο καναρινιων... Επρεπε ολα αυτα να αλλαξουν.Αρχικα δεν παρατηρησα κατι εκτος απο το γεγονος οτι ηταν λιγο ''βαρια'' και οχι ιδιαιτερα κινητικη. Της χορηγησα βιταμινουλες. Μολις αρχισε να κρυωλογει ο καιρος αναγκαστηκα να την βαλω μεσα μια και εδειχνε να μην αντεχει το κρυο.
Με ανησυχησε το γεγονος πως οι κουτσουλιες της ηταν και ειναι καπως, συμπηκνωμενες. Μου φαινεται αδυνατη... Και τρωει πολυ.Χορηγησα...esb3 ... (πριν απο 2 μηνες...)δεν αλλαξε κατι.
Παρακαλουθω το τροπο που τρωει(την ποσοτητα) σε μια ταιστρα με 15γρ. τροφης(μιξ μονο σπορων) την καταναλωνει σε 24 ωρες σε ποσοστο 85%.. Και παραλληλα τρωει και απο αλλη ταιστρα που περιεχει.. Αυγοτροφη, εντομα... Και μειγμα οπως το xtravital.
Του χορηγω ανα τακτα διαστηματα μηλοξυδο.. Πρασιναδες.
Σε ψηλαφιση που του εκανα ενω ειναι αδυνατος στην περιοχη της κοιλιας βλεπω λιπος.
Και ενω ολα αυτα μοιαζουν ''φυσιολογικα'' συμπτωματα για πουλι.. (που μπορει να εχει σκουλικια ή οτι αλλο)..ωστοσο με ανησυχει και κατι αλλο. Η ηλικιας του.
Το δαχτυλιδακι λεει 98..
Και ρωταω... Αν το γεγονος οτι δεν ειναι κινητικος(δεν καθεται φουσκωμενος)...ωφειλεται στην ηλικια του. Μηπως ειναι απλα γεραματα; Αν υπαρχει νοσος ειναι σωστο να περασω σε μια νεα αγωγη αντιβιωσης; Ποσο θα επιβαρυνει την φυσικη του κατασταση;
 
Sophia,

an to daxtilidi einai alithina, afti i karderina einai tora 11 xronon. Afto einai stis karderines arketa megalo ilikia. Aftos den kinite pia san ta mikra. Selei ligo tin isixia tou kai afou den kinite toso poli san ta mikra, bebaios den exei pia ta mys pou exoune ta mikra sto stithos.
 
Σοφία μου χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω οι καρδερίνες στην φύση ζουν 8-10 χρόνια. Αν είχε μια καλή και φροντισμένη ζωή μέχρι τώρα, ίσως ζησει και παραπάνω. Ειναι όμως ήδη 10 ετών, αρκετά γερικο... Ελπίζω να την χαρείς για αρκετό καιρό ακόμα. Ειμαι σίγουρη πως κοντά σου θα έχει την καλύτερη περιποίηση ειδικά σε αυτη την δύσκολη φάση
 
Sophia,

an to daxtilidi einai alithina, afti i karderina einai tora 11 xronon. Afto einai stis karderines arketa megalo ilikia. Aftos den kinite pia san ta mikra. Selei ligo tin isixia tou kai afou den kinite toso poli san ta mikra, bebaios den exei pia ta mys pou exoune ta mikra sto stithos.
Οποτε να υποθεσω οτι ειναι μια χαρα και οτι το οποιο παραδοξο ωφειλεται στην ηλικια της; Αναφερεις την λεξη αρκετα μεγαλη.. Οχι πολυ! Αρα θα την χαρω λιγο ε;
Δυστηχως για κεινη αλλα και για μενα το δαχτυλιδι ειναι περα για περα αληθινο... Και εξαιρετικα δυσκολο να φωτογραφηθει λογω μεγεθους..ωστε να φαινοντε τα στοιχεια της...
 

Συνημμένα

  • 6%^& 110.webp
    6%^& 110.webp
    4,4 KB · Προβολές: 245
Back
Top