Ασθένειες Ασθενεια ή πτερορροια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

toykaki

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2014
Μηνύματα
268
Πόλη
Αττική
Εδω και 2 εβδομαδες εχω το εξης προβλημα να το πω; Το καναρινι μου ριχνει λιγα φτερα, καποιες φορες τα εχει στο στομα και μου κανει το εξης περιεργο εντυπωση, οταν παω κοντα στο κλουβι μου ανοιγει-κατεβαζει τα φτερα και θυμωνη, οταν παω εκεινη την στιγμη να βαλω το δαχτυλο μου στα καγκελα ερχετε και τα δαγκωνει. Ειναι μεσα στο σπιτι παντα με φως οσο διαρκει η ημερα.. Μια φορα το εβγαλα εξω. Και το εχω 1 χρονο ακριβς, ειναι γθρω στα 2 χρονων περιπου. Ρπισηε δεν κελαιδαει ολο αυτο το διαστημα και εχει 4 μερες που του βαζω βιταμινη για πτερροροια στο νερο,του εχω εδω κ 2 εβδομαδες επισης αυγοτροφη. Και παντα κοκαλο σουπιας
 
Το καναρίνι είναι αρσενικό ή θηλυκό;
Εάν είναι θηλυκό μπορεί να είναι πυρωμένο και να προσπαθεί να κάνει φωλιά. Εάν είναι αρσενικό όμως δεν ξέρω τι να σου πω για το ότι κρατάει τα πούπουλα στο στόμα του. Μου ακούγεται πολύ παράξενο. Πτερόροια έχει περάσει;
Πόσους βαθμούς έχει μέσα στο σπίτι;
 
οταν παω κοντα στο κλουβι μου ανοιγει-κατεβαζει τα φτερα και θυμωνη, οταν παω εκεινη την στιγμη να βαλω το δαχτυλο μου στα καγκελα ερχετε και τα δαγκωνει.
Αυτό δείχνει μια ξεκάθαρα επιθετική συμπεριφορά. Τι διατροφή του παρέχεις;

Βλέπεις και κάτω φτερά ή απλά τον βλέπεις να έχει στο στόμα του τα φτερά του; Κελαηδαει;
 
Εχει και κατω φτερα, οχι πολλα 3-4 στην εβδομαδα η πουπουλα, δεν κελαιδαει οχι τροφη αυτη που του εδινα παντα, το μειγμα.χωρις αυτα τα πρασινοκοκκινα.. Δεν μπορω να φανταστω κατι που να το τρωμαξε τοσο πολυ, μονο οτι ενα διαστημα το εβαζα σε ενα δωματιο σαν αποθηκη 5×5 τετραγωνικα και το ειχα ψηλα και ηταν κοντα σε φως, αν το τρομαξ κατι μονο αυτο, βεβαια αυτο το εκανα για 2-3 μερες απο 4 ωρες την ημερα περιπου. Εαν οντως εχει τρομαξει απο κατι πως αλλαζει αυτο;
 
Τώρα το έχεις σε ένα μέρος μόνιμα έτσι; Που το έχεις; Τι τα κοιμάται και ξυπνάει κάθε μέρα;
 
Ναι σε ενα μερος το εχω εδω κ πολυ καιρο.στο σαλονι και κοιμαται-ξυπναει με την ημερα
 
Ναι σε ενα μερος το εχω εδω κ πολυ καιρο.στο σαλονι και κοιμαται-ξυπναει με την ημερα
Εγώ υποθέτω το εξής... Αν το πουλί βρίσκεται στο σαλόνι... Με ομιλίες... Τηλεόραση και φως ως αργά... Τότε λογικό είναι να έχει αυτή τη συμπεριφορά γιατί ενοχλείται και έτσι έχει στρεσσαριστεί...
Μην το αλλάζεις συνέχεια μέρος, δεν κάνει...
Θα το έχεις κάπου μόνιμα... Και φυσικά όχι στην κουζίνα...
Τώρα που είναι έτσι μην το ενοχλείς πολύ...
Θα ασχολείσαι μαζί του μονο για να κάνεις αυτά που πρέπει και λογικά θα ηρεμήσει...
Πρέπει κάθε μέρα να κοιμάται όταν νυχτώνει και να ξυπνάει το πρωί μόνο του όταν ξημερώνει...
 
Και εγώ θεωρώ πως ένα πιο ήσυχο μέρος θα τον ηρεμούσε και ίσως να σταματούσε την παθολογική πτερόροια που πιθανότατα περνάει. Υπάρχει μήπως κάποιο δωμάτιο στο σπίτι πιο ήσυχο;

Δώσε έμφαση και στη διατροφή του. Αν περνάει παθολογική πτερόροια χρειάζεται πρωτείνη και ιχνοστοιχεία για να το βοηθήσουν. Δες και αυτό: https://petbirds.gr/article/bird-moulting/

Το τεστ για την κόκκινη ψείρα το έχεις κάνει;
 
Οχι τι τεστ ειναι αυτο; Σημερα που εχει καλο πρωινο το εβγαλα εξω και να πω την αληθεια χαρικα γιατι αρχισε να τιτιβιζει δειλα δειλα εξω βεβαια
 
Καλά, αμα το έχεις μέσα έξω... Περίμενε να ηρεμήσει... Πρέπει να το έχεις σε μόνιμο μέρος και φυσικά προστατευμένο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Σε μονιμο το εχω οπως ειπα κ παραπανω. Απλα σημερα τι εβγαλα για να δω εαν εχει διαφορα
 
Σε μονιμο το εχω οπως ειπα κ παραπανω. Απλα σημερα τι εβγαλα για να δω εαν εχει διαφορα
Δε γίνεται όμως αυτό. Γτ θα στρεσσαριστει περισσότερο...άστο να ηρεμήσει...
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις...
Όταν ανοίξει" ο καιρός μπορείς να το βγάλεις μόνιμα έξω αφού του παρέχεις την κατάλληλη προστασία...
Εκεί να δεις... Θα είναι πιο καλά...
 
Αν ήμουν εγώ στην θέση σου θα το άφηνα μέσα και μόλις ερχόταν η άνοιξη και ανέβαιναν οι θερμοκρασίες θα το έβγαζα μόνιμα έξω.
Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς να σχεδιάσεις και την προστασία του από τα αρπακτικά και τις καιρικές συνθήκες,όταν και όποτε χρειαστεί!
 
σημερα που εχει καλο πρωινο το εβγαλα εξω
απλα σημερα τι εβγαλα για να δω εαν εχει διαφορα
Με το να του αλλάζεις συνεχώς μέρος για να δοκιμάσεις που θα ήταν καλύτερα, μόνο στρες του προκαλείς. Και θα αρχίσει να μαδάει ακόμα περισσότερο... Βρες ένα μέρος μέσα στο σπίτι ήσυχο και ήρεμο, χωρίς πολυκοσμία και καπνό (έχουμε και ένα άρθρο στο φόρουμ που θα σε βοηθήσει να επιλέξεις το κατάλληλο σημείο: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/ ). Δώσε έμφαση στη διατροφή του, άστο σε ένα μέρος να ηρεμήσει και σιγά σιγά θα γίνει καλά.

Αν ήμουν εγώ στην θέση σου θα το άφηνα μέσα και μόλις ερχόταν η άνοιξη και ανέβαιναν οι θερμοκρασίες θα το έβγαζα μόνιμα έξω.
Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπορείς να σχεδιάσεις και την προστασία του από τα αρπακτικά και τις καιρικές συνθήκες,όταν και όποτε χρειαστεί!
Θα συμφωνήσω με τον Μάκη. Σε λίγους μήνες ο καιρός θα είναι καλύτερος για να τον βγάλεις έξω. Προς το παρόν μέσα! Δεν είναι καλά το πουλί...

Οχι τι τεστ ειναι αυτο;
Πριν νυχτώσει και πριν κουρνιάσει, βάλε μια νωπή χαρτοπετσέτα στα κάγκελα του κλουβιού. Όταν ξημερώσει πήγαινε και δες την χαρτοπετσέτα. Αν έχει μαύρα στίγματα πες το μας!
 
Σταύρο, ποια η ηλικία του καναρινιού και τι μήνα εχει γεννηθεί, αν γνωρίζεις;
Ρωτώ διότι στο παρελθόν είχα ενα καναρινι το οποίο εικάζω οτι είχε γεννηθεί εκτος εποχής και το οποίο έκανε μια μικρή πτερορροια, πέραν της κανονικής καθε άνοιξη
 
Δεν γνωριζω μηνα. Ειναι 2 χρονων περιπου. Θα κανω το τεστ με την νπη πετσετα. Που να την ακουμπησω ακριβως;
 
Back
Top