Γενικά Ασπροκόκκινα Μωσαϊκά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Spuros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όμορφα πουλάκια γραμμής αρσενικού νομίζω, μπράβο Σπύρο!
Υπαρχει σε καποια ασερνικα εντονη διαχυση.. Ενω οι γονεις τους δεν ειχαν.. Που μπορει να οφειλετε;
Ποια διαδικασία ακολούθησες στο βάψιμο;Λίγη ακρίβεια στους χρόνους έναρξης.
 
Τώρα μπορεί να δεί κανείς πώς είναι πραγματικά τα πουλιά.Ωραίος σωματότυπος. Ωραίες μεγάλες μάσκες και όμορφη κατανομή του μωσαϊκού. Η διάχυση φυσικά τώρα έκανε την εμφάνισή της. Αν το λιπόχρωμα ήταν πιο έντονο και η διάχυση πιο περιορισμένη θα μιλάγαμε για σπουδαία πουλιά. Το πρόβλημα στα μωσαϊκά είναι αυτό ακριβώς. Οσο πιο κοντά πλησιάζουμε σ' αυτά τα μεγάλα κεφάλια με την εξαιρετική μάσκα, τόσο χάνεται το καθαρό λευκό και η διάχυση τους αφαιρεί πόντους. Επειδή το θέμα είναι γενετικό, η λύση βρίσκεται στην επιμονή μας για ζευγάρωμα όσο πιο καθαρών λευκών θηλυκών και φυσικά με μεγαλύτερη μάσκα. Το λιπόχρωμα και η απόχρωσή του είναι περισσότερο θέμα διατροφικό, που μπορεί να το λύσει ο εκτροφέας με δοκιμές ανάμεσα στα γνωστά καροτενοειδή (καθαξανθίνη-καροφύλλη-βήτα καροτίνη). Σ' αυτά τα τελευταία τα "μυστικά" είναι στην ημερήσια διάταξη. Αλλά στο τέλος, το αποτέλεσμα δεν τους δικαιώνει όλους.
Υ. Γ Η ποικιλία είναι ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΩΣΑΙΚΟΥ . (ας μη τα λέμε ασπροκόκκινα μωσαικά)
 
Πραγματικα παρα πολυ ομορφα πουλια!

*Αν μπορεις βαλε πιο πανω τα σκευη με την τροφη τους γιατι βλεπω οτι εχει πολλες κουτσουλιες εκει αρα ισως εχει και μεσα στο φαγητο.
Φιλικα παντα :)
 
Πολύ όμορφα πουλάκια με έντονα χρώματα. Αν και δεν ξέρω από αυτά, μπορώ να πω ότι είναι πολύ αξιόλογα πουλιά. Η μάσκα τους θυμίζει καρδερίνα. Πολλά μπράβο, να τα χαίρεσαι!
 
Εντυπωσιασμενη! Του χρόνου θα χρησιμοποιήσω και εγώ την ίδια χρωστικη! Οι φώτο και το αποτέλεσμα που βλέπω με έπεισαν! Να τα χαίρεσαι!

*έχεις σκεφτεί να αλλάξεις πατηθρες; Να βάλεις ίσως πατηθρες από φυσικό ξύλο; Κάνουν πολύ καλό στα πόδια τους!
 
Το πρόβλημα στα μωσαϊκά είναι αυτό ακριβώς. Οσο πιο κοντά πλησιάζουμε σ' αυτά τα μεγάλα κεφάλια με την εξαιρετική μάσκα, τόσο χάνεται το καθαρό λευκό και η διάχυση τους αφαιρεί πόντους
Άρα Μάκη, κάνοντας μια σύντομη περιγραφή του προτύπου "ψάχνουμε" για πουλιά με μεγάλο σώμα και κεφάλι, καθαρή λευκή βάση, μεγάλη μάσκα με συμπαγές κόκκινο χρώμα και καθαρές γραμμές στο περίγραμμα της;

Στα φτερά ποιο είναι το ζητούμενο με βάση το πρότυπο;
 
Back
Top