Ασθένειες Αστάθεια καναρινιού, πέφτει από τα κλαδάκια του κλουβιού

Stella2022

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
6
Πόλη
Κέρκυρα
Καλησπέρα. Είμαι η Στέλλα κι έχω ένα αρσενικό καναρίνι εδώ κ περίπου ένα χρόνο. Προσπαθώ να μάθω αρκετά για τα καναρινια κ είμαι νέο μέλος. Την τελευταία εβδομάδα το καναρινι έχει μειώσει την τροφή που καταναλώνει και έχει αστάθεια στα κλαδάκια του κλουβιου(πέφτει κάτω). Εννοείται έχει σταματήσει το κελαηδήματα κ διαλέγει να κάθεται στο πάτωμα του κλουβιού χωρίς να είναι φουσκωμένο. Είχε μακριά νύχια κ προσεκτικά του τα έκοψα χτες θεωρώντας πως αυτή ήταν η αιτία. Ωστόσο παραμένει ασταθές κ κάπως δυσκίνητο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα,
Το κλουβάκι του είναι μέσα?, τι ηλικία έχει το καναρινακι?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το κλουβί είναι μέσα και η και η ηλικία του μάλλον 13μηνων (αν από το Pet Shop ήταν ακριβείς για την ηλικία του). Έχει κ δαχτυλίδια στα πόδια. Ένα μοβ κι ένα πρασινο
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εγώ στην θέση σου θα κοίταζα στα ποδαράκια του για τυχόν πληγές.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Του βάζεις τακτικά σπρέι κατά της ψιρας?
[automerge]1643548744[/automerge]
Δηλαδή μια φορά τον μήνα προληπτικά
 
έχει αστάθεια στα κλαδάκια του κλουβιου(πέφτει κάτω).
παραμένει ασταθές κ κάπως δυσκίνητο.
Αν υπάρχει Κτηνίατρος με γνώσεις στα πουλιά καλό θα είναι να το πάτε για εξέταση.
Φρόντισε να βρίσκεται σε ζεστό χώρο.

Μπορείς να δώσεις βιταμίνες συμπλέγματος Β που βοηθούν σε νευρολογικά προβλήματα.

Αν δεν βρεις κάποια από τα παραπάνω δώσε μια καλή πολυβιταμίνη
BEAPHAR Multi Vit Bird 20ml

Το πουλάκι έχει επαφή με το φυσικό φως χωρίς να παρεμβάλλονται τζάμια ?
Βάλε σπόρους και αυγοτροφή σε ένα ρηχό σκεύος στον πάτο του κλουβιού για να έχει εύκολη πρόσβαση στην τροφή.
 
Αύριο πρωί θα τηλ σε κτηνίατρο να ρωτησω αν μπορεί να με δεχτεί. Ωστόσο θεωρώ πως επειδή μένω σε επαρχιακή πόλη είναι πιθανό να μην έχει ειδίκευση.
Μέχρι τότε βρίσκεται μέσα στο σπίτι.
Όσον αφορά την ερώτηση σας για το φυσικό φως κ τα τζάμια, θα πω μάλλον οχι. Να του αλλάξω δωμάτιο με περισσότερο ήλιο, αλλά χωρίς να πέφτει απευθείας πάνω στο κλουβί.?
[automerge]1643551829[/automerge]
Σπρέι κατά της ψείρας χρειάζεται πολύ συχνά? Έχω καιρό να βάλω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να του αλλάξω δωμάτιο με περισσότερο ήλιο, αλλά χωρίς να πέφτει απευθείας πάνω στο κλουβί.?
Πρέπει να έχουν επαφή με το φυσικό φως χωρίς να παρεμβάλλονται τζάμια (όχι άμεση επαφή με το ήλιο, βέβαια η άμεση επαφή για 5-10 λεπτά δεν τους κάνει κακό μάλλον το αντίθετο) για να απορροφούν τις χρήσιμες UVA και UVB ακτινοβολίες.
Οι UVA και UVB δεν μπορούν να διαπεράσουν τα τζάμια.

Μπορει να έχει ψιρα,
Κάνε το τεστ της βρεγμένης χαρτοπετσέτας, βρέχεις χαρτοπετσέτα μετά την διπλώνεις και την τοποθετείς σε γωνίες του κλουβιού το απόγευμα και το πρωί την ξετυλίγεις και ψάχνεις για μαύρα ή κόκκινα στίγματα.
 
Back
Top