Φροντίδα Ασυνήθιστη συμπεριφορά αρσενικών καναρινιών μαζί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης seneka21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

seneka21

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
63
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γεια χαρά σε όλους.

Εξ ανάγκης και προσωρινά έβαλα ξεχωριστά δύο αρσενικά Μαλινουά σε μία κινέζικη 60αρα ζευφαρώστρα. Επειδή το τμήμα που αντιστοιχούσε σε κάθε πουλάκι μου φάνηκε μικρό, έβγαλα το ενδιάμεσο κάγκελο και έτσι βρέθηκαν μαζί.
Γνωρίζοντας τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από την ανωτέρω συμβίωση είχα το νου μου για τυχόν αψιμαχίες κτλ.
Τουναντίον, δεν υπήρξε καμία προστριβή και όλα καλά.
Ο λόγος που όμως ζητώ την γνώμη των εμπειροτέρων, και μόνο από περιέργεια, είναι ο εξής: Παρατήρησα ότι αραιά και που τα πουλάκια (αντί να μαλώνουν ως είθισται) κάθονται αντικριστά στην ίδια πατήθρα και κάνουν μία επαναλαμβανόμενη κίνηση με τα ράμφη τους σαν να "φιλιούνται".
Να σημειώσω ότι είναι δακτυλιωμένα αρσενικά από διαφροτετικούς εκτροφείς και διαφορετικά έτη αναπαραγωγής. Επίσης να πω ότι, το μόνο που έχω αλλάξει όσον αφορά στην περιποίηση τους, σχετικά πρόσφατα, είναι το ότι τους βάζω συχνά για τροφή pellet.
Έχετε ξαναδεί τέτοια ασυνήθιστη συμπεριφορά μεταξύ αρσενικών; Υπάρχει περίπτωση να είμαι μάρτυρας κάποιου είδους νεοτερισμού 😉 στην κοινωνία των μικρών μας φίλων?😄

Να είστε όλοι καλά.
 
@seneka21 Είσαι σίγουρος ότι είναι αρσενικά?
Τι να πω. Δεν τα κοίταξα απο κάτω, αλλά κελαηδούν ως αρσενικά και μου τα δωσανε ως αρσενικά με τα δαχτυλιδάκια τους.

Να είσαι καλά.
[automerge]1691731660[/automerge]
Καλήμερα, λόγο πτερροροιας τα αρσενικά ηρεμούν λίγο και δεν υπάρχει θέμα, μόλις περάσει η πτερροροια ίσως έχεις θέμα
Η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε και μένα από το μυαλό ότι πιθανά η πτερόρροια να παίζει κάποιο ρόλο. Απλά θα περίμενα λόγω stress να είναι πιο οξύθυμα.

Να είσαι καλά.
 
Είχα δύο μήνες αρσενικά καναρίνια "σε φάση αναπαραγωγής" επίπεδη νόμιζα ότι το ένα ήταν θηλυκό 🤣😂🤣😂 και ήταν πολύ αγαπημένα φιλιά δίνανε και φωλιά έφτιαξε ο ένας , αλλά μετά από παρατήρηση είδα ότι το θηλυκό άρχισε να κελαηδεί, ανέβασα μερικές φώτο και εδώ μέσα και μου βγήκε αγόρι.
Τα χώρισα και ξεκίνησε να κελαηδεί και αυτό που νόμιζα ως θηλυκό με πλήρη ρεπερτόριο.
Μη σου φαίνεται περίεργο αν τα πάνε καλά, αυτά από εμένα.
 
@Akanthillis φοβερό! Πάντως είχα διαβάσει αυτό από τον @Stavros για θηλυκό καναρίνι που κέρδισε σε διαγωνισμό φωνής!!! Κ μετά είδαν ότι ήταν θηλυκό γιατί γέννησε αυγά.

Πόσο σπάνιο κ καταπληκτικό! Λες να είναι κ ο δικός σου που έφτιαξε φωλιά;
 
@MARY58 ο δικός μου σίγουρα ήταν αγόρι (κάναμε έλεγχο σε γεννητικά όργανα) και δυστυχώς είναι αυτό το πουλάκι που μας άφησε πρίν λίγο καιρό άνευ λόγου και αιτίας και πέταξε για τον παράδεισο... Όπως και να έχει μέσα από αυτό το πουλάκι πήρα μια εμπειρία παραπάνω σχετικά με την κοινωνικοποίηση των καναρινιών.
 
@Akanthillis ήταν ο amy; Λυπάμαι πολύ. 😟.
Όπως και να έχει μέσα από αυτό το πουλάκι πήρα μια εμπειρία παραπάνω σχετικά με την κοινωνικοποίηση των καναρινιών
Σε έκανε σοφότερο. Πώς να μην το θυμάσαι με αγάπη.
 
Back
Top