Φροντίδα Ασφάλεια ώστε να μην την ανοίγει η πόρτα του κλουβιού

Nancylovebird

PB New Member
Εγγραφή
3 Αυγ 2019
Μηνύματα
61
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να βάλω στην πόρτα του κλουβιού ώστε να μην την ανοίγει; Μας βγήκε πολύ τσαούσο τελικά καταφέρνει και ανοίγει την πόρτα μόνη της.
Έβαλα ένα μικρό μανταλάκι ξύλινο αλλά πάει και το δαγκώνει και κόβει κομματάκια, φοβάμαι μην πάθει τίποτα και της το έβγαλα!
 
Έβαλα ένα μικρό μανταλάκι ξύλινο αλλά πάει και το δαγκώνει και κόβει κομματάκια, φοβάμαι μην πάθει τίποτα και της το έβγαλα!
Οτιδήποτε πλαστικό-δερμάτινο κτλ αν χρησιμοποιήσεις το πουλί θα το κόψει ή σπάσει...
Η πιο ασφαλής λύση είναι ένα ανοξείδοτο κλιπ.
Εμένα πχ με έχουν πολύ εξυπηρετήσει (για πολλές χρήσεις) κάποια μικρά ανοξείδωτα ''μανταλάκια'' που αγοράζω στο ικεα στο τμήμα κουρτινών #5

Έξυπνες λύσεις-πατέντες για κλουβιά κι εξοπλισμό
 
Σας ευχαριστώ πολυ παιδιά για την άμεση απάντηση σας!
Θα της βάλω ένα κλαμερακι που έχω σιδερένιο για τα μαλλιά μου και θα πάω στο ικέα αύριο να δω για αυτό που λες @ζιζι
Παιδιά τι πλασματάκια πανέξυπνα που είναι κάθε μέρα εδώ μας κάνει όλο και καινούργια κόλπα και μένουμε με ανοιχτό το στόμα, σήμερα με είδε που άνοιξα την πόρτα να της δώσω λίγο πιπεριά και μόλις έκλεισα μετά την άνοιξε πάω στο δωμάτιο τι να δω ήταν πάνω από το κλουβί η πόρτα κλειστή και εγω να τρώω τα νυχια μου και να με έχει πιάσει κρύος ιδρώτας γιατί μου πήγε το μυαλό κι αν της έπιανε η πόρτα το κεφαλάκι της το λεμουδακι της και την έπνιγε 😱😰
[automerge]1565383128[/automerge]
Είδα το θέμα με έξυπνες λύσεις έχω και κλαμερακι πλαστικό αλλά και σιδερένιο της πλάκας βέβαια, αλλά θέλω να πιστεύω πως για σήμερα θα κάνει δουλίτσα, αύριο θα πάω να πάρω αυτό που είπα και πιο πάνω, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο! Και είδα πως πολλά ζουζούνια κάνουν απατεωνίτσες με την πόρτα και γίνονται δραπέτες χεχεχε ρε τα άτιμα 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας ευχαριστώ πολυ παιδιά για την άμεση απάντηση σας!
Θα της βάλω ένα κλαμερακι που έχω σιδερένιο για τα μαλλιά μου και θα πάω στο ικέα αύριο...
Καλύτερα ένα-δυο πλαστικά (μεγαλούτσικα, ώστε να καθυστερήσει να τα σπάσει), παρά ένα σιδερένιο...
Μπορεί στην προσπάθεια της να το ''σπάσει''-βγάλει να πάθει δηλητηρίαση αφού δεν γνωρίζουμε αν πρόκειται γι΄ανοξείδωτο 😉
 
Καλύτερα ένα-δυο πλαστικά (μεγαλούτσικα, ώστε να καθυστερήσει να τα σπάσει), παρά ένα σιδερένιο...
Μπορεί στην προσπάθεια της να το ''σπάσει''-βγάλει να πάθει δηλητηρίαση αφού δεν γνωρίζουμε αν πρόκειται γι΄ανοξείδωτο 😉
Ωχ Παναγία μου! Θα της βάλω τρία και τέσσερα πλαστικά και αύριο θα πάω να πάρω από τα ΙΚΕΑ αυτό που λέει η @Sissy
[automerge]1565384197[/automerge]
Εντομεταξυ το κινητό γράφει όπως θέλει αν διαβάσει κάποιος αυτά που γράφω θα πει πάει αυτή τα μπέρδεψε τα μπούτια της αυτή εκεί που θέλω να γράψω λέει γράφω λες και εκεί που θέλω να γράψω λες γράφει λέει 🤣
[automerge]1565384345[/automerge]
Καληνύχτα σας παιδιά και καλο ξημέρωμα να έχουμε!
[automerge]1565384800[/automerge]
Βρηκα λύση 👌🏼😁69BF5C22-33B4-4A7C-839E-E97BF1EDB43A.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ειμαι σιγουρος για την καταλληλοτητα του παραπανω μπρελοκ, συνηθως προκειται για γαλβανισμενα.

Θελεις κατι τετοιο

kbox.webp

αλλα να αναγραφει οτι ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι και οχι γαλβανισμενα οπως αυτο

orivatikos_5061604.webp

Υπαρχει και διαφορα στην τιμη γι αυτο τον λογο.
 
Θελεις κατι τετιο αλλα να αναγραφει οτι ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι

Το δείγμα που αναφέρεις Αντώνη, λόγω του μήκους του (6 εκ) καταλήγει επικίνδυνο σε περίπτωση που το πουλί ανοίξει τη πόρτα δηλ αφήνει μεγάλη απόσταση κενού, οπότε δεν εξυπηρετεί...

Τα συγκεκριμένα ''μανταλάκια'' δεν αφήνουν κανένα απολύτως κενό, δεν υπάρχει περιθώριο ν΄ανοίξει ούτε χιλιοστό η πόρτα
ikea.gr/proioda/axesouar-spitiou/rages-kourtinon-kai-kourtinoxula/surmata-kourtinon/riktig-gantzos-koyrtinas-me-klip/80212201
Υλικό
Ανοξείδωτο ατσάλι
 
@Tony Forpus, Είναι μια λύση για σήμερα αύριο θα πάρω από τα ΙΚΕΑ αυτό που λέει και η @Sissy
[automerge]1565389631[/automerge]
@Sissy, Είναι απλά μια λύση για σήμερα αύριο θα πάω να πάρω από τα ΙΚΕΑ. Δεν παίζουν με αυτά γιατί διαβάζω πως είναι ευαίσθητα πλασματάκια.
 
Δεν παίζουν με αυτά γιατί διαβάζω πως είναι ευαίσθητα πλασματάκια.
Σίγουρα Νάνσυ, γι΄αυτό προτείνω έστω και για λίγες ώρες να χρησιμοποιήσεις πλαστικό και όχι κάτι σιδερένιο...
 
Οτιδήποτε πλαστικό-δερμάτινο κτλ αν χρησιμοποιήσεις το πουλί θα το κόψει ή σπάσει...
Η πιο ασφαλής λύση είναι ένα ανοξείδοτο κλιπ.
Εμένα πχ με έχουν πολύ εξυπηρετήσει (για πολλές χρήσεις) κάποια μικρά ανοξείδωτα ''μανταλάκια'' που αγοράζω στο ικεα στο τμήμα κουρτινών #5

Έξυπνες λύσεις-πατέντες για κλουβιά κι εξοπλισμό
Συνηθως εμεις οι αντρες λεμε οτι ειμαστε πατεντιαρηδες αλλα εσυ μας εχεις ξεπερασει Σισσυ 😂
 
Κάτι εύκολο και γρήγορο που έκανα εγώ στο δικό μου lovebird ήταν να περνώ έναν συνδετήρα να τον ανοίγω να τον περνάω από τα κάγκελα και μετά να το στριβω αλλά οι άκρες να είναι προς τα έξω του κλουβιού. Μονο όταν το ανοιγουμαι είναι λίγο χρονοβόρο από πχ ένα μανταλάκι
 
To τρομερό άγχος που έχετε με αυτους τους μικρούς δραπέτες ευτυχώς είμαι αρκετά τυχερός ώστε να το ζω μόνο ως "παιγνίδι" οταν κάθομαι μαζι τους στη βεράντα. Και αυτό γιατί είναι η μόνη στιγμή που είναι και τα δυο τους μέσα σε κλουβί. Οι προσπάθειές τους και η "οργανωμένη" εξέταση κάθε πόρτας και ανοίγματος με κάνουν πραγματικά να γελάω και να απορώ με την ευφυία τους. Ξέρουν πλέον πως ανοίγει το καθε τι, άσχετα αν δεν εχουν τη "δύναμη" να το ανοίξουν.
Συμπαραστέκομαι πάντως στην αγωνία σας καθώς όπως θα ξέρετε κάποιοι ο μικρός κάποτε μου την είχε "κοπανήσει" (δεν ξέρω αν φοβήθηκε πιο πολύ αυτός ή εγώ αλλά ξέρω ποιός έχασε 20 χρόνια απ' τη ζωή του 😛 )
 
Όλα καλά πήρα από πετ κλιψακι και όλα τελεια! Μα την άτιμη με το που βάζω το χέρι μου πριν καν κάνω κινήσει να ανοίξω την πόρτα έρχεται για να βγει μου την έχει κάνει μια φορ έτσι και μετά την παρακαλώ να ξανά μπει! 😀 αν δεν ήταν το σκυλακι της αδελφής μου που φιλοξενώ δεν θα αγχωνόμουν τόσο πολυ!
 
Back
Top