Διατροφή Ασφαλής αποθήκευση σπόρων

Geokilkis

PB Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2021
Μηνύματα
472
Πόλη
Κιλκίς
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σχετικό θέμα (δεν βρήκα κάποιο στην αναζήτηση) οπότε σκέφτηκα να ανοίξω ένα με σκοπό να συζητήσουμε με ποιο τρόπο αποθηκεύετε τους σπόρους των πουλιών σας.

Εγω όπως είναι φυσιολογικό αγοράζω τσουβαλια με τροφές (κυρίως της versele laga) και παρότι αγόρασα ανοξείδωτο δοχείο για τροφές δεν μου άρεσε η τροφή να είναι εκτεθειμένη στον αέρα.
Έτσι λοιπόν η σύζυγος ως γεωπόνος ξεσκονισε τα βιβλία της και εκεί που καταλήξαμε, ανάμεσα σε πολλούς διαφορετικούς τρόπους ήταν ο διαχωρισμός της σε μικρότερες αεροστεγής συσκευασίες (τα γνωστά σακουλάκια με το κλιπ) και η τοποθέτησή τους μέσα σε μεγάλο δοχείο με πριονίδι για αποφυγή συγκέντρωσης υγρασίας.
Έτσι τα 80κιλα τροφής που είχαμε τώρα τα σπάσαμε σε 60 περίπου σακουλάκια και κάθε φορά που τελειώνει ένα ανοίγουμε το επόμενο..

Εσείς ποιον τρόπο χρησιμοποιείτε; Βρίσκεται αυτόν σωστό;
 
Από την στιγμή που είναι αεροστεγης η συσκευασία, το πριονιδι είναι περιττό.

Τα κρατάς σε δροσερό μέρος και τσεκάρεις ανα διαστηματα για παράσιτα.
 
Το πριονίδι ήταν η δική μου πινελιά σαν μόνωση :D υπάρχουν και βότανα που προστατεύουν τους σπόρους όμως δεν θυμάμαι ποια είναι αυτά.

Ναι σε δροσερό μέρος και μακριά από την απευθείας έκθεση ηλίου.
 
Η δαφνη νομίζω έχει τέτοιες ιδιοτητες.

Το πριονιδι εύκολα γίνεται φωλια για διάφορα ζωύφια,δεν ξέρω αν πριν την πώληση του περνάει από κάποια διαδικασία απεντομωσης.
 
Αν έχεις τα τσουβάλια σε δροσερό μέρος και τα κλείνεις καλά με μεγάλα μανταλακια/σφιγκτηρες θα είσαι οκ.

Εγώ έτσι κάνω και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
 
@Tony Forpus ναι το πριονίδι έχει επεξεργαστεί και είναι κατάλληλο και για φωλιές.
[automerge]1637783853[/automerge]
@patrickios δεν έχεις παρατηρήσει κάποια επίπτωση στη ποιότητα των σπόρων;

Πριν να ξεκινήσω αυτή τη διαδικασία, ανοίγω τον κουβά με τους σπόρους από τα budgie και ανακατεύω τη τροφή από περιέργεια και νιώθω ότι οι σπόροι δεν έχουν την ίδια ποιότητα, να πω ότι δεν είναι τόσοι αφρατοι, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Πάω δίπλα και στη τροφή για τους μεσαίους και πάλι όμως κάτι δεν μου αρέσει..
Ανοίγω νέο τσουβαλι και σαν να ήταν πιο φρέσκια (ας το πω έτσι), ανοίγω και μια συσκευασία "κιλού" και βλέπω το ίδιο...

Κάτι δεν μου άρεσε και δεν ξέρω αν είναι placebo ή πραγματικότητα.
Τα πουλάκια πάντως μια χαρά την τρώνε όλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top