Φροντίδα Ασφαλή παιχνίδια για μικρούς παπαγάλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Οπως εγραψα και σε αλλο θεμα, προσφατα εχασα το μπατζι μου απο ατυχημα, καθως την ωρα που επαιζε με ενα παιχνιδι μπλεχτηκε ο λαιμος του στα σκοινακια και πνιγηκε..
Αυτες τις μερες ειμαι σε αναζητηση νεου παπαγαλου, και χωρις να βιαζομαι θελω σιγα σιγα να αρχισω να προετοιμαζω το περιβαλλον στο οποιο θα φιλοξενηθει το πουλακι.
Πεταξα τα περισσοτερα παιχνιδια που ειχα στον πρηγουμενο παπαγαλο και θα αρχισα να ξαναφτιαχνω νεα, με περισσεια προσοχη αυτη τη φορα.
Εχω διαβασει τα σχετικα θεματα του φορουμ που αφορουν την ασφαλεια των παιχνιδιων.
Περιμενω τις συμβουλες σας σχετικα με την κατασκευη οσο το δυνατον ασφαλεστερων παιχνιδιων,τι θα πρεπει να αποφυγω, αν ποτε κινδυνεψε δικο σας πουλακι απο ενα συγκεκριμενο παιχνιδι. Ευχαριστω πολυ και καλες γιορτες!
 
Έτσι γενικά και θεωρητικά, δύσκολο να πούμε κάτι. Πρέπει να παρουσιάζεις τι φτιάχνεις να σκεφτούμε πιθανά προβλήματα. Σε γενικές γραμμές προσέχουμε τα μικρά κομμάτια για την κατάποση, τις πιθανές τοξικότητες από χρώματα, μέταλλα κτλ καθώς και την ασφάλεια των κόμπων στις θηλιές.
Έχει δει το θέμα με τα προτεινόμενα αυτοσχέδια παιχνίδια;
 
εμενα κινδηνεψε απο ενα σχοινι που ειχαμε δεσει κρικους και ειχε κομπους. Εκει οπως επαιζε το βλεπω να κρεμιεται, εκει ηταν και η μαμα που νομιζε οτι το κανει για παιχνιδι. Οταν αρχιζε να κραζει καταλαβε οτι πνιγοταν. Κοψαμε αμεσως το σχοινι(δεν ειχε απο κατω πατηθρα)και ευτυχως γλυτωσαμε. Δυο φορες συνεφη αυτο(στους προηγουμενους ιδιοκτητες)
 
Έτσι γενικά και θεωρητικά, δύσκολο να πούμε κάτι. Πρέπει να παρουσιάζεις τι φτιάχνεις να σκεφτούμε πιθανά προβλήματα. Σε γενικές γραμμές προσέχουμε τα μικρά κομμάτια για την κατάποση, τις πιθανές τοξικότητες από χρώματα, μέταλλα κτλ καθώς και την ασφάλεια των κόμπων στις θηλιές.
Έχει δει το θέμα με τα προτεινόμενα αυτοσχέδια παιχνίδια;


Εχω φτιαξει τοσα πολλα και διαφορετικα παιχνιδια που μου ειναι δυσκολο να τα περιγραψω ολα. Σε γενικες γραμμες χρησιμοποιω ελαστικα σκοινακια, πολυχρωμες χαντρες και καμπανακια.
Εχω διαβασει ολα τα θεματα του φορουμ με αυτοσχεδια παιχνιδια, απο εκει αντλω ιδεες!
 
ελαστικα σκοινακια
Αυτό το βρίσκω κάπως επικίνδυνο, καλύτερα κορδέλλες δέρματος άβαφου να χρησιμοποιείς. Πουλάνε στο Μοναστηράκι. Θα το βάζεις για λίγο στο νερό και θα το στεγνώνεις μια μέρα πριν την χρήση.
kompos-kolie.jpg
 
Αυτό το βρίσκω κάπως επικίνδυνο, καλύτερα κορδέλλες δέρματος άβαφου να χρησιμοποιείς.
kompos-kolie.jpg

Πραγματι, με αυτα τα σκοινακια εγινε το ατυχημα και εφυγε το πουλακι.. Θα τα αντικαταστησω αμεσα!
 
Γενικά να αποφύγεις αλυσίδες στις οποίες μπορείς να φρακαρει το ράμφος του, σατέν κορδέλες ή κλωστές από ναυλον από τις οποίες μπορεί να κρεμαστεί... Μπορείς να χρησιμοποιησεις ξύλα κανελας, βαμβακερό χοντρό σπαγγο, ίσως κάποια παιχνίδια που προορίζονται για βρεφη(δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες)... Κτλ κτλ.

Δείξε μας Κάποια απο αυτά που έχεις φτιάξει και μπορούμε να σου πούμε πως
Να τα εμπλουτισεις...
 
Back
Top