Αναπαραγωγή Ασχετη απο αναπαραγωγες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vasiliki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vasiliki

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2008
Μηνύματα
33
Πόλη
Ίλιον
παιδια γεια σας. Δεν ξέρω τιποτα απο πουλια. Επειδη ανηκω σε φιλοζωικη μου προέκυψαν ενα Lovebird και ενα καναρινι. Στο πρωτο, αγόρασα ένα ζευγάρι, γιατι αν και είμαι κατα του εμποριου των ζωων, ηταν θεμα επιβιωσης. Τους εβαλα λοιπον μια φωλια, και σημερα, ανακαλυψα δυο αυγα, εξω απο τη φωλια, κατω κατω και το μπαμπα, να καμαρωνει πανω πανω. Τι κανω εγω; Τους εβαλα φαγητο και νερο, αλλα εχω πανικοβληθει. Ευχαριστώ εκ των προτερων!
 
Τα πουλια μπαινανε στη φωλια; Υπαρχει περιπτωση τα αυγα να εχουνε ''πιασει''. Μπορεις να τα παρεις και να τα βαλεις μεσα στη φωλια; Πολυ προσεκτικα ομως να τα ακουμπησεις στον πατο της φωλιας. Η θηλυκια τι κανει; Τα κοιταει μονο η καθεται και πανω τους;
 
Γεια σου Φοιβο. Η θυληκιά τα κλοσσάει αλλα τα αυγά είναι στον πλαστικο πατο τοθ κλουβιου. Μου είπαν να μήν πειράξω καθολου τ αυγα, γιατι μπορει να μην ξαναπαει εκει. Εγω ομως σηκωσα τ αυγα και εβαλααπο κατω νηματα. Να σου τονισω οτι τα παπαγαλακια δεν με εμπιστευονται. Τι γινεται;
 
αφου το θυλικο εκατσε στην φωλια μην ανυσυχης ολα θα πανε καλα. καλα γεννητουργια σου ευχομαι
 
A! Ηθελα να πω οτι καθόταν στη φωλια πριν γεννήσει. τωρα ειναι κατω στο πλαστικο με τ αυγα του.
 
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να το κανει αυτο... 😕
Υποθετω πως ισως τρομαξε απο κατι οσο ητανε μεσα στη φωλια, ισως ανοιγες συχνα και κοιτουσες μεσα τι γινεται... Αυτα μπορει να τις προκαλεσαν ανασφαλεια και να γεννησε εξω για να εχει ανοιχτο πεδιο και να ελεγχει τι γιενεται γυρω της... 😕 Αφησε την εκει τωρα και βλεπεις πως θα παει.
Κρατα μας ενημερους για τις εξελιξεις... εχει πολυ ενδιαφερον... 😀 και μην την σηκωνεις απο τα αυγα της ασκοπα...
Ευχομαι να πανε ολα καλα!
 
΄παρολο που έχω πολυ καλη επαφη με ζωα γενικα, αυτο το ζευγαρι με φοβαται. Τη φωλιά δέν την άνοιγα ποτέ σχεδόν. Το απογευμα σήκωσα λίγο τα αυγά της και της έστρωσα απο κάτω αλλα αυτή πήγε και τα πέταξε, και κάθεται στη γωνία της στο πλαστικόκλωσοντας. Αποφάσισα ν αφήσω τη μητερα φυση να κανει τη δουλεια της. Λέτε να τα σκεπάσω με ενα πανί και να τ αφήσω στην ησυχία τους;
 
καλο θα ηταν να τα βαλεις στην φωλια τους. Πιστευω οτι δε θα τα ξαναβγαλουν εξω. Επισης μεσα στην φωλια εχει κ τις καταλληλεσ συνθηκες (θερμοκρασια,υγρασια). Αν δεις οτι δεν τα κλωσσουν θα πρεπει να τα πεταξεις κ σε 20 μερες περιπου θα κανουν αλλα.
 
Νομιζω πως τωρα πια δεν εχει νοημα μετα απο 12 ημέρες να το κανω αυτο. Την επομενη ισως. Εχουν κανει ενα μεγαλο στρωμα με νηματα κι εφημεριδες, και τα εβαλαν εκει απανω τωρα. Σημερα η Θυληκη εκανε και το πρωτο της μπανιο. Δεν καθαριζω καθολου το κλουβι, και παω κοντα μονο για να τους βαλω τροφη. Το κλουβι ειναι σε σταθερη θεση και αναμενω αλλες 2-3 μερες. Αληθεια, ειναι σωστο να πεταω τα αυγα τους αν ειναι κλουβια κι αυτα εξακολουθουν να τα κλωσανε;
 
Νομιζω πως τωρα πια δεν εχει νοημα μετα απο 12 ημέρες να το κανω αυτο. Την επομενη ισως. Εχουν κανει ενα μεγαλο στρωμα με νηματα κι εφημεριδες, και τα εβαλαν εκει απανω τωρα. Σημερα η Θυληκη εκανε και το πρωτο της μπανιο. Δεν καθαριζω καθολου το κλουβι, και παω κοντα μονο για να τους βαλω τροφη. Το κλουβι ειναι σε σταθερη θεση και αναμενω αλλες 2-3 μερες. Αληθεια, ειναι σωστο να πεταω τα αυγα τους αν ειναι κλουβια κι αυτα εξακολουθουν να τα κλωσανε;

το να μην καθαριζεις το κλουβι ενω καθονται στο πατωμα ειναι επικινδυνο οχι μονο για τα μωρα αν βγουνε αλλα και για τα ενηλικα. Μπορει να αρρωστησουνε σοβαρα. Τα αυγα εφοσον ειμαστε 100% σιγουροι οτι ειναι κλουβια τα πεταμε για να μην ταλαιπωρουνται και καταπονουνται αδικα τα πουλια!
 
Καλησπερα. Εχουν περασει 19 μερες απο το τελευταιο αυγο, και δεν βλεπω τιποτα. Να τα πεταξω ή να περιμενω;
 
λεω να τα πεταξεις αλλαπριν το κανεις αν εχεις κουραγιο σπαστα να δει ςαν ηνταν κλουβια η ειχαν πουλακι και δενμπορεσε να αναπτυχθει η να εκκολαφθει...
 
κοιταξε τα καλα στο φως πρωτα... αγχωνομαι μηπως καποιο απο τα τελευταια ισως να εχασες και καμια μερα και ισως καποιο ειναι γεματο...
 
Καλημερα! Ενα απ ολα που κοιταξα προχθές, έχει μια σταμπα μεσα. Αυτο μπορεί και να είναι περιπτωση ενός πουλιου που δεν θα βγεί ποτέ, ή άν περιμενω κι αλλο θε βγεί, κιάν ναι πόσο ακόμα να περιμένω; 😕
 
Back
Top