Γενικά Ασχολειται καποιος με καναρινια Mini border - Fife fancy;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παιδια.. Ασχολειται καποιος με αυτα τα καναρινια; ή αν ξερει καποιος να μου πει για αυτα;
Μπορείς να διαβάσεις μαζί με μας το όμορφα γραμμένο από τον κο Χάσκο Παναγιώτη άρθρο σχετικά με τα Fife Fancy καναρίνια...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κ. Γιαννη σας ευχαριστω πολυ.
Αξιζει να ασχοληθω με αυτα;
Ενα ζευγαρι δηλαδη θα παρω.. Οχι πολλα..
 
Καλή επιτυχία.
Καλή επιλογή.
Για την αναπαραγωγή οποιοδήποτε είδους πουλιών... Το ένα ζευγάρι είναι καλό για αρχική εμπειρία, αν και τα συμπεράσματα δε θα είναι ασφαλή.
 
Καλή επιτυχία.
Καλή επιλογή.
Για την αναπαραγωγή οποιοδήποτε είδους πουλιών... Το ένα ζευγάρι είναι καλό για αρχική εμπειρία, αν και τα συμπεράσματα δε θα είναι ασφαλή.

Ακομα ειμαι σε σκεψεις.. Εχω βρει εκτροφεα εντος αττικης..
Και μιας και αποχωριζομαι καρδερινοκαναρα.. Ειπα να παρω ενα ζευγαρακι καναρινια.. Τωρα θα δειξει.. Απλα θα ηθελα πληροφοριες.. Ο εκτροφεας ειναι εκτροφεας..
 
Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν περισσότερα από 600 είδη και μεταλλάξεις καναρινιών...
Πόσα από αυτά γνωρίζουμε;
Συνήθως εκτρέφουμε αυτά που μας αρέσουν... ή καλύτερα αυτά που μας αρέσουν, μπορούμε να τα βρούμε και να τα πληρώσουμε...
Για τα υπόλοιπα... Ονειρευόμαστε και βλέπουμε.
 
Αφου απο οτι διαβασα

Ειναι ευκολα σαν πουλια στην αναπαραγωγη πως και δεν τα βλεπει κανεις συχνα εγω δεν ηξερα καν οτι υπηρχαν😵

Ουτε κι εγω το ηξερα.. Τυχαια μου τα εδειξε ενας εκτροφεας.. Απο κοντα δεν τα εχω δει ακομα βεβαια.. Αλλα μου αρεσει το στυλ τους.. Απλα ειχα απορια.. Εκ φυσεως αυτα τα πουλια Κ. Γιαννη misalouris , γνωριζεται αν υπαρχουν σκουφατα;
 
Κ. Γιαννη misalouris , γνωριζεται αν υπαρχουν σκουφατα;
Fife Fancy Huppe Allemand?
😀
Όχι δεν υπάρχουν... Δεν έχω ενδείξεις πως υπάρχουν... Ούτε γνωρίζω κάποια καταγραφή.
Όμως...
 
Fife Fancy Huppe Allemand?
😀
Όχι δεν υπάρχουν... Δεν έχω ενδείξεις πως υπάρχουν... Ούτε γνωρίζω κάποια καταγραφή.
Όμως...

😛
Εγω δεν ηξερα καν για αυτα..
Ειμαι θαυμαστης των γκλοστερ και των αχατων! 😛
 
Πώς θέλεις να ασχοληθείς Βασίλη; Σου αρέσουν και θέλεις να φροντίζεις κάποια ή θέλεις να κάνεις εκτροφή για να συμμετέχεις και σε εκθέσεις;

Αν πρόκειται για την πρώτη περίπτωση, είναι γενικά εύκολα πουλιά στην φροντίδα τους χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Στην αναπαραγωγή, είναι από αυτά που ονομάζουμε "εύκολα" πουλιά.

Αν θέλεις να κάνεις εκτροφή, τότε ρώτησε σε κάποιο σύλλογο που ασχολείται κυρίως με πουλιά εμφάνισης.
 
Σ'ευχαριστω πολυ Σταυρο!

Εκανα μια ερευνα για να παρω ενα ζευγαρακι καναρινια και ειδα οτι σχεδον ολοι ειχανε τα ιδια, ενας εκτροφεας ομως εκτος απο τα κλασσικα ειχε και αυτα.. Μιλησα απο facebook μονο αλλα του ειπα να μου στειλει φωτογραφιες να δω πως ειναι, και μου αρεσανε.

Δεν σκεφτομαι να ασχοληθω για εκθεσεις και τετοια, απλα να εχω ετσι ενα ζευγαρακι να βγαζω κανενα πουλακι ετσι για το καλο. Θα μου πεις καμια φορα το μικροβιο δεν ξερεις πως τα φερνει! 😛

Αλλα εχω μερικες παρατηρησεις-ερωτησεις:
Γιατι τα λενε ευκολα πουλια; Γιατι εφοσον ειναι ευκολα πουλια αναπαραγωγικα δεν ασχολουνται με αυτα;
Επισης, ενα ζευγαρι απο αυτα τα πουλια ποσο κοστιζει;
 
ίσος είναι θέμα γούστου... εμένα π.χ. Δεν μου γεμίζουν το μάτι :D

Εμενα Γιωργο να σου πω την αληθεια.. Πρωτη φορα τα ειδα και μου αρεσανε.

Ενω ειμαι λατρεις του αχατη και του γκλοστερ αυτα τα πουλια σχεδον μαζι με τα κοινα καναρινια τα τιμπραντος αν τα λεω καλα και κατι αλλα υπαρχουν παντου, αυτα δεν τα βλεπεις τοσο ευκολα.. Εγω δεν θυμαμαι να τα ειχα δει ξανα.
 
Back
Top