Αναπαραγωγή Ατίθασο Budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vickie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vickie

PB New Member
Εγγραφή
8 Αυγ 2018
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα
Είχα 2 badgie κ το αρσενικο το σκότωσε ένα πουλί κ είπα να πάρω άλλο αρσενικο στη θηλυκιά
Πήρα.. Ονως ο αρσενικός αυτός πιο πολύ σκύλο μου θυμίζει..σκάβει τη γωνία του κλουβιού γοα να βγει εξω
Δαγκώνει τα καγκελα κ προσπαθεί να τα σπάσει για να βγει έξω παλι
Χτες έσπρωξε τις εξωτερικεσ θήκες από τις τροφές κ βγήκε από εκεί κ πετούσε μέσα στο σπίτι
Κάνει τον Spider-Man κ σκαρφαλώνει σ όλο υπ κλουβί,ξύνεται σαν σκύλος & με το που του βάζω τη τροφή του (εκτός ότι με το που ανοιγω την πόρτα προσπαθεί να βγει ) την ρίχνει κάτω :-/
Έχει ψυχολογικά μάλλον το πουλακι μου τι μπορώ βα κάνω;
Ονως! Την θηλυκιά που την έβαλα σε άλλο κλουβάκι δίπλα δίπλα σταματάει κ την κοιτάει γοα πολλές ώρες, μάλλον την ερωτεύτηκε.. Το μόνο καλό
 
Δε κράτησες όμως καραντίνα και ρισκάρεις να κολλήσει κάτι το πουλάκι που ήδη έχεις...
Βασικό σημείο με τη καραντίνα που έτσι προστατεύουμε το κοπάδι μας.
Ασφάλισε με δεματικά τα σημεία που μπορεί να ανοίξει και δε χρησιμοποιείς και τις πόρτες με μανταλάκια ή γάντζο με ελατήριο.
 
Δε κράτησες όμως καραντίνα και ρισκάρεις να κολλήσει κάτι το πουλάκι που ήδη έχεις...
Βασικό σημείο με τη καραντίνα που έτσι προστατεύουμε το κοπάδι μας.
Ασφάλισε με δεματικά τα σημεία που μπορεί να ανοίξει και δε χρησιμοποιείς και τις πόρτες με μανταλάκια ή γάντζο με ελατήριο.
Τα ασφάλισα όλα.. Πλέον δεν κινδυνεύει να φυγει
Αλλά όταν λες καραντίνα; Το έχω μόνο του σε άλλο κλουβί..
 
εννοειται οτι πρεπει να κανεις κατι για τα αρπακτικα γιατι θα χασεις κι αλλο πουλι
Τα αφήνω πιο λίγη ώρα στο μπαλκόνι,Γτ κατά τα αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω .. Εκτός αν υπάρχει..
 
Δηλαδή το καθένα σε άλλο κλουβι.. Ε ναι! Σε διαφορετικά κλουβιά Είναι..
Καθαρά κλουβιά (χωρίς φάρμακα) Τ άλλο;
Μάλλον δεν έδωσες προσοχή σε αυτό που διάβασες ή κρατάς οτι σε βολευει..:D

carantine.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα αφήνω πιο λίγη ώρα στο μπαλκόνι,Γτ κατά τα αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω .. Εκτός αν υπάρχει..

Ναι υπαρχει,θα παρεις η θα φτιαξεις προστατευτικο κλουβιου για αρπακτικα.
Αν ηρθε μια φορα θα ξαναερθει
 
Μάλλον δεν έδωσες προσοχή σε αυτό που διάβασες ή κρατάς οτι σε βολευει..:D

Τι ακριβώς είναι η καραντίνα;
Καραντίνα είναι η απομόνωση πουλιών σε ξεχωριστό χώρο από τα υπόλοιπα, για μια περίοδο έξι εβδομάδων ώστε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο μετάδοσης κάποιας ασθένειας από αυτά, στα υπόλοιπα πουλιά μας και το αντίστροφο.

Πρόκειται για την πρώτη και ίσως την πιο σημαντική ενέργεια που θα πρέπει να κάνει κάθε ιδιοκτήτης πουλιών, κάθε φορά που αγοράζει ένα καινούργιο πουλί το οποίο πρόκειται να εισάγει στο χώρο των υπολοίπων...
Αυτό το μήνυμα τώρα εμφανίστηκε για να μπορώ να το διαβάσω..άρα διαβάζω ότι μ γράφεται! ^_^
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καραντίνα στα πουλιά

Αν πατησεις επάνω στα εντονα γράμματα(Καραντινα στα πουλια) σου ανοίγει το αρθρο ολοκληρο για να το διαβάσεις, αυτό είχε σκοπό το παραπάνω μηνυμα μου
 
Back
Top