Φροντίδα Ατομικό κλουβί για τον χειμώνα

takiskl

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Μαρούσι
Θελω την γνωμη σας για αυτο το κλουβι. Το βρηκα σε μεγαλη αλυσιδα pet και περιμενω απαντηση τους, εαν βγαινει και σε αλλες διαστασεις.
Οι διαστασεις που εχει το κλουβι ειναι:
30 εκ. Προσοψη
28 εκ. υψος
15 εκ. Βαθος
συρταρι καθαρισμου, μπροστινες ταιστρες και οι 3 πλευρες του κλουβιου (εκτος προσοψης δηλαδη) πλαστικες και οχι συρμα. Ετσι δεν χρειαζοντια χωρισματα για να μην βλεπονται οσοι απο μας τα εχουμε σε εξωτερικες επιπεδες κατασκευες.
Η τιμη που μου ειπαν ειναι 18-20 ευρω. Δεν ξερω ακριβως γιατι το συγκεκριμενο μου το χαρισε ο ιδιοκτητης και δεν ηξερε την ακριβη τιμη.
Εαν οι διαστασεις δεν ειναι απαγορευτικες, τονιζω απαγορευτικες και οχι ιδανικες, νομιζω ειναι πολυ καλο και βολικο, αν και θα το προτιμουσα ενα "κλικ" μεγαλυτερο.
Αναμενω σχολια σας.
 

Συνημμένα

  • DSC01348.webp
    DSC01348.webp
    55,1 KB · Προβολές: 238
  • DSC01349.webp
    DSC01349.webp
    62,2 KB · Προβολές: 175
  • DSC01350.webp
    DSC01350.webp
    62,2 KB · Προβολές: 199
  • DSC01351.webp
    DSC01351.webp
    46,1 KB · Προβολές: 153
Τάκη μου αν το κλουβι αυτό έβγαινε σε μεγαλύτερες διαστάσεις ειδικά στο πλάτος, θα ήταν πολυ ωραίο. Εχω όμως την εντύπωση οτι θα σου πουν οτι δεν βγαινει σε άλλες διαστασεις και ενας από τους λογους που σου το χάρισαν ειναι γιατι πρόκειται για κλουβι που χρησιμοποιείται κυρίως όταν γινονται εκθέσεις και διαγωνισμοί πουλιών και δεν συνιστατε για την μονιμη διαμονη των πουλιών.:)

Αν ριξεις μια ματια στα θέματα αυτής της ενότητας Εκθέσεις - Διαγωνισμοί – Κριτήρια στο Διάφορα Θέματα Σχετικά με τα Πουλιά PB θα δείς μερικά παρόμοια κλουβιά.
 
Νομιζω οτι εχει δικιο η Τζωρτζινα ριξε μια ματια στην ενοτητα που σου λεει.
 
Θελω την γνωμη σας για αυτο το κλουβι. Το βρηκα σε μεγαλη αλυσιδα pet και περιμενω απαντηση τους, εαν βγαινει και σε αλλες διαστασεις.
Οι διαστασεις που εχει το κλουβι ειναι:
30 εκ. Προσοψη
28 εκ. υψος
15 εκ. Βαθος
συρταρι καθαρισμου, μπροστινες ταιστρες και οι 3 πλευρες του κλουβιου (εκτος προσοψης δηλαδη) πλαστικες και οχι συρμα. Ετσι δεν χρειαζοντια χωρισματα για να μην βλεπονται οσοι απο μας τα εχουμε σε εξωτερικες επιπεδες κατασκευες.
Η τιμη που μου ειπαν ειναι 18-20 ευρω. Δεν ξερω ακριβως γιατι το συγκεκριμενο μου το χαρισε ο ιδιοκτητης και δεν ηξερε την ακριβη τιμη.
Εαν οι διαστασεις δεν ειναι απαγορευτικες, τονιζω απαγορευτικες και οχι ιδανικες, νομιζω ειναι πολυ καλο και βολικο, αν και θα το προτιμουσα ενα "κλικ" μεγαλυτερο.
Αναμενω σχολια σας.
ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ!
 
Τάκη πρόκειται για ένα ειδικό κλουβάκι παρουσίασης.
Είναι αυτό που λέμε εκθεσιακό κλουβάκι για καναρίνια χρώματος
και ίσως κάποιες ακόμη κατηγορίες. Είναι φτιαγμένο με τέτοιον τρόπο
ώστε να εξυπηρετεί τις ανάγκες που έχει ο κριτής για να
έχει μια όσο το δυνατό καλύτερη εικόνα του πουλιού που θα βαθμολογήσει.
Δεν κάνει για διαβίωση πέραν των 3-5 ημερών που διαρκούν οι εκθέσεις.
 
Να επισημάνω πάντως για όποιον ενδιαφέρεται ότι αντίστοιχα εκθεσιακά κλουβιά κυκλοφορούν και σε ελαφρώς μεγαλύτερες διαστάσεις:
35 εκ. μήκος
30 εκ. υψος
17 εκ. Βαθος
 
Νομίζω ότι ο άνθρωπος το αγόρασε, δεν του το χάρισαν

Επίσης θα παρακαλούσα κάποιον να μου υποδείξει που θα βρω κλουβιά με συρτάρι, γιατί εδώ στο Βόλο δεν έχει κανένας.
 
Back
Top