Ασθένειες Ατονία θηλυκού budgie

anna2budgie

PB New Member
Εγγραφή
14 Φεβ 2014
Μηνύματα
54
Πόλη
Πειραιάς
παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες το κορίτσι μου είναι σαν κουρασμένη, κοιμάται-ξεκουράζεται έτσι φουσκωμένη στο κλαδάκι αρκέτες φορές κατά την διάρκεια της μέρας, σε αντίθεση με το αρσενικό που είναι πιο δραστήριος..φταίει ο καιρός; τους έχω στο μπαλκόνι σε σκιερό μέρος, δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο..
 
Οι κουτσουλιές πως είναι; Πτερόρροια πέρασε; Σου έχει κάνει κάποιο αυγό;
 
είναι όλα φυσιολογικά και οι κουτσουλιές, τρωει κανονικά, πέρασε κ πτερόρροια.. αυγό δεν έχει κάνει, αλλά φαντάζομα ότι δν είναι ώριμη, ακόμα το ράμφος της είναι ροζέ
 
Η ατονία από μόνη της δεν μπορεί να μας οδηγήσει σε κάποιες υποθέσεις. Θα έλεγα να της δώσεις λίγες μέρες κάποιο τσάι βοτάνων ή υδατοδιαλυτές βιταμίνες στο νερό.
 
δν ξέρω πως αλλίως να το περιγράψω ατόνια -υπνηλία.. Θα της φτιάξω τσαγάκι και βλέπουμε.. χίλια ευχαριστώ μαρία!
 
Μήπως έχει δύσπνοια και δεν το έχεις παρατηρήσει;Έχει τόνο στην ουρά; Πάει πάνω κάτω;
 
δύσπνοια; δεν νομίζω..
τι εννοείς τόνο; το μόνο που κάνει κάποιες φορές φουσκώνει στο κλαδάκι που κάθεται και κλείνει τα μάτια και κουνιέται σιγά σιγά σαν να νανουρίζεται
 
να και δυο φωτογραφίες στισ 11 το πρωί... στην πρώτη φωτογραφία έχει κουρνιάσει και φουσκώσει και στην δέυτερη φωτογραφία η πεννυ μισοκοιμόταν και αυτός καθόταν και της τραγουδούσε και την σκούνταγε ο γλυκούλης μου
 

Συνημμένα

  • rsz_p260514_1113.webp
    rsz_p260514_1113.webp
    33,7 KB · Προβολές: 86
  • rsz_p260514_1131.webp
    rsz_p260514_1131.webp
    39,6 KB · Προβολές: 80
το πουλάκι φαίνεται άρρωστο. Τι μπορεί να έχει είναι αδύνατον να υποθέσουμε από τα στοιχεία που μας δίνεις. Αν μπορείς συμπλήρωσε τα στοιχεία αυτής της φόρμας petbirds.gr/community/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/ μήπως μπορέσουμε να κάνουμε κάποιες υποθέσεις. Αν μπορείς να το πας σε γιατρό είναι το καλύτερο.
 
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc02863.webp
    rsz_dsc02863.webp
    78 KB · Προβολές: 65
  • rsz_dsc02864.webp
    rsz_dsc02864.webp
    69,3 KB · Προβολές: 75
  • rsz_dsc02866.webp
    rsz_dsc02866.webp
    65,7 KB · Προβολές: 65
  • rsz_dsc02868.webp
    rsz_dsc02868.webp
    64,2 KB · Προβολές: 67
Βασικές Πληροφορίες
  1. Τι είδος πτηνού έχετε; Budgie
  2. Αναφέρετε το φύλο του αν το γνωρίζετε θυληκό
  3. Τι ηλικία έχει; Περίπου 1 έτους
  4. Πόσο καιρό το έχετε εσείς;4 μήνες
  5. Ζει μόνιμα σε εξωτερικό χώρο; Σε εσωτερικό; Άλλοτε μέσα, άλλοτε έξω; Το χειμώνα μέσα και το τελευταίο μήνα στο μπαλκόνι
  6. Στο κλουβί ζει μόνο του; Με άλλα πτηνά; Πόσα; Ποιο είναι το μέγεθος του κλουβιού;ζει με ένα αρσενικό, το κλουβί ειναι περίπου 60χ50χ40
  7. Τι διατροφή του παρέχετε; (π.χ. σπόροι, χόρτα, αρωματικά βότανα, λαχανικά, φρούτα, αυγοτροφή). Περιγράψετε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε. τρώει σπόρους, κυγοτροφή και μήλο, αγγούρι, μαρούλι, μπρόκολο, καρότο, λάχανο κ. Α
  8. Περιγράψτε λεπτομερώς τα συμπτώματα που σας έχουν ανησυχήσει, καθώς επίσης την αναπνοή του, τη στάση σώματος, την ενεργητικότητά του, τις κουτσουλιές του, την καθαρότητα της μύτης, την εμφάνιση των ποδιών του. εξωτερικά φαίνεται μια χαρά, το μόνο που χω παρατηρήσει είναι υπνηλία και ατονία καθώς στέκεται στο κλαδί φουσκωμένο και κουνιέται μπρος πισω σαν να νανουρίζεται αρκετές φορές την μέρα
  9. Πότε παρουσιάστηκε το πρόβλημα στην υγεία του πτηνού σας; Τις τελευταίες 2 βδομάδες
  10. Αναφέρετε με ελεύθερο κείμενο, οτιδήποτε θεωρείτε σημαντικό και δεν προβλέπεται από το ερωτηματολόγιο.
Επιπλέον Πληροφορίες
  1. Τι υλικό χρησιμοποιείτε στον πάτο του κλουβιού; λευκό χαρτί α4 ή διαφημιστικά
  2. Υπάρχει σχαράκι ανάμεσα στο κλουβί και τον πάτο;ναί
  3. Τοποθετείστε μια λευκή κόλλα Α4 στον πάτο του κλουβιού και βγάλτε φωτογραφία στις κουτσουλιές του πτηνού σας. Επίσης βγάλτε φωτογραφία του ίδιου του πτηνού, εστιάζοντας στην περιοχή του προβλήματος αλλά και στο πρόσωπο και τα πόδια του, στήθος, καρίνα και την περιοχή της αμάρας.
  4. Τι είδους πατήθρες χρησιμοποιείτε; Ξύλινες; Υφασμάτινες; Πλαστικές (στρογγυλές ή σαν κλαδάκια; )ξύλινες
  5. Έχει ζευγαρώσει κάποια φορά; Πότε; Ήταν επιτυχής η γέννα; Όχι δεν έχει ζευγαρώσει
  6. Έχει λάβει ποτέ αντιβίωση; Αναφέρετε το φάρμακο, την δοσολογία και την διάρκεια της θεραπείας.όχι ποτέ
  7. Αν δόθηκε αντιβίωση δόθηκε με συμβουλή γιατρού; Του petshop; Κάποιου φίλου; Άλλο (περιγράψετε).
  8. Πότε πέρασε την τελευταία του πτερόρροια; Πριν 2 βδομάδες πρίπου
  9. Οι σπόροι που χρησιμοποιείτε είναι χύμα; Συσκευασμένοι; (μπορείτε να αναφέρετε μάρκα). Το ίδιο αναφέρετε και για την αυγοτροφή. Είναι εμπορίου; Είναι δικής σας παρασκευής; Στην αρχή χύμα από το πετσοπ και μετά συσκευασμενη και οι σπόροι και η αυγοτροφή, είχα φτιάξει δική μου αλλά δεν τους άρεσε οπότε τους φτιάχνω αυγό βραστό
  10. Χρησιμοποιείτε κάποια άλλα είδη του εμπορίου, όπως sticks, λιχουδιές ή βρώσιμες «βιταμίνες»; Όχι μόνο κεχρί
  11. Χρησιμοποιείτε συμπληρώματα βιταμινών ή ασβεστίου στο νερό; Ποια και κάθε πότε; Όχι
  12. Χρησιμοποιείτε φυσικούς τρόπους πρόληψης ασθενειών π.χ. σκορδόνερο, μηλόξυδο κτλ; ναι σκορδόνερο και τσάι
  13. Έχετε σουπιοκόκαλο στο κλουβί; ναι
 
Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι. Δώσε της ένα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα στο νερό και βάζε της μπανάκι να κάνει μήπως την ταλαιπωρούν τα νέα φτεράκια που βγαίνουν. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό και να οφείλεται στην πτερόρροια. Αν μπορέσεις να το πας σε γιατρό είναι το καλύτερο
 
ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές.. Θα σε κρατήσω ενήμερη :)
 
ένα τέτιο διάστημα ατονίας πέρασε και η δικιά μου θυλικιά. Βαριόταν απίστευτα όλη τήν ημέρα. Περίπου 20 μέρες και τώρα είναι και πάλι ζωηρή το γνωρίζω ότι κάνει έτσι γιατί μου το κάνει κάθε χρόνο τήν άνοιξη η αρχές καλοκαιριού. Και εμένα το θυληκό δεν κάνει αυγό παρόλο που είναι ενήλικο. μην τους δώσεις φάρμακα χωρίς να τήν δεί πτηνίατρος.
 
συγνωμη παιδια που άργησα δν είχα ίνερνετ, έχω πάρει βιταμίνες στην μικρή μου.. Θα δω πως θα πάει και θα σας κρατήσω ενήμερους :)
 
τελικά βοήθησαν και οι βιταμίνες υπάρχει βελτίωση και δεν κοιμάται όλη την ημέρα, είναι κ πιο ενεργητική και παιχνιδιάρα με το αρσενικό... 🙄
 
Back
Top