Ασθένειες Ατονία και ανορεξία σε θηλυκό καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ManosMax
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ManosMax

PB New Member
Εγγραφή
1 Απρ 2021
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα...
Παιδιά έχει λίγες μερες τώρα που την έβλεπα σαν να κοιμάται κατα την διαρκεία τις ημέρας.Καθησμένη στην πατήθρα με τα ματια κλειστά...
Αρχισα να την παρακολουθώ στενά και είδα οτι δεν τρώει ιδιαίτερα..Κάποιες στιγμές "παίζει" χαρούμενη αλλα ανησύχησα...



1.jpg

2.jpg

3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το έχασα...Μεχρι να πάρω τον πτηνίατρο και να βγαλω το αυτοκίνητο απο το γκαραζ,ήταν ηδη αργα..
Το βρηκα να κάθεται κάτω..Μου κόπηκαν τα πόδια...Το πήρα στα χέρια μου άνοιξε τα ματια τις με είδε και έφυγε..!

Δεν μπορώ να καταλάβω Σ/Κ που τα είχα έξω ολη μέρα έπαιζε σαν τρελή,τι βουτιες στην πισίνα τι κυνηγητό με τα αλλα,δεν έδειχνε κάτι.
Αυτό που νοιωθω αυτη την στιγμή είναι αβασταχτο...
 
..και να εφτανες στο γιατρο δεν ειχε ελπίδα

Πράγματι. Τα πουλιά δείχνουν άρρωστα μόνον όταν φτάσουν σε πολύ προχωρημένο στάδιο ασθένειας. Είναι στην φύση τους. Γι' αυτό έχω γράψει πολλές φορές, οτι πρέπει να ελέγχουμε τα πουλάκια τουλάχιστον μια φορά τον μήνα, πιάνοντάς τα στο χέρι μας. Τότε κόβουμε νύχια αν χρειάζεται , κάνουμε μια περιποίηση στα πόδια με EPITHOL , κοιτάμε κοιλιά και στέρνο και παρατηρούμε αν υπάρχουν παράσιτα των φτερών, κ.λ.π-κ.λ.π-κ.λ.π . Βασικά πράγματα
 
Έχετε δίκιο παιδιά.. Τα έχω βάλει με μένα.. Από την μία δεν θέλω να τα πιάνω από την άλλη αν το έκανα ίσως να το είχα τώρα στον ώμο μου που τις άρεσε να κάθεται... Τραγική ειρωνεία, όταν άνοιξε τα μάτια τις την τάιζα με το μπιμπερό γιατί η μάνα τις ήταν κουρασμένη και βοηθούσα.. Έτυχε να τα ανοίξει εκείνη την ώρα που την τάιζα.. Ήμουν ο πρώτος που είδε και ο τελευταίος...

Δεν ξέρω παιδιά πολύ δύσκολη κατάσταση.. Μέσα σε τρεις τέσσερις μέρες, ήταν πολύ ξαφνικό..
 
Back
Top