Ασθένειες Ατονο ζεμπρακι, λιγο υγρα περιττωματα, κλεινει τα ματια του

Αλεξης Κ.

PB Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2008
Μηνύματα
174
Καλησπερα
φιλος μου που δεν εχει υπολογιστη εχει ενα ζεμπρακι το οποιο ειναι λιγο ατονο, κανει περιττωματα λιγο υγρα και κλεινει αρκετα τα ματια του (ετσι μου τα περιεγραψε).
Να ανησυχει;
Τι να κανει;
Δεν εχει αλλαξει κατι μου ειπε απο την ρουτινα συντηρησης του.
 
Η περιγραφή αυτή δείχνει μάλλον ότι το ζεμπράκι έχει αρρωστήσει. Τι ακριβώς έχει είναι δύσκολο να διαγνωστεί απο εδώ.Ισως κάποιο κρυολόγημα.
Το μεταφέρει μέσα-έξω; Τρώει, πίνει κανονικά;
Να του βάλει πολυβιταμίνη στο νερό και να το παρακολουθεί λίγες μέρες.
Από κει και πέρα ένας πτηνίατρος θα βοηθούσε περισσότερο.
 
Και εγω μαλλον για κρυολογημα το βλεπω.
Τι κανει σε αυτην την περιπτωση;
 
Κιεμένα ένα ζεμπράκι είχε πάθει κρυολόγημα.
Μόνο πολυβιταμίνη του έδωσα και σε 4-5 μέρες έγινε καλά.
 
Κι αμα δεν ειναι; Μην το ρισκαρει. Να το παει σε ενα πτηνιατρο.
 
Επισης μου ειπε οτι καθεται με τα ματια κλειστα αρκετη ωρα.
Το μεσημερι το εβγαλε σε κατευθειαν εκθεση στον ηλιο για μιση ωρα
και μετα μου ανεφερε πως ηταν καλυτερα.
Του εδωσε και πολυβιταμινη.

Φωτη ο πιο κοντινος πτηνιατρος θα πρεπει να απεχει το λιγοτερο 300 χλμ.
 
Το φως του ήλιου κάνει καλό στα πουλιά αλλά όχι με αυτό το καιρό μεσημέρι απευθείας κάτω από τον ήλιο. Εγώ αναγκαστικά (λόγω δουλειάς) περπατάω το μεσημέρι στον ήλιο και τα βλέπω όλα κωλυόμενα, όχι τα πουλιά. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα για γιατρό ας του δώσει πολυβιταμίνη για λίγες μέρες και ας το παρακολουθήσει. Πες του να κόψει αυγοτροφές κλπ αν του δίνει αυτό το διάστημα. Αν μπορεί να βρει προβιοτικά θα του κάνουν επίσης καλό. Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Αν χειροτερέψει πάντως ο πτηνίατρος είναι απαραίτητος για να κάνει διάγνωση και να δώσει τα ανάλογα φάρμακα. Αυτό που κάνει, να κλείνει τα μάτια είναι χαρακτηριστικό όταν τα ζεμπράκια έχουν οποιοδήποτε πρόβλημα (όπως τα καναρίνια φουσκώνουν). Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποια σοβαρή ασθένεια ποτέ. Αυτό με κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι τόσο ευάλωτα σε ασθένειες που έχουμε συνηθίσει από άλλα είδη. Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανότητα οπότε προσοχή και αν χειροτερέψει θα πρέπει να βρει ένα τρόπο να το πάει σε γιατρό.
 
Back
Top