Αναπαραγωγή Ατυχημα με τα ζεμπρακια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pamel091
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pamel091

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
καλημερα σε ολους. χτες το μεσημερι συνεβη καποιο ατυχημα με τα ζεμπρακια μου. τα ζεμπρακια τα ειχα στο μπαλκονι και οτι ειχαν κανει το τριτο τους αυγο. χτες λοιπον χτυπησε καταλαθος το κλουβι ο πατερας μου και επεσε ολο το κλουβι κατω και σπασαν τα αυγα.☹... Τωρα τα πουλια μου μοιαζουν πολυ στεναχωρημενα κοιτανε συνεχεια τη φωλια... Τι να κάνω; να τους τη βγαλω;
 
Είναι λογικό να έχουν σοκαριστεί τα πουλιά. Ακόμα και αυγά να μην είχαν κάνει το πέσιμο απο μόνο του είναι αρκετό. Μπαίνουν μέσα στη φωλιά; Η θηλυκιά σου φαίνεται οτι θέλει να κάνει και άλλο αυγό; Εγώ θα έλεγα να την αφήσεις ακόμα μιά μέρα και αν δεν έχει γεννήσει άλλο αυγό να τη βγάλεις.
 
μπαινει μεσα στη φωλια, ψαχνει για τα αυγα και ξαναβγαινει. το αρσενικο απο την αλλη δεν πολυκουνιεται αλλα δεν εχουν χαλασει τη φωλια οποτε θα την αφησω και θα δειξει.
 
Εύχομαι να ξεπράσουν το αρχικό σοκ και να συνεχισουν απτόητα!
Και τωρα έχοντας πάθει... Πολυ μεγάλη προσοχη, να μην ξανασυμβει ατυχημα!
Καλού κακού κάνε μια ωοσκοπηση την 6η-7η μερα να δεις αν ειναι ένσπορα τα αυγά και ενημέρωσέ μας όταν με το καλό δεις τους νεοσσούς να ξεπροβάλλουν.

Σχετικά με την ωοσκόπηση ριξε μια ματια εδω ανοιγοντας και τα προτεινομενα λίνκ https://community.petbirds.gr/threads/Ωοσκόπηση-αυγών.10488/
 
αντε τουλαχιστον ανταμηφθηκες εσυ και τα πουλακια σου με το νεο αυγο... σου ευχομαι καλα αποτελεμσατα αυτη τη φορα...
 
δε βλεπω ομως να βγαινει πουλακι... Το εχουν καλυψει με νημα και το εχουν παρατησει
 
μπορει να κανουν και αλλα αυγα και γι αυτο να μην το κλωσανε.. αυτο ειναι φυσιολογικο.
 
μπα δε νομιζω.. Πριν απο αυτη τη γεννα ειχαν κανει αλλη μια γεννα( 5 αυγα) τα οποια δεν ηταν ασπορα αλλα τελικα δε καταφεραν να βγουν... Δε ξερω γιατι... Νομιζω πως δε θα εκανε καλο να πανε για τριτη γεννα
 
Back
Top