Φροντίδα Ατύχημα και νυχτερινή ανησυχία budgies

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης frozed
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

frozed

PB New Member
Εγγραφή
1 Αυγ 2011
Μηνύματα
74
Για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα... Εχτες γλειτωσαμε τα χειροτερα...

Ευτυχως επρεπε να σηκωθω πολυ πρωι και να παω σε κατι δουλειες..

Λοιπον στο διαταυτα...Αφου τα ειχα βγαλει έξω για την νυχτα για λογους που θα εξηγησω παρακατω, σηκωνομαι το πρωι να ετοιμαστω και κοιταζω στο μπαλκονι ενστικτωδως... Ειδα μια περιεργη κινηση αλλα μεσα στον "υπνο" μου 7 η ωρα το πρωι δεν αντιληφθηκα με την πρωτη εικονα τι είχε συμβει...

Ξανακοιταζω πιο προσεκτικα και σφιχτηκε η ψυχη μου... Η μπλε παπαγαλιτσα μου ώντας και καλος ακροβατης, παίζοντας σφίνωσε το ποδαράκι της μεταξύ φωλιάς και κλουβιού...

Ετρεξα εξω και τραβηξα την φωλια ωστε να απεγκλωβιστει το ποδαρακι της... Την βρηκα να φτερουγιζει προσπαθώντας να ξεφυγει και ευτυχως απο οσο καταλαβαινω δεν πρεπει να είχε συμβεί πολυ ωρα το ατυχημα..

Στο ποδαράκι της είχε γρατζουνιστεί ελαφρώς, σαν μικρο κόψιμο αλλα δεν φαινεται να έχει σπάσει... Εχτες και σημερα κουτσαίνει λιγακι (στα πλαγια βηματα τα κανει λιγο πιο προσεκτικα και σα να παραπαταει στο ποδι το χτυπημενο) αλλα παρόλα αυτά κάνει συνεχεια ακροβατικα, σκαρφαλωνει στα καγκελα, στην οροφη και δε δειχνει να πολυενοχλειται...

Θα περιμενω μια δυο μερες να δω πως θα εξελιχθει αλλιως θελω να μου προτεινεται αν χρειαζεται να την παω σε πτηνιατρο..

Δεν θελω να φανταστω τι θα γινοταν αν έλειπα εκεινο το πρωι απο το σπίτι ή αν δεν σηκωνόμουν πολυ πρωι...


Την φωλια φυσικά την έβγαλα απ το κλουβι και απο οτι αποδεικνυεται τελικα εχω δυο πανεμορφα θυλικα...η μυτουλα (χαλινος) του κιτρινου σαν να πηρε και πιο καφετι χρωμα πλεον..

Στους λογους που ειπα παραπανω πως θα εξηγησω το γιατι τα εβγαλα εξω...:

Λοιπον κατα τις 2 η ωρα ξαφνικά η μπλε παπαγαλιτσα αρχισε να φτερουγαει δυνατα απο ακρη σε ακρη στο κλουβι..Night fright δε πιστευω να ηταν μιας και εχω φως στον διαδρομο (λιγο οσο πρεπει) και σε αυτη την θεση εχω το κλουβι μηνες τωρα..

Εχτες ην νυχτα το ίδιο ακριβως πράγμα, αυτη την φορα με τα δυο παπαγαλακια ξαφνικά να φτερουγιζουν δυνατα..Ιδια ωρα! 2:15...Αγριευτηκα η αληθεια ειναι οταν συνειδητοποιησα πως ιδια ωρα με την προχτεσινη εγινε το ιδιο πραγμα και χτες... Τι να τα ενοχλει; Να ζεσταινονται και εκεινη την ωρα επειδη συνηθως επικρατει απνοια και δεν ανοιγω και κλιματισμο να ειναι το πικ;

Οταν τα εβγαλα εξω και χτες και προχτες την νυχτα ηταν πιο ηρεμα και φυσικα πιο δροσερα...Αλλα φοβαμαι εστω το μικρο ενδεχομενο να ερθει αρπακτικο στο μπαλκονι μου..

Εχετε καποιες λυσεις να προτεινετε; και στα 2 θεματα! (ατυχημα και βραδυνες ανησυχιες)
 
Για το ποδαράκι κοίταξε αν έχει πρηστεί καθόλου και θα μπορούσες να του κάνεις μία επάλειψη με betadine.
Απλά παρακολούθησέ το, πιστεύω θα περάσει μόνο του.

Δεν έχω την ίδια γνώμη μ' εσένα, ότι δηλαδή έξω δεν συνέβη η ταραχή, αντίθετα υποψιάζομαι ότι συνέβη ακριβώς το ίδιο και τρόμαξε και μαγκώθηκε το πουλάκι.
Ξαναβάλε τα πουλάκια μέσα σε κάποιο δροσερό σημείο, βγάλε την φωλιά και κοίταξέ τα προσεκτικά για ψείρες.
Αν δεν βρεις πάνω τους μαύρες, σκέπασε με λευκό πανί το κλουβί το βράδυ, και το πρωί κοίταξε αν έχει μικρές πιτσιλιές από αίμα.
 
Σε ευχαριστω για την απομονωση του θεματος!

Λοιπον οχι ειμαι 100% σιγουρος για την ταραχη... Ειχα τον νου μου φυσικα και σηκωθηκα 2-3 φορες την νυχτα για να τα δω... Κοιμωντουσαν σαν... Πουλακια! τσεκαρισμενο...

Απλα αυτη με το που ξημερωσει αρχιζει τα παιχνιδια... Την φωλια δε την εβγαζα γιατι εβλεπα οτι αρεσει στην μπλε να παιζει εκει, δεν ειχα ομως σκεφτει η εντοπισει αυτο το μικρο κενο που τελικα σφινωσε...

Τι εκανε αυτη; Πηγαινε περιμετρικα γυρω απο την φωλια, ανεβαινε στην οροφη, πιανοταν στα πλαινα καγκελα πανω απο την φωλια και γλιστρωντας εφερνε το κεφαλι της στην τρυπα οπου και γατζωνόταν για να μπει...

Μαλλον σε καποια κινηση της προχτες στο γλιστρημα σφινωσε το ποδι της... Ειμαι σιγουρος για αυτο που λεω γιατι την εβλεπα με ποιον τροπο επαιζε!

Εν τω μεταξυ το κακομοιρικο το κιτρινο ηταν απο πανω της και την κοιτουσε που δε μπορουσε να ξεφυγει μη μπορώντας και αυτο να κανει κατι..

Την φωλια οπως αναφερα και πανω την εβγαλα ηδη!

Θα κοιταξω για ψειρες!
 
Λοιπον εκανα αυτο που ειπαμεμε το λευκο σεντονι... Δε βρηκα κοκκινα στιγματα πανω αλλα και στα ιδια τα παπαγαλακια μακροσκοπικα δε βλεπω κατι. 🙂 Καθαρο το φτερωμα τους οσο μπορω να διακρινω χωρις να τα πιασω...

Μεσα στην ανοιξη εχω ψεκασει το κλουβι 3 φορες και σημερα το ξαναψεκασα για σιγουρια!

Το βραδυ παρεμπιπτώντος δεν καναν ταραχη οπως τις προηγουμενες νυχτες.. Τα ειχα στο δωματιο μου ενω στο διαδρομο αφησα ανοιχτο κλιματιστικο..

Παντως παρατηρω κατι... Ισως λογω ηλικιας η δε ξερω και εγω τι, η μπλε που κοιμαται στην κουνια τα βραδυα, καμια φορα πεταριζει ελαφρως σα να χανει την ισορροπια της και θελει να την ξαναβρει... Μες στον υπνο της αυτο! Υποψιαζομαι μηπως τελικα τις προηγουμενες βραδιες εχανε τελειως την ισορροπια της απο την κουνια και για αυτο γινοταν ο σαματα... Τρομαζε η μπλε που επεφτε και τρομαζε και το κιτρινο μες στον υπνο του και γινοταν χαλασμος!

Σημερα ειναι ευδιαθετα και τα δυο οπως παντα, η μπλε κανει τα δικα της (ακροβατικα) και το κιτρινο τσιουριζει και πεταει απο δω κ απο κει... Τους εβαλα και μπανιερα.. Εχτες την τιμησαν και τα 2, σημερα παλι απλα αδιαφορισαν...😛

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Εντάξει, ξανακάνει σήμερα το ίδιο πρόγραμμα και βλέπουμε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: frozed
Καλησπερα και παλι!

Δε ξερω μου εχει μπει η ιδεα οτι η παπαγαλιτσα μου ειναι αρρωστουλα...η απλα μεγαλωνει... Ειναι κοντα στα 6 χρονων τωρα..

Παρατηρω οτι δυσκολευεται να κινηθει... Ενω μου κανει αυτα τα ακροβατικα στο κλουβι φοβαμαι πως γενικα δεν εχει την σταθεροτητα που ειχε...

Το βραδυ ακουω ανα τακτα διαστηματα αυτο που περιεγραφα και εχτες, σα να χανει την ισορροπια της και να προσπαθει να την βρει με μικρο φτερουγισμα...

Σημερα το πρωι τα εβγαλα λιγο εξω, παιξανε κλπ αλλα μολις τα εβαλα μεσα στο δωματιο, την μπλε την βλεπω λιγο υποτονικη.. Δεν εχει πολλη ορεξη, εχει υπνηλια, συνεχιζει να παραπαταει στα πλαγια βηματα και η ουριτσα της σα να τρεμοπαιζει οταν καθεται ηρεμη...

Το πρωι παρατηρησα οτι ειχε κατεβει στον πατο του κλουβιου (μαλλον επεσε) και για να ανεβει με το φτερουγισμα δε τα καταφερε με την πρωτη. Γενικα για να κινηθει πιανεται με το ραμφος σχεδον παντα..
 
Για να σου κάνει κάποιος ασφαλή διάγνωση πρέπει να είναι γιατρός και από αυτούς δυστυχώς όχι όλοι.
Τι διατροφή της κάνεις; Φυσικές θεραπείες με τσάγια και σκορδόνερο κτλ κάνεις που και που;
 
Διατροφη τους κανω την κλασικη, αυγοτροφη, σπορους απο την vitacraft και ανα δυο μερες φρουτο η χορταρικο...

σκορδονερο η τσαι δεν εχω κανει... Εχω καιρο να τους κανω σκορδονερο.. Οποτε βρισκω κεχρι τους παιρνω και κεχρι..
 
Να τους έδινες κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών στο νερό; Σου έκανε καθόλου αυγά φέτος;
Σουπιοκόκκαλο της έχεις;
 
Εχω 3 σουπιοκοκκαλα στο κλουβι και 2 πετρες ασβεστιου... φουλ ειναι! Αυγο οχι δεν εκανε αφου ειναι τελικα θηλυκια η αλλη...😛
 
Κάνουν και από μόνες τους.
Παρακολούθησέ την και αν μπορείς να την πας σε γιατρό. Από κουτσουλιές είναι εντάξει;
 
Μια χαρα ειναι τωρα, γενικα απο την τριτη μερα του ατυχηματος επανηλθε στα φυσιολογικα της νομιζω! Παιζει χωρις να δειχνει πονο, τραγουδαει σκαρφαλωνει κλπ... Τους εχω καθιερωσει το κεχρι και το πεθαινουν πραγματικα!
 
Back
Top