Αναπαραγωγή Ατύχημα με αυγό μπάτζι που είχε νεοσσό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης markos34
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

markos34

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2013
Μηνύματα
68
Καλημέρα σε όλο το forum, σήμερα πραγματικά έχω στεναχωρεθει αφάνταστα, και εξηγω.
Μαζί με την μικρή μου κόρη κάναμε όλες της ωοσκοπισης στα ζευγάρια μπατζι που έχω. Η μικρή είναι εννέα χρόνον και λατρευη τους παπαγάλους, η εικόνα να κουνιετε κάτι παλμικα μέσα στα μικρα αυγακαι να μου λέει γεμάτο χαρά (Κοιτά την καρδουλα του) την έχει ενθουσιαση αφάνταστα, όπως και εμένα σεν το κρύβω.
Σήμερα λοιπόν, δοκίμασε μόνη να κάνει ωοσκοπιση, χωρις εγω να ξερω τιποτα. Το αποτελεσμα, μια μικρή να κλαίεικαι εγω να έχω στα χέρια ενα σπασμένο αυγό με ενα πουλάκι μέσα να κουνιετε ελαφρος. Απο το συγκεκριμένο ζευγάρι περίμενα να σκάνε μύτη μες στην ερχόμενη εβδομαδα. Κρίμα...
 
Κρίμα αλλά πρέπει να ασχοληθείς με το παιδάκι σου τώρα που θα έχει σοκαριστεί από το συμβάν. Να ηρεμήσει. Ατυχήματα, δυστυχήματα είναι μέσα στο πρόγραμμα της ζωής. Κανονικά ούτε εμείς δεν πιάνουμε στα χέρια μας τα αυγά για την ωοσκόπηση πόσο μάλλον ένα παιδάκι.
 
Εχει σπάσει το τσόφλι εμφανώς η ράγισε μόνο; Βάλε αν δεν λείπει κομμάτι γυαλιστικό νυχιών (όχι χρώμα) που στεγνώνει στιγμιαία. Μια πολύ λεπτη στρώση πολύ πολύ προσεχτικά. Βάλτο πίσω στη φωλιά και καλή τύχη.
 
Οποσδηποτε,της εξηγισα οτι αυτό που συνέβη ηταν ατυχημα και θα μπορουσα να το πάθει ο κάθε ένας,της τονισα οτι έχει όμως και ευθύνη καθώς θα έπρεπε να με ενημέρωση αν κάτι ήθελε να δεί. Ποτε δεν πρέπει να απαλασεις τα παιδία απο της ευθύνες που τους αναλογούν σαν παιδι παντα γιατί ετση διμιουργης εναν ανεύθυνο ενήλικα. Όπως και να έχει πάντως σε καμια περίπτωση δεν γίνομαι αυστηρός.Απλως επισημαινω αυτά που κάνουμεκαι αυτά που δεν κάνουμε. Οσω για το πιάσιμο τον αυγών έχω δοκιμάσει με λαβίδα, αλλά πρωσοπικα δεν μπορω να την δούλεψω καθώς μου διμιουργη ανασφάλεια με το πόσω δινατα σφίγγω η δεν σφίγγω το αυγό.

Εχει σπάσει το τσόφλι εμφανώς η ράγισε μόνο; Βάλε αν δεν λείπει κομμάτι γυαλιστικό νυχιών (όχι χρώμα) που στεγνώνει στιγμιαία. Μια πολύ λεπτη στρώση πολύ πολύ προσεχτικά. Βάλτο πίσω στη φωλιά και καλή τύχη.


Φαντασου ενα μεγάλο βαθουλομα με πολλά ραγισματακια δεν σωζόταν...
 
Φαντασου ενα μεγάλο βαθουλομα με πολλά ραγισματακια δεν σωζόταν...

Εαν δεν είχε ξεκολλήσει κομμάτι απο το τσόφλι μπορεί και να σωζόταν όπως σου είπα.

Aπό το παρακάτω ραγισμένο αυγό που περάστηκε με γυαλιστικό νυχιών εκκολάφθηκε κανονικά ένα kakapo

egg.jpg


http://home.bt.com/news/odd-news/rare-parrot-hatches-from-broken-egg-11363881038620
 
Απίστευτο, αν δεν το έλεγες εσύ δεν θα το πίστευα 🙄

Έκανα edit και μπορείτε να δείτε την εξέλιξη με περισσότερες φωτογραφίες στο λίνκ που προσθεσα. Σαφώς κι αυτό λόγω της σοβαρότητας ήθελε περισσότερο "μπάλωμα".
 
Εαν δεν είχε ξεκολλήσει κομμάτι απο το τσόφλι μπορεί και να σωζόταν όπως σου είπα.

Aπό το παρακάτω ραγισμένο αυγό που περάστηκε με γυαλιστικό νυχιών εκκολάφθηκε κανονικά ένα kakapo

egg.jpg


http://home.bt.com/news/odd-news/rare-parrot-hatches-from-broken-egg-11363881038620

Μένω κατάπληκτος, ισως και να σωζόταν... Αν και το βαθούλωμα ηταν αρκετό, βασικά φοβηθικα γιατί δεν ήξερα αν είχε χτυπιση η πεθάνει το πούλι εσωτερικά και διμιουργηθει μέσα στην φωλιά εστία μόλυνσης. Δεν ρισκαρα.
 
Μένω κατάπληκτος, ισως και να σωζόταν... Αν και το βαθούλωμα ηταν αρκετό, βασικά φοβηθικα γιατί δεν ήξερα αν είχε χτυπιση η πεθάνει το πούλι εσωτερικά και διμιουργηθει μέσα στην φωλιά εστία μόλυνσης. Δεν ρισκαρα.

Η ωοσκόπηση τις επόμενες ημέρες θα σου έδειχνε αν είναι ζωντανό ή όχι. Την επόμενη φορά θα ξέρεις. 😉
 
Η ωοσκόπηση τις επόμενες ημέρες θα σου έδειχνε αν είναι ζωντανό ή όχι. Την επόμενη φορά θα ξέρεις. 😉


Σωστος.

Συγνώμη Φοίβο, άλλα δεν βρίσκω το λινκ με της φωτογραφίες. Πως θα της δω;

Οκ άκυρο το βρήκα.
 
Εαν δεν είχε ξεκολλήσει κομμάτι απο το τσόφλι μπορεί και να σωζόταν όπως σου είπα.

Aπό το παρακάτω ραγισμένο αυγό που περάστηκε με γυαλιστικό νυχιών εκκολάφθηκε κανονικά ένα kakapo

egg.jpg


http://home.bt.com/news/odd-news/rare-parrot-hatches-from-broken-egg-11363881038620

Απίστευτο!

(Θυμήθηκα τη γιαγιά μου που έλεγε ότι αν δεν έχει κοπεί η μεμβράνη στο εσωτερικό, σώζεται το κοτοπουλάκι! Και έβαζε στο αυγό τσιρότο! 😀)
 
Λυπάμαι για την εξέλιξη.
Όμως να ξέρεις πως δεν είναι η μοναδική περίπτωση ατυχήματος.
Και φυσικά δυστυχώς... ατύχημα μπορεί να προκληθεί από όλους μας... έμπειρους ή άπειρους.
Το καλύτερο από την υπόθεση που πρέπει και να μας μείνει είναι πως "από τα παθήματα οφείλουμε να μαθαίνουμε"... και φυσικά να μην επαναλαμβάνονται.
Μάθημα - πάθημα λοιπόν για τη μικρή, για σένα, για μας και τους μελλοντικούς αναγνώστες.
 
Back
Top