Ασθένειες Ατύχημα με το καναρινάκι

Manikarnika

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2015
Μηνύματα
121
Καλημερα σας,
Εδω και 8 περιπου χρονια εχω ενα αρσενικο καναρινι... Παντα ειχα μια λατρεια με ολων των ειδων τα ζωακια και μια μανια να τα χαιδευω... λιγα χρονια πιο πριν ανοιξα το κλουβακι του για να τον χαιδεψω (ημουν αρκετα μικρη και δεν καταλαβαινα οτι θα του εκανα κακο ετσι, πραγματικα δεν ηθελα να τον πληγωσω).. Στην αρχη τρομαζε αλλα μετα με συνηθισε ωσπου μια μερα που τον κραταγα εκεινος παραλιγο να μου φυγει! Τρομαξα παρα πολυ και πανω στην αγωνια μου τον επιασα αλλα επειδη ημουν αρκετα κοντη για να τον πιασω στο υψος που πεταξε ετυχε να τον πιασω απο την ουρα με αποτελεσμα να του τη βγαλω .. ☹
Για αρκετο καιρο δεν πετουσε και δεν κελαηδουσε ομως υστερα απο πολυ φροντιδα αρχισε να βελτιωνεται η κατασταση του μεχρι που αναρρωσε πληρως! Κελαηδαει καθε μερα δυνατα και για πολυ ωρα ενω εχει ξανασχηματιστει η ουρα του... Ωστοσο ομως εχει παψει να ανεβαινει στα ψηλα κλαδια ή να κουνιεται αρκετα... Ερωτηση: Εχει παψει να ειναι ενεργητικος, οσον αφορα τις κινησεις του, λογω της ηλικιας του ή δεν μπορει να πεταξει λογω της ουρας του;

Ευχαριστω
Με εκτιμηση,
Καναρινολατρης
 
δεν πας καλα να πιασεις το καναρηνι απο την ουρα εμενα πηγε ενα μπατζι να φυγει στον καθαρισμο του κλουβιου απο την τρομαρα του αλλα το επιασα χωρις να το πληγοσω δεν ειναι δυσκολο να το κανεις ηρεμα καταλαβενω ποσο ασχημα ενιοσες αλλα δεν θα εβλαπτε αν σκεφτοσουν προτα οτι επρεπε να το κανεις ηρεμα 😉
 
δεν πας καλα να πιασεις το καναρηνι απο την ουρα εμενα πηγε ενα μπατζι να φυγει στον καθαρισμο του κλουβιου απο την τρομαρα του αλλα το επιασα χωρις να το πληγοσω δεν ειναι δυσκολο να το κανεις ηρεμα καταλαβενω ποσο ασχημα ενιοσες αλλα δεν θα εβλαπτε αν σκεφτοσουν προτα οτι επρεπε να το κανεις ηρεμα 😉

Το ξερω κι εχετε απολυτο δικιο! Επρεπε να ειχα σκεφτει τις συνεπειες αν συνεβαινε κατι αλλα ημουν περιπου εννεα χρονων και οταν το ειδα να φευγει απλα απλωσα το χερι μου και το ζαβο δεν σκεφτηκα να πηδηξω να πιασω ολο του το σωμα που θα ηταν λιγοτερο εποδυνο... Μετα το γεγονος ουτε που ζυγωνω το κλουβι... Ο,τι του χρειαζεται του το παρεχει η γιαγια μου.. (τον φροντιζει καλυτερα απο εμενα).. Οσο αφορα την κινητικοτητα του, εχουμε τοποθετησει την ποτιστρα και την ταιστρα στις δυο διαφορετικες (αντιθετες/καθετες/παραλληλες) πλευρες του κλουβιου ετσι ωστε να μπορει να κινειται και να εχει μια καλη φυσικη κατασταση (να μην παχυνει αρκετα-δεν ξερω αν ισχυει στα καναρινακια- πιστευω πως ναι). Για να φαει και να πιει κινειται... μπορει να ανεβει στα χαμηλα κλαδια αλλα οχι στα ψηλα και δεν ειναι κινητικος οπως παλια! (Σημειωση: Παλιοτερα οταν ηταν μικρος του ειχαμε βαλει κουνια αλλα φοβοταν να ανεβει)

Ευχαριστω και παλι :)
Με εκτιμηση,
Καναρινολατρης
 
Μην φοβάσαι, δεν έκανες κάποιο κακό που είναι ανεπανόρθωτο στο καναρινάκι σου. Λάθος μπορεί να συμβεί στον καθένα μας.

Οσο αφορα την κινητικοτητα του, εχουμε τοποθετησει την ποτιστρα και την ταιστρα στις δυο διαφορετικες (αντιθετες/καθετες/παραλληλες) πλευρες του κλουβιου ετσι ωστε να μπορει να κινειται

Θα σε παρακαλέσω να βγάλεις μια φωτογραφία του κλουβιού που ζεί το πουλάκι καθώς και να μας πεις λίγα λόγια για την διατροφή του.

Για να φαει και να πιει κινειται... μπορει να ανεβει στα χαμηλα κλαδια αλλα οχι στα ψηλα

Πιθανόν δεν ειναι σε σωστή διάταξη οι πατήθρες ή δεν υπάρχει χώρος ελεύθερος στο κλουβί. Μην ξεχνάς ότι τα καναρίνια πετάνε.
 
Η αφαίρεση της ουράς ίσως ήταν το λιγότερο από αυτά που θα μπορούσε να πάθει στην πορεία της ελεύθερης πτήσης του.
Βλέπω πως σου έγινε μάθημα... κι αυτό είναι καλό.
Είμαι σίγουρος πως θα είσαι πιο προσεκτική στο μέλλον.
 
Μην φοβάσαι, δεν έκανες κάποιο κακό που είναι ανεπανόρθωτο στο καναρινάκι σου. Λάθος μπορεί να συμβεί στον καθένα μας.
συμφονω
Το ξερω κι εχετε απολυτο δικιο!
τι σημενει εχετε εμεις εδώ ειμαστε φιλοι όχι μαθητης με δασκαλο
δεν πας καλα να
σορρυ αν παρεξηγηθηκες
Η αφαίρεση της ουράς ίσως ήταν το λιγότερο από αυτά που θα μπορούσε να πάθει στην πορεία της ελεύθερης πτήσης του.
Βλέπω πως σου έγινε μάθημα... κι αυτό είναι καλό.
Είμαι σίγουρος πως θα είσαι πιο προσεκτική στο μέλλον
σωστα 😉
Το ξερω κι εχετε απολυτο δικιο! Επρεπε να ειχα σκεφτει τις συνεπειες αν συνεβαινε κατι αλλα ημουν περιπου εννεα χρονων και οταν το ειδα να φευγει απλα απλωσα το χερι μου και το ζαβο δεν σκεφτηκα να πηδηξω να πιασω ολο του το σωμα που θα ηταν λιγοτερο εποδυνο... Μετα το γεγονος ουτε που ζυγωνω το κλουβι... Ο,τι του χρειαζεται του το παρεχει η γιαγια μου.. (τον φροντιζει καλυτερα απο εμενα).. Οσο αφορα την κινητικοτητα του, εχουμε τοποθετησει την ποτιστρα και την ταιστρα στις δυο διαφορετικες (αντιθετες/καθετες/παραλληλες) πλευρες του κλουβιου ετσι ωστε να μπορει να κινειται και να εχει μια καλη φυσικη κατασταση (να μην παχυνει αρκετα-δεν ξερω αν ισχυει στα καναρινακια- πιστευω πως ναι). Για να φαει και να πιει κινειται... μπορει να ανεβει στα χαμηλα κλαδια αλλα οχι στα ψηλα και δεν ειναι κινητικος οπως παλια! (Σημειωση: Παλιοτερα οταν ηταν μικρος του ειχαμε βαλει κουνια αλλα φοβοταν να ανεβει)

Ευχαριστω και παλι :)
μην στεναχωριεσε και τοσο εγω τα ειπα επεδη ξαφνιαστηκα εκεινη την στηγμη και ειχα και τα νευρα μου 😉
επεισης τι σημενει ότι στην γιαγια σου περναει καλυτερα τα πουλια ζουν στο τορα όχι στο τοτε μια χαρα μπορεις να το προσεξεις και εσυ και πολύ καλυτερα από την γιαγια σου πιστευω😉
 
Εδω και 8 περιπου χρονια εχω ενα αρσενικο καναρινι...
Εφόσον η ουρά ξαναβγήκε και δεν έχει κάποιο άλλο τραυματισμό από το ατύχημα, τα 8 χρόνια δεν είναι και λίγα!
 
Μην φοβάσαι, δεν έκανες κάποιο κακό που είναι ανεπανόρθωτο στο καναρινάκι σου. Λάθος μπορεί να συμβεί στον καθένα μας...
Θα σε παρακαλέσω να βγάλεις μια φωτογραφία του κλουβιού που ζεί το πουλάκι καθώς και να μας πεις λίγα λόγια για την διατροφή του.
Πιθανόν δεν ειναι σε σωστή διάταξη οι πατήθρες ή δεν υπάρχει χώρος ελεύθερος στο κλουβί. Μην ξεχνάς ότι τα καναρίνια πετάνε.

Γενικα θελω να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις και τα καλα σας λογια… :)
Λοιπον, η διατροφη του αποτελειται κυριως απο σπορακια και νερο.. Καποιες φορες, τα προηγουμενα χρονια και απο καποιες βιταμινες για να κελαηδαει...
Δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω φωτογραφια γιατι το μεγεθος της ειναι παραπανω απο το επιτρεπτο... Μπορειτε ομως να δειτε το κλουβι στην εικονα του προφιλ μου... Τα δυο κλαδια που φαινονται να ειναι το ενα πανω απο το αλλο ειναι επειδη βαλαμε, εν τελει, την ποτιστρα κοντα στο φαγητο του -αρα το κλαδι αυτο προσφερει προσβαση εκει.

Σας ευχαριστω,
Με εκτιμηση Καναρινολατρης

συμφονω

τι σημενει εχετε εμεις εδώ ειμαστε φιλοι όχι μαθητης με δασκαλο

σορρυ αν παρεξηγηθηκες

σωστα 😉

μην στεναχωριεσε και τοσο εγω τα ειπα επεδη ξαφνιαστηκα εκεινη την στηγμη και ειχα και τα νευρα μου 😉
επεισης τι σημενει ότι στην γιαγια σου περναει καλυτερα τα πουλια ζουν στο τορα όχι στο τοτε μια χαρα μπορεις να το προσεξεις και εσυ και πολύ καλυτερα από την γιαγια σου πιστευω😉

Δεν παρεξηγηθηκα.. :) Δεν ακουει κανεις και καθε μερα οτι ενα καναρινι εχασε την ουρα του... Επιπλεον δεν θεωρουμαι καθολου επιδεξια για να μπορεσω να φροντισω ενα τοσο ευθραστο πλασματακι.. Οποτε ειναι καλυτερα να το εχει η γιαγια μου εξ ολοκληρου! (Και να ηθελα βασικα δεν θα με αφηνε γιατι ξερει οτι δεν ειμαι επιδεξια ή και πολυ ψυχραιμη για να αναλαβω πραγματα πανω του )

Σας ευχαριστω,
Με εκτιμηση
Καναρινολατρης
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καναρινολατρη καλημερα. Αν θελεις συμπληρωσε το ονομα σου στο προφιλ σου να ξερουμε πως να σε προσφωνουμε.

Συμφωνα με τη φωτογραφια που βλεπω το κλουβακι ειναι σχετικα μικρο και οι 4 πατηθρες ειναι πολλες.
Τα καναρινια ειναι πτηνα που απολαμβανουν το πεταγμα και τα κραταει σε ζωντανια και φορμα, οποτε καλο θα ηταν να εχει οσο περισσοτερο χωρο στη διαθεση του για να πεταει.

Αν θελεις μπορεις να αφησεις 2 πατηθρες μονο απεναντι και σε διαφορετικο υψος, με αποσταση απο τα καγκελα του κλουβιου ωστε να μην φθειρεται η ουρα του οπως θα στριβει. Στρογγυλες καα προτιμηηση για να κλεινουν ομοιομορφα τα δαχτυλα του, η μια αν θελεις να εχει και διαφορετικη διαμετρο απο την αλλη για να μην συνηθισουν να κλεινουν μονο σε ενα μεγεθος, και αν βρεις και ξυλινες ακομα καλυτερα! Φυσικη αισθηση!

Ολα αυτα στα επισημαινω επειδη βλεπω οτι το αγαπας και θελεις το καλυτερο για εκεινο! Για περισσοτερες συμβουλες θα περιμενω να μας ανεβασεις φωτογραφιες :)
 
Δες οδηγίες στην υπογραφή μου ή αν θέλεις στείλε την πρωτότυπη στο [email protected] και θα την ανεβάσω.
Σας ευχαριστω :)

@Myra, Πολυ χρησιμες οι συμβουλες σας!
Σε λιγο καιρο θα του αλλαξουμε κλουβι (φθορες λογω χρονου), πιθανοτατα με ιδιο ή λιγο μεγαλυτερο μεγεθος κι ετσι θα ζητησω να αλλαξουν τις πατηθρες :)

Σας ευχαριστω παρα πολυ! ,
Με εκτιμηση
Αναστασια
 
Αναστασια μου (τι ομορφο ονομα!) γραψε το αν θελεις στις πληροφοριες του προφιλ σου :)

Αν εχεις μονο ενα καναρινακι, πιστευω δεν θα σου ειναι πολυ μεγαλο εξοδο να του παρεις ενα μακρυ κλουβι, ισως ζευγαρωστρα, να απολαμβανει πεταγμα και να ειναι χαρουμενος! Οτιδηποτε αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!
 
Αναστασια μου (τι ομορφο ονομα!) γραψε το αν θελεις στις πληροφοριες του προφιλ σου :)

Αν εχεις μονο ενα καναρινακι, πιστευω δεν θα σου ειναι πολυ μεγαλο εξοδο να του παρεις ενα μακρυ κλουβι, ισως ζευγαρωστρα, να απολαμβανει πεταγμα και να ειναι χαρουμενος! Οτιδηποτε αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε!

Σας ευχαριστω πολυ και παλι!
Ανεφερα καποιες απο τις συμβουλες σας στην γιαγια μου (για τις πατηθρες και την διαταξη τους) και αφερεσα την μια πατηθρα τοποθετωντας τις αλλες δυο σε δυο υψη με καμποση διαφορα (πιστευω οτι ετσι θα υπαρχει χωρος) :).
Επιπλεον της ανεφερα για το μεγεθος του κλουβιου (και περιμενω να το παρουν αποφαση :/ ) ενω αυριο θα παρατηρησω περισσοτερο την δραστηριοτητα του μετα απο τις αλλαγες :)

Ευχαριστω πολυ,
Με εκτιμηση
Αναστασια
 
Αναστασία μου να χαίρεσαι τον φτερωτό σου φίλο! Ακολούθησε τις συμβουλές της Μύρας και θα του κάνουν καλό!

Τι διατροφή του παρέχεις του μικρούλη; :)
 
Χιλια συγγνωμη για την αργοπορια στην απαντηση!
Αναστασία μου να χαίρεσαι τον φτερωτό σου φίλο! Ακολούθησε τις συμβουλές της Μύρας και θα του κάνουν καλό!

Τι διατροφή του παρέχεις του μικρούλη; :)

Ευχαριστω πολυ :)
Η διατροφη του αποτελειται απο σπορακια, νερο και παλιοτερα καποιες βιταμινες για να ενισχυθει το κελαηδισμα του!
 
Ευχαριστω πολυ :)
Η διατροφη του αποτελειται απο σπορακια, νερο και παλιοτερα καποιες βιταμινες για να ενισχυθει το κελαηδισμα του![/QUOTE]
Δώσε του και κανένα φρουτάκι.
 
και παλιοτερα καποιες βιταμινες για να ενισχυθει το κελαηδισμα του!
Αν εννοείς σε σταγόνες καλό κάνουν αραιά και που.. Οι άλλες που μπαίνουν σε διαφανή σακουλάκια καλύτερα να μην τις ξαναδώσεις! 😉
 
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Ο γερουλης μας ειναι πιο ενεργητικος απο πριν σε ενα μαλιστα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο για εμενα! Ευχαριστω πολυ ολους σας! :D

Αν εννοείς σε σταγόνες καλό κάνουν αραιά και που.. Οι άλλες που μπαίνουν σε διαφανή σακουλάκια καλύτερα να μην τις ξαναδώσεις! 😉
Ειναι σε μπουκαλακι! Και θα αναφερω τη συμβουλη σας.. Ευχαριστω πολυ!

Ευχαριστω πολυ :)
Η διατροφη του αποτελειται απο σπορακια, νερο και παλιοτερα καποιες βιταμινες για να ενισχυθει το κελαηδισμα του!
Δώσε του και κανένα φρουτάκι.[/QUOTE]
Δινουμε καποιες φορες μηλο και νομιζω στα πρωτα χρονια που τον ειχαμε βραστο αυγο (?) :)
 
Μήλο μπορείς να δίνεις άφοβα.
Αυγό 1-2 φορές την εβδομάδα είναι αρκετό.
 
Back
Top