Αναπαραγωγή Αυγά με τον κρίνο...

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης makis71
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

makis71

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιαν 2014
Μηνύματα
23
Καλημέρα σας φίλοι

Σήμερα είδα ένα σπασμένο αυγό στο κλουβί και την κανάρα να κάθεται κάτω στο κλουβί και να γεννάει ή να κλωσσάει κι άλλο μάλλον...
Το ίδιο πράγμα έκανε και πέρυσι χωρίς να την δεί αρσενικό ούτε και φέτος ήρθε εις γάμον.
Εντωμεταξύ σκόπευα να την βάλω να κάνει μικρά φέτος και είχα ξεκινήσει να της δίνω αυγά και διάφορα λαχανικά, μήλο όπως έχω διαβάσει εδώ.
Η ερώτηση είναι, να προχωρήσω στο να την φέρω στο ίδιο κλουβί με τον αρσενικό καναρίνο ή να περιμένω να της φύγει η όρεξη - ιδέα οτι γεννάει;
Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω μέχρι να την φέρω μαζί με τον καναρίνο;
Το κλουβί είναι στο μπαλκόνι προστατευμένο με ζελατίνα- τέντα.
 
Θ'αργήσει να της φύγει η ''ιδέα'' ότι γεννάει (αφού είναι στην αρχή ).. Οπότε αν κάνεις την ίδια διατροφή και στον αρσενικό, ένωσέ τα, βάλ'της φωλιά και νήμα και σύντομα θα δεις πουλάκια.
Δεν ξέρω τι κλουβί διαθέτεις, καλό θα ήταν όταν τα ενώσεις να τα βάλεις σε ζευγαρώστρα είτε 60άρα (μια χαρά για καναρίνια), είτε σε 90άρα.
 
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση, εντωμεταξύ μέχρι να μου απαντήσετε εγώ καθάρισα το κλουβί - ζευγαρώστρα που είναι 42 εκατοστά.
Εκεί είχα βάλει μόνη της της θηλυκιά καναρίνα εδώ και λίγο καιρό. Όλο αυτό το διάστημα τα πουλάκια δέν είχαν οπτική επαφή μεταξύ τους
Έβαλα τον αρσενικό στη ζευγαρώστρα και έχω το χώρισμα ανάμεσα.
Εβαλα και φωλιά και το νήμα για να την φτιάξει.
Να βγάλω χώρισμα ή να περιμένω να γνωριστούν λίγες μέρες; Τώρα τσακώνονται σάν καρακάξες 😀
Η καναρίνα έκατσε στη φωλιά χωρίς νήμα..
Διατροφή ίδια; Να συνεχίσω να δίνω αυγό μέχρι να δώ αυγά στη φωλιά;
Είναι μικρή η 42εκ. ζευγαρώστρα;
 
Αφού βλέπεις ένταση, άφησέ τα λίγες μέρες να γνωριστούν.
Το αυγό θα το κόψεις (αφού θα είναι μαζί) όταν αρχίσει να κάνει αυγά και θα το ξαναδώσεις όταν εκκολαφθούν με το καλό οι νεοσσοί. Δίνεις και χορταρικά και ότι άλλο συμπλήρωμα (είτε σε σπόρους είτε σε βιταμινούχα διαθέτεις). Τα 42 εκ. είναι λίγα και από θέμα χώρου αλλά και στο να έχει την άνεση ο αρσενικός να κυνηγήσει τη θηλυκιά ώστε να επιτελέσει το συζυγικό του καθήκον, αλλά και αργότερα που θα βγουν τα μικρά έως τον απογαλακτισμό.
Πάντως και σε αυτό το κλουβί, γίνεται ζευγάρωμα, παρά τη δυσκολία λόγω στενότητας.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ακολουθώ τις συμβουλές σου :)
 
Οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί, η calci lux στο νερό...η θρυμματισμένα (στο μπλέντερ) τσόφλια από αυγό (που θα τα έχεις περάσει για 2-3 λεπτά σε πλήρη ισχύ του φούρνου μικροκυμάτων) και θα τα ανακατώσεις μέσα στην αυγοτροφή.
 
Έχω ήδη ένα σουπιοκόκκαλο να... με το συμπάθειο.
Είμαι δίπλα στη θάλασσα οπότε βρίσκω μπόλικα απο δαύτα.
Πάντως τα παρακολουθώ απο το πρωί, έχουν ηρεμήσει και φιλιούνται.
Τα πέτυχα να ταίζονται μεταξύ τους, να της δίνει μήλο ο καναρίνος.
Η θηλυκιά κάθεται στην φωλιά και όταν σηκώνεται την φτιάχνει με κομμάτια εφημερίδας ( της εβαλα και εγώ λίγο νήμα μέσα για να τη βοηθήσω).
Γενικά πάμε καλά και πάαααρα πολύ γρήγορα. Τώρα περιμένουμε να κάνει καμμιά δουλειά ο καναρίνος.🙄:)
 
Ελπίζω να μην το βάζεις όπως είναι από τη θάλασσα..χρειάζεται βράσιμο για απολύμανση και στέγνωμα πριν το βάλεις...
ΥΓ. Τυχερέ !
 
Στεγνό είναι αλλά δέν το έχω βράσει να σου πώ την αλήθεια. Έχω απο πέρυσι μαζεμένα.
Το βγάζω asap και το βράζω. Όλη τη μέρα απο το πρωί ασχολούμαι με τα καναρίνια.
Αφού η γυναίκα μου νομίζει οτι θα γεννήσω εγώ.
Τυχερός που έχω θάλασσα ή που έχω σουπιοκόκκαλα;
 
Πρίν 3 μέρες έκανε ένα αυγό στη φωλιά.
Τώρα κάθεται και κλωσσάει. Όταν σηκώνεται ο καναρίνος πάει στη φωλιά και κάθεται (είναι περίεργος )
Βατεμα δέν έχω δεί ακόμα, δέν είχα χρόνο να τα παρακολουθήσω περισσότερο.
Υπάρχει περίπτωση να είναι άσπορο το αυγό? Να περιμένω δευτερο και τρίτο αυγό ή όλη αυτή η αναπαραγωγική φάση θα τα βγάλει ασπορα;
( ρωτάω για να μήν ταλαιπωρήσω την θηλυκιά με κλώσσημα και να απομακρύνω φωλιές και λοιπά...)
 
Ποιός μπορεί να σου πει με βεβαιότητα αν το αυγό -αυγά, είναι άσπορο;
 
Θα έπρεπε να κάνει κι άλλα. Μόλις συμπληρωθεί μία εβδομάδα κάνε ωοσκόπηση και θα ξέρεις πως να συνεχίσεις.
 
Οκ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
θα κάνω ωοσκόπηση σε 3-4 μέρες.
 
Κι άλλο αυγό σήμερα, σχεδόν το διπλάσιο σε όγκο απο το πρώτο.
Προχωράω αύριο σε ωοσκόπηση του πρώτου και το αφαιρώ αν είναι άσπορο και αφήνω το δεύτερο να το δώ σε μία εβδομάδα ή τα αφήνω όπως είναι και τα δύο;
Η θηλυκιά κάθεται στη φωλιά πολλές ώρες.
 
Τα κάνεις ωοσκόπηση και τα δύο μαζί, όταν έρθει η ώρα. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει αλλιώς.
 
Βάτεμα δέν έχω δεί ακόμα.
Η θυληκιά φαίνεται οτι τσακώνεται με τον αρσενικό και βλέπω οτι αίναι μαδημένη στο πάνω - ψηλά στο ράμφος και σε ένα σημείο δίπλα απο το μάτι.
Μάλλον δέν τα βρήκαν ακόμα.
Έβαλα το χώρισμα ανάμεσα. Να το αφήσω ή να το αφαιρέσω;
 
Εφόσον τσακώνονται τόσο έντονα καλά έκανες! Άστα χωρισμένα και ίσως τα βρουν... Το πιθανότερο είναι τα αυγά να είναι ασπορα αλλά ποτέ δε ξέρεις.. Τα κλωσαει κανονικά;
 
Τα κλωσσάει κανονικά και σηκώνεται μόνο για φαγητό.
Εντωμεταξύ αυτό έκανε και πέρυσι που δέν είχε δεί καθόλου αρσενικό ( ο κρίνος που λέγαμε )
ωσάν την Δήμητρα Παπαδοπούλου και το γνωστό ρητό " Εγώ πότε θα γίνω μάνα;" :)
 
Καλημέρα στην παρέα.
Κιάλλο αυγό σήμερα. Μεγάλο σάν το δεύτερο. Σύνολο τρία. :)
 
Back
Top