Αναπαραγωγή Αυγά πεταμένα έξω από τη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gmarn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gmarn

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2012
Μηνύματα
15
Καλημέρα στους φίλους του Forum.
Το πρόβλημά μου είναι το εξής :
Έχω ένα ζευγάρι Budgie μέσα στο κλουβί με φωλιά και από το Πάσχα περίπου, η θηλυκιά είχε γεννήσει 4 ευγά τα οποία τα κλωσσούσε καθημερινά μέσα στη φωλιά.
Σήμερα το πρωί, είδα και τα τέσσερα αυγά πεταμένα έξω. Τα τρία ήταν σπασμένα και το ένα μόνο μου φαίνεται ολόκληρο.
Η πρώτη ερώτηση, αν ξέρει κανείς, γιατί τα πέταξαν (ήταν άσπορα ή το έκανε ο αρσενικός; )
Και η δεύτερη ερώτηση, το αυγό που φαίνεται ολόκληρο, να το ξαναβάλο μέσα στη φωλιά με ένα κουταλάκι; (έχω ακούσει ότι δεν κάνει να τα αγγίζεις)
Ευχαριστώ.
 
Δες το με έναν φακό να δεις αν είναι γεμάτο... Αν είναι πλύνε καλά τα χέρια σου, πιαστο πολύ προσεκτικά και βαλτο μέσα στη φωλιά...

Μήπως το ζευγάρι στρεσαριστηκε; Μήπως έγινε κάποια μετακίνηση του κλουβιού;

Λυπάμαι για τα υπόλοιπα αυγά... Πολύ κρίμα..
 
Όχι φίλε μου, δεν έγινε καμία μετακίνηση. Το αυγό το έβαλα προσεκτικά μέσα χρησιμοποιώντας κουτάλι, αλλά τελικά η θυληκιά άρχισε να φωνάζει και μετά το ξαναείδα έξω.
 
Φίλη είμαι φίλη! 😛

Μήπως το ζευγάρι μαλώνει; Πότε περίμενες να σκάσουν;
 
Ωχ..συγνώμη..λάθος! Χαχα!
Όχι, δε μαλώνει το ζευγάρι. Είναι πολύ αγαπημένο.
Νομίζω ότι τα πρώτα αυγά τα είδα μέσα στη Μ. Εβδομάδα ή και μετά το Πάσχα.Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, εκτός από αυτά τα δύο, στο κλουβί είχα και άλλο ένα ζευγάρι, αλλά μετά τα χώρισα (1 ζευγάρι σε κάθε κλουβί).
Αν και γενικά η θηλυκιά είναι πάντα με το ταίρι της, μου περνάει από το μυαλό, μήπως κανένα αυγό ήταν του άλλου και για αυτό τα έσπασαν. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέω.
 
Back
Top