Γενικά Αυγά lovebirds στον πάτο του κλουβιού pet shop

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης hyperban
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

hyperban

PB New Member
Εγγραφή
11 Νοε 2014
Μηνύματα
8
Πόλη
Ναύπλιο
Καλησπέρα παιδιά.
Πέρασα πρόσφατα απο ένα pet shop οπου είμαι και πελάτης και έριξα μια ματιά στα παπαγαλάκια που έχει, στο ειδικά διαμορφωμένο του σημείο. Προς έκπληξη μου,είδα μέσα στην κλούβα που έχει ένα ζευγάρι lovebird - masked , 2 αυγά πεσμένα στον πάτο.Τον ρώτησα πότε έγινε αυτό και μου είπε 5 μέρες (δεν ήταν και τόσο σίγουρος). Τα πήρα (δωρεάν εννοείται μιας και έτσι θα πηγαίνανε) και τα έβαλα σε ενός φίλου τα περιστέρια που αυτό τον καιρό μερικά έχουν φωλιές και κλωσάνε. Μού είπε πως ίσως να πετύχει.

1.Πόσο καιρό αντέχουν τα αυγά χωρίς την μάνα να τα κλωσσάει; Η θερμοκρασία περιβάλοντος ήταν δωματίου στην συγκεκριμένη περίπτωση, γύρω στους 20 οC τουλάχιστον.

2.Έχω πιθανότητες να πάρω πουλάκια δεδομένου του καιρού και του πως γέννησαν χωρίς καμία διατροφική προετοιμασία;

3.Την επόμενη μέρα που ξαναπέρασα, πέτυχα το ένα παπαγαλάκι στο σημείο που πήρα τα αυγά, καθισμένο σαν να κλώσσαγε.Λέτε να έκανε και άλλο, να ξαναπάω να δω ;

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη.Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Πρώτα απ' όλα δεν ξέρεις αν τα αυγά είναι γόνιμα, αν τα πουλιά είναι ζευγάρι και έχουν ζευγαρώσει ή ίσως το ή τα θηλυκά έκαναν απλώς αυγά.
Τα αυγά θα μπορούσαν να εκκολαφθούν από άλλα πουλιά που κλωσσούν εφόσον δεν έχουν στο παρελθόν θερμανθεί και δεν έχει ενεργοποιηθεί η ανάπτυξη του εμβρύου.
Το αν μεγάλα πουλιά σαν τα περιστέρια θα δεχθούν τα αυγά και ίσως αργότερα και τους νεοσσούς, δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Δεν χάνεις κάτι να προσπαθήσεις και καλή τύχη!
 
Δηλαδή παίζει τα περιστέρια να δεχθούν και τους νεοσούς; Ουάο.
Σχετικά με το...
3.Την επόμενη μέρα που ξαναπέρασα, πέτυχα το ένα παπαγαλάκι στο σημείο που πήρα τα αυγά, καθισμένο σαν να κλώσσαγε.Λέτε να έκανε και άλλο, να ξαναπάω να δω ;
Τι λες;
 
Τι να σου πω πήγαινε αλλά δύσκολο να τα μεγαλώσουν τα περιστέρια, ωστόσο ποτέ δεν ξέρεις, η φύση είναι και στοργική κάποτε κάποτε.
 
Από όσα γνωρίζω ... αλλάξει και το σιτηρέσιο και η τροφοδοσία των νεοσσών... σε αυτά τα δύο είδη.
Αμφιβάλω αν υπάρχει περίπτωση να πετύχει η ανατροφή των νεοσσών... αν φυσικά υπάρξει εκκόλαψη.
 
Ποτε δεν κανουμε τοσο γρηγορες και επιπολεες αγορες. Τωρα το πετ σοπ με ειδικα διαμορφωμενο χωρο ειναι ενα και καθολου αξιοπιστο. Εχω δει πολλα. Πουλια ολα Βουλγαριας. Για σιγουρια στηλε μου σε μηνυμα το ονομα
 
Ποτε δεν κανουμε τοσο γρηγορες και επιπολεες αγορες. Τωρα το πετ σοπ με ειδικα διαμορφωμενο χωρο ειναι ενα και καθολου αξιοπιστο. Εχω δει πολλα. Πουλια ολα Βουλγαριας. Για σιγουρια στηλε μου σε μηνυμα το ονομα
Τι του λες; Δεν αγόρασε κάτι, απλά πήρε τα αυγά.
Δεν απαγορεύονται οι δημοσιεύσεις ονομάτων στο φόρουμ, γιατί να σου στείλει μήνυμα;
 
Ποτε δεν κανουμε τοσο γρηγορες και επιπολεες αγορες. Τωρα το πετ σοπ με ειδικα διαμορφωμενο χωρο ειναι ενα και καθολου αξιοπιστο. Εχω δει πολλα. Πουλια ολα Βουλγαριας. Για σιγουρια στηλε μου σε μηνυμα το ονομα
Ε ;
Δεν σε καταλαβαίνω . Μήπως βιάστηκες να διαβάσεις αυτά που έγραψα;Δεν αγόρασα κάτι... Ειδικά διαμορφωμένος χώρος - ξεχωριστός χώρος για pets με εξαερισμό κτλ ...
Έχεις να προσθέσεις κάτι επί τούτου;
 
maria p. Πόσο καιρό αντέχουν τα αυγά χωρίς την μάνα να τα κλωσσάει; Η θερμοκρασία περιβάλοντος ήταν δωματίου στην συγκεκριμένη περίπτωση, γύρω στους 20 οC τουλάχιστον.
 
Αντέχουν αρκετά. Αν τα έχει κλωσσήσει όμως έστω και λίγο και έχει αρχίσει η διαδικασία εκκόλαψης και σταματήσει, τότε τα αυγά έχουν χαλάσει.
 
Α, εαν στα έδωσε έτσι οκ, αλλά και πάλι βλακια. Κατά την γνώμη μου οι πιθανότητες είναι 10 στα 1000 να σκάσουν. Αυτο δείχνει την ποιότητα του πετ σοπ. Τα εκανε 5 μερες πριν και ακομα μέσα εκεί παρατημενα τα ειχαν
 
Εαν εκκολαφθουν τα πουλακια, πρεπει να τα παρεις αμεσα απο τη φωλια των περιστεριων ωστε να μην τσαλαπατηθουν απο τα περιστερια αλλα και για να μην ταιστουν κατα λαθος χοντρους κοκκους σιταριου και ειναι το πρωτο αλλα και το τελυταιο τους γευμα. Αυτο βεβαια σημαινει οτι πρεπει να εισαι ετοιμος και αρτια ενημερωμενος για να τα ταισεις εσυ απο την πρωτη ημερα. Δυσκολο εγχειρημα ολο γενικοτερα.
 
Back
Top