Αναπαραγωγή Αυγα απο ζεμπρακια

alexandros12

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2009
Μηνύματα
15
Πόλη
Κοζάνη
εχει κανει το ζεμπρακι μου δυο αυγα το ενα επεσε απο τη φωλια και εσπασε, υπαρχει περιπτωση να μην εκολαψουν το αλλο αβγο; υπαρχει περιπτωσει μεχρι αυριο να κανουν κι αλλα αυγα;
 
εχω φωλια αλλα δεν ξερω πως επεσε το βρηκα στον πατο του κλουβιου;
ξερεισ αν εκκολαυθει το αλλο αυγο"; υπαρχει περιπτωση να κανουν κι αλλα αυγα μεχρι αυριο;
 
αλεξανδρε δεν χρειαζεται να ανησυχεις! Το οτι το βρηκες σπασμενο δεν σημαινει απαραιτητα κατι κακο. Εχεις κλειστη φωλια η ανοιχτη; Αν εχεις ανοιχτη μποριε πολυ απλα να τους "ξεφυγε" κ να επεσε κατω. Κοιταξε λιγο το θεμα μηπως ειναι παραγεμισμενη η φωλια. Εαν εχει παρα πολυ νημα, θα σο υπροτεινα να αφαιρεσεις λιγο γιατι κ καλυπτουν τα αυγα με αυτο κ υπαρχει κινδυνος πτωσης των υπολοιπων αυγων.
ως προς τα αλλα σου ερωτηματα, σχεδον σιγουρα θα κανουν κ αλλα αυγουλακια. Τα ζεμπρακια ειναι πουλια που συνηθως κανουν πολλα αυγα, δηλ απο 4 εως 8. Οποτε να περιμενεις κ αλλα λογικα! Δεν εχει σημασια το οτι επεσε κατω το αυγο.λογικα αφου δεν το εριξαν οι γονεις, ειναι απλως ενα ατυχημα κ θα συνεχισουν μετο κλωσσημα τους κ την αναπαραγωγικη διαδικασια κανονικα! 🙂
 
σας ευχαριστω παιδια για την ανταποκριση, ανοιχτη φωλια εχω, μεχρι ποσες μερες μπορουν να εχουν διαφορα τα αυγα τους;
 
Αλεξαντρε καλησπερα! Σιγουρα θα κανουν κι αλλα αυγα, μην σε ανησυχει! Τα ζεβρακια οσο εχεις μαζι το ζευγαρι θελουν αυγα! Τα δικα μου με το που αρχισαν τα ηδη 3 μικρα τους να τρωνε μονα τους, εβρισκα αυγα στο πατο του κλουβιου! Αυτο σημαινει οτι ζευγαρωνουν συνεχεια! Το καλυτερο βεβαια για την θηλυκια ειναι 2 φορες το χρονο και 1 να σου πω.. Ακομα καλυτερα! Κουραζονται πολυ με τις γεννες!Λοιπον για να μην εχεις αλλα ατυχηματα το καλυτερο ειναι να παρεις κλειστη φωλια για ζεβρακια! Αν δεν το καταλαβαινουν στο πετ σοπ(μη νομιζεις οτι ειναι ολοι γνωστες, επειδη εχουν μαγαζι)ζητα τους τη φωλια για τα παπαγαλακια τα κλασικα τα μικρα! Καλα γεννητουρια ευχομαι και αν θες πες μου τι εγινε! Καλη επιτυχια
 
ευχαριστω φαμπιο θα παω αυριο να παρω, για να μην γεννανε πρεπει να τα χωρισω η να βγάλω τη φωλιά;
 
Να τα χωρισεις δυστυχως... Το κριμα ειναι οτι ειναι πολυ κοινωνικα και δεν τους αρεσει η μοναξια! Εγω ξερεις τι θα κάνω;Θα παω να παρω αλλο ενα ζευγαρι και οταν ειναι να τα χωριζω θα βαζω τα κοριτσια και τα αγορια ξεχωριστα για να εχουν παντα παρειτσα! Ορισμενοι που δεν θελουν γεννες παιρνουν 2 αρσενικα η' θηλυκα και τα εχουν μαζι για να μην ειναι μονα τους..
 
αλεξανδρε στην παραπανω ερωτηση σοy: τα ζεμπρακια κανουν αυγα συνηθως 1 την ημερα αλλα εχει τυχει κ 1 καθε 2 μερες. Εμενα προσωπικα εχει τυχει κ μετα απο 3 ημερες να κανουν αλλο ενα αλλα φανταζομαι οτι αυτο αποτελει εξαιρεση! Ως προς το αν θα πρεπει να τα χωρισεις, ακομα στην αρχη εισια βρε δεν χρειαζεται προς το παρον να ανησυχεις για κατι τετοιο! Κατσε με το καλο να βγουν αυγα κ πουλακια. Το εαν θα τα χωρισεις θα το δεις στην πορεια. Κ εφοσον εχουν βγει μικρα κ εχουν κατα καποιον τροπο ανεξαρτητοποιηθει. Δεν ειναι κανονας οτι ακνυον απανωτες γεννες. Ειναι συνηθες αλλα οχι παντα. Εμενα ας πουμε δεν εκαναν αλλη γεννα στο καπακι κ ετσι τους ειχα την φωλια για αρκετο καιρο μεσα.🙄
 
Εχει δικιο η Αννα! Κατσε νε δουμε πως θα τα πανε, γιατι κι εμενα αυτη τη στιγμη τα δικα μου εχουν 4 αυγα και το τελευταιο το εκαναν μετα απο 2 μερες 🙂! Να μας λες πως πανε
 
χθες και σημερα βρηκα απο ενα αυγο στη φωλια, εχουν τασεισ να τα σκεπαζουν με το υλικο για φωλια τα αυγα, πρεπει μηπωσ να τα ξεσκεπαζω; Ευχαριστω πολυ παντος για το ενδιαφερον που δειχνετε:D
 
αλεξανδρε αφου τεινουν αν σκεπαζουν τα αυγα με το νημα καλο θα ητνα να αφαιρεσεις λιγο γιατι αν τα καλυχουν μετα δε θα μπορουν να τα κλωσσησουν σωστα. Παραγεμισμενη φωλια ποτε δεν κανει καλο.
τωρα ως προς το ποσο καιρο κανουν να βγουν τα αυγα...χωρις παρεξηγηση και παντα φιλικα αλλα αυτο ειναι κατι πυο εχει ειπωθει σε παρα πολλα προηγουμενα θεματα.λιγο ψαξιμο δε κανει κακο.. Δεν το λεω μονο για εσενα γενικα το αναφερω. https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches-taeniopygia-guttata.1575/ https://community.petbirds.gr/threads/Θα-βγάλει-κανά-πιτσιρίκι-ή-τζούφια-τα-πράγματα.10769/.η απορια σου εχει απαντηθει στα λιγο απρακατω θιεματα απο το δικο σου. Κανουν δηλ 12-14 μερες να εκκολαφθουν εαν ειναι γονιμα.
 
βασικα δεν ξερω να ψαχνω και καλα γιατι ειμαι και καινουριος με υπολογιστες γενικα το σιτε μου το δωσε ενα φιλαρακι ευχαριστω παντως που θα παει θα μαθω με λιγο πολυ προσπαθεια
:)
 
γεννα μετα απο 12 μερες κι αλλα αυγα

παιδια βοηθεια τα ζεβρακια μου ειχαν κανει αυγα πριν 13 μερες, εκει που περιμενα να δω να σκανε τα αυγα, γεννισαν κι αλλα δυο αυγα στη φωλια τι να κανω;
 
Τα πρώτα αυγά έχουν μικρά; Τα έκανες ωοσκόπηση; Αν ναι βγάζεις τα καινούρια αυγά για να μπορέσουν να μεγαλώσουν οι νεοσσοί που θα σκάσουν μύτη. Αν τα δεις και δεν είναι γονιμοποιημένα αφαιρείς τα παλιά αφού ξεκίνησαν καινούρια γέννα. Και ελπίζεις αυτή τη φορά να είναι γονιμοποιημένα.
 
εχω κάνει αλλα δεν καταλαβα και πολλα φενετε ενα κιτρινο πραγμα μονο πουλακια δεν εχουν βγει, ναι αλλα πως θα ξεχωρισω τα παλια αυγα απο τα νεα;☹ μπορω να αφισω και τα παλια μεσα;
 
Τόσες μέρες δεν θα έπρεπε να περνάει καθόλου το φως από μέσα. Προφανώς τα πρώτα δεν είναι γονιμοποιημένα (μάλλον δεν πρόλαβαν να ζευγαρώσουν και γέννησε η θηλυκιά). Αναγκαστικά αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα παλιά από τα καινούρια θα πρέπει να τα αφήσεις όλα μέσα. Αυτό βέβαια θα δυσχεράνει λίγο την επώαση αφού η φωλιά θα παραγεμίσει με αυγά αλλά δεν βλέπω άλλη επιλογή. Από τη στιγμή που θα κάτσει η θηλυκιά στα αυγά θα περιμένεις 6-7 μέρες και θα κάνεις ωοσκόπηση. Για να φύγουν όσο το δυνατό πιο γρήγορα τα παλιά αυγά.
 
εκανα τα αυγα οωσκοπηση τα παλια τα πειρα απο την φωλια στο πιο νεα που ειναι 6 ημερων φαινετε κατι κιτρινο στη μεση λετε να ειναι γόνιμα;
 
Back
Top