Αναπαραγωγή Αυγα στα ζεμπρακια

velvetwoman

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Αίγιο
Τα ζεμπράκια μου έκαναν 4 αυγουλάκια. Τα βρήκα σημερα στην φωλιά (δεν ειναι κανονική φωλια αλλα το κέλυφος μια καρύδας ουσιαστικα φωλιά τρωκτικών που την έβαλα περισσοτερο για να κουρνιάζουν)Μου έκανε εντυπωση που έχουν αυγά γιατι τα έχω μόνο 15 ημερες. Δεν ξέρω πότε ξεκίνησαν να γεννάνε. Είναι καλό όμως που τα σκεπάζουν με το υλικό της φωλιάς. (Γι΄αυτό δεν τα είδα αμέσως)Πρέπει να κάνω κάτι;
 
Ακομα δεν τα εβαλες και γεννησαν! Φοβερα αυτα τα ζεμπρακια, Αφαιρεσαι οτι υλικο φωλιας δεν εχουν ακομα χρησιμοποιησει και αν μπορεις και αυτο που εχουν πανω απο τα αυγα γιατι αργοτερα θα εχουν προβλημα οι νεοσσοι. Τα ζεμπρακια ειναι αριστοι χτιστες φωλιας αλλα παθιαζονται τοσο με αυτο που το παρακανουν γιαυτο καλο ειναι να βγαζουμε το υλικο μετα το πρωτο αυγο φροντιζοντας να μην εχει καλυφθει βεβαια και αυτο.
 
Επίσης προσοχή στη ζέστη. Αν εκκολαφτούν με το καλό τα αυγά πολύ προσοχή στην καθαριότητα κλουβιού και φωλιάς γιατί η ζέστη ευνοεί την ανάπτυξη όλων των μικροοργανισμών.
 
Τα ζεμπράκια μου είναι σε μια μεγάλη κλουβα κήπου.Ζω δίπλα στην θάλασσα κι ευτυχως εδω οι θερμοκρασιες ειναι σαφως χαμηλότερες από την πόλη, οπότε δεν νομίζω να έχουν ιδιαιτερο πρόβλημα με την ζεστη. Να βγάλω όλο το υλικό που έχουν στην φωλιά ; Και τα αυγά που θα ακουμπίσουν; Δεν πρέπει να έχουν κάποιο μαλακό υπόστρωμα;Να βάλω κάτι άλλο;.Αν μετακινήσω τα αυγά δεν θα έχουν πρόβλημα;
 
Θα βγάλεις μόνο ότι σκεπάζει τα αυγά γιατί αλλιώς δεν μπορούν να εκκολαφθούν. Από κάτω πρέπει να έχουν υλικό.
 
Βασίλη τα εχουν σκεπάσει με όλο το υλικό που έχει μέσα η φωλιά. Τα αυγά τα έχουν όλα στον πάτο της φωλιάς. Κάθονται πάνω στα αυγά όμως και την νύχτα είναι και τα δύο πουλιά στην φωλιά. Γι'αυτό δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω. Να βάλω κάτι αλλο κάτω από τα αυγά που να μην μπορούν να το σηκώσουν και να τα σκεπάσουν;
 
Προσπαθησε να βαλεις τα αυγα πανω πανω γιατι αλλιως οταν εκολαφθουν οι νεοσσοι θα εχουν προβλημα. Επισης αφαιρεσαι οτι αλλο υλικο δεν εχουν χρησιμοποιησει ακομα για να μην τα ξανακαλυψουν.
 
Τα δικά μου όταν τα έβγαζα στο μπαλκόνι, επειδή ήθελαν να πάρουν τον αέρα τους, σκέπαζαν τα αυγά και έβγαιναν και τα δύο απο τη φωλιά! Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν είχαν φτιάξει τη φωλιά πριν γεννήσουν. Μήπως έκαναν τα αυγά και μετά άρχισαν να γεμίζουν τη φωλιά και για αυτό το λόγο σκέπασαν τα αυγουλάκια;
Να σου ζήσουν πάντως και με το καλό να δεις και μικρούλια!
 
Την φωλια την είχαν φτιαξει καμμια δεκαρια μερες πριν γεννήσουν. Δεν εχω επιπλέον υλικό στο κλουβί το έχω βγαλει εντελως. Τα σκεπάζουν με αυτό που υπάρχει ήδη στην φωλιά
 
Back
Top