Διατροφή Αυγοτροφές και προϊόντα αρτοποιίας

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Δεν ξέρω κατά πόσο το παρακάτω βίντεο απο την Cede ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα, αλλά αν όταν στις ετικέτες αναγράφουν "προϊόντα αρτοποιίας" αναφερονται στο κεικ που βλεπουμε τοτε μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησουμε το αναθεμα προς τις ετοιμες αυγοτροφες... Τουλαχιστον οχι στο συνολο τους.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλά δεν φανταζόμουν να περνάν το βράδυ απο τους φούρνους και να ζητούν ότι έχει μείνει. Πιο πολύ είναι το απο τι φτιάχνεται το προϊόν αρτοποιίας ή το παράγωγο ή υποπροϊον κτλ.
Παρακάτω μια άλλη καλή εταιρεία που διευκρινίζει πολλά και μάλιστα στο προϊόν υποσημειώνει χωρίς σκάρτα παραγωγής.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αντίστοιχα προωθούνται και άλλες ιταλικές όπως Ornitalia και Unica.
 
Καλά δεν φανταζόμουν να περνάν το βράδυ απο τους φούρνους και να ζητούν ότι έχει μείνει.
Aλλοι το εχουν φανταστει και το εχουν γραψει και δημοσιως Δημητρη...
 
Κάτι τέτοιο θα ήταν ασύμφορο πιστεύω. Μπορώ να πω πάντως πως εχω υπάρξει και εγω τρομοκρατημένος ιδιοκτήτης πτηνών και η τσέπη μου το έχει καταλάβει καλά αυτό.
Γενικά την μεγαλύτερη προσοχή την δίνω στα σπόρια και όταν έρχεται το θέμα της αυγοτροφής, αυτό που δεν έχω λύσει μέσα μου, είναι το θέμα του λίπους και της προέλευσής του.
 
Έχω δοκιμάσει διάφορες αυγοτροφές κατά καιρούς..όλες επώνυμες.
Καμία δεν έτυχε ενθουσιώδους αποδοχής (4/4).. Πλέον αρκούμαι στο βραστό αυγό και συνεχίζω να ψάχνω..🙄
 
Έχω δοκιμάσει διάφορες αυγοτροφές κατά καιρούς..όλες επώνυμες.
Καμία δεν έτυχε ενθουσιώδους αποδοχής (4/4).. Πλέον αρκούμαι στο βραστό αυγό και συνεχίζω να ψάχνω..🙄


Παραξενο για καναρινια αλλα το αυγο ειναι σταθερη αξια...
 
Παραξενο για καναρινια

Μάλλον έμοιασαν στο αφεντικό τους στην παραξενιά:D
Για να είμαι ακριβής, δεν είναι ότι δεν την ακουμπάνε.. Απλά την τσιμπολογούσαν πότε πότε.. Μια κοφτή κουταλιά του γλυκού τους έβαζα και μετά από δυο τρεις μέρες ζήτημα να είχαν φάει το 1/4.
 
... Είναι το θέμα του λίπους και της προέλευσής του...

Ωχ! Άλλο τεράστιο θέμα... Σχεδόν έχει γίνει αστικός μύθος... Ανοίξτε το κατάλληλο νήμα και καταθέστε εκεί τα πάντα όλα...
 
Καλημέρα, το μόνο που θα με έκανε να προτιμήσω κάποιο τέτοιο προϊόν θα ήταν να διατηρούσα λευκά ή μωσαϊκά κανάρια. Εκεί δεν παίζει το αυγό και χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό. Βέβαια όλα δεν μπαίνουν στον ίδιο παρονομαστή, ασφαλώς και υπάρχουν σοβαρές εταιρείες. Καλή συνέχεια και καλές αναπαραγωγές...
 
Προσωπικά χρησιμοποιώ Ρασκ σαν βάση στην αυγοτροφή μου (όχι πια έτοιμες) που και για αυτό δεν είμαι σίγουρος για τα υλικά παρασκευής του. Τα ποσοστά λίπους νομίζω αναγράφονται στην αυγοτροφή (αν είναι σωστά) αν και δεν έχω την διάθεση για πολλαπλασιασμούς διαιρέσεις κτλπ ώστε να ξέρω ακριβώς πόσο είναι σε 2 κουταλιές της σούπας 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top