Διατροφή Αυγοτροφή για καναρίνια και μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ποιες αυγοτροφες μπορώ να δίνω και στα καναρίνια μου και στα μπατζι; Τα σκευάσματα λένε ότι είναι είτε για καναρίνια είτε για παπαγαλάκια εκτός από την Versele Laga Orlux Fortie Patee που είναι κατάλληλη και για τα δύο άλλα δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό έχει εκτός από τα φρούτα
 
Καλησπέρα,
Θεωρώ πως η αυγοτροφή της cede είναι μία καλή λύση για όσους διαχειρίζονται ερασιτεχνικά πουλιά μικτής κατεύθυνσης. Υπάρχει και αντίστοιχη αυγοτροφή για budgie αφενός αλλά θεωρώ πως δεν εντοπίζονται σημαντικές διαφορές στη σύσταση με την συγκεκριμένη.

 
@meniam
Μεγάλη αποδοχή στα καναρίνια αλλά και στους παπαγάλους μου, έχει και η orlux breeding bianco -versele laga.
Μέχρι και το ζακό την τρώει.😏
 
Να πω μόνο ότι οι ουδέτερες λευκές αυγοτροφές, αν και διαθέτουν σχετικά υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης, δεν περιέχουν αυγό.
ούτε το ασπράδι του αυγού περιέχουν Σταύρο;
 
ούτε το ασπράδι του αυγού περιέχουν Σταύρο;
Δεν ξέρω σίγουρα Γιάννη. Ίσως να χρησιμοποιούν για να κρατούν το ποσοστό πρωτεΐνης μεταξύ 16 -18% που είναι συνήθως, απλά δεν αναφέρουν κάτι για αυγό στη σύσταση τους.
 
@Stavros δηλαδή να μην τις προτιμήσω;
Οι λεύκες - ουδέτερες αφορούν μόνο τα λευκά ή μωσαϊκά καναρίνια, Όχι ότι δεν την τρώνε άλλα είδη πουλιών, απλά δεν χρειάζεται να πάρουν λευκή. Τι χρώμα είναι το καναρίνι σου;
 
@Stavros είναι τιμπραντο κίτρινο με πράσινο το ένα και καθαρό κίτρινο το άλλο
Δεν έχεις λόγο να δίνεις λευκή, όπως δηλαδή κάποιοι που έχουν λευκά καναρίνια που πρέπει οπωσδήποτε να δίνουν λευκή. Πάντως μπορείς να δίνεις είτε λευκή η κίτρινη αλλά να ξέρεις ότι με τις κίτρινες έχεις περισσότερες επιλογές.
 
Η pate gold της Manitoba είναι καλή
Είναι μια τροφή η οποία έχει 2 ευρώ.
Το ποσοστο αυγου που έχει είναι 1%.
Και εσείς ρωτάτε αν είναι καλή. Τι απάντηση περιμένετε;
Σας έδωσαν 2 αξιόλογες προτασεις πιο πανω με τεκμηριωμένα ποσοστα πρωτεΐνης και λιπαρών ώστε να υπολογίσετε τις θερμίδες ανάλογα με την εποχή και την τροφή που δίνετε.
 
@PantelisTs και τους ευχαρίστησα δεν νομίζω ότι δουλειά σας είναι να σχολιάζεται τις ερωτήσεις των άλλων. Οι τροφές που μου πρότειναν δεν κυκλοφορούν στα καταστήματα της γειτονιάς μου και δεν σκοπεύω να βάλω τους γονείς μου να με τρέχουν με το αυτοκίνητο από εδώ και από εκεί αλλά ούτε να παραγγείλω από ίντερνετ και να πληρώσω τα διπλάσια λόγο μεταφορικών.
@Alexx ευχαριστώ πολύ δεν το πρόσεξα🙃θα προσπαθήσω να βρω καλύτερη
[automerge]1657707860[/automerge]
@PantelisTs επίσης η τροφή της cede έχει 5€ το κιλό ενώ η Μανιτόμπα 3€ τα 400γραμμαρια οπότε να είστε πιο προσεκτικός όταν κάνετε ειρωνικά σχόλια
 
@meniam Απ'ότι βλέπω μένεις Θεσσαλονίκη, εκεί έχει πολλά pet shops. Αν δεν μπορείς να μεταφερθείς μέχρι αυτά μπορείς να κάνεις παραγγελία, δεν νομίζω να σου στοιχίσει πολλά. Στο συγκεκριμένο κατάστημα ας πούμε αν πάρεις πράγματα πάνω από 15€ στα φέρνουν δωρεάν https://animal-foods.gr/katigoria/pthna/soft-food-bird/pastoncino-pa-canaries/
 
Εφόσον αποκλείουμε το ενδεχόμενο της παραγγελίας ( δεν είναι διπλάσια χρήματα αν πάρεις μια νορμάλ ποσότητα) αλλά στη τελική κουμάντο στη τσέπη του άλλου δεν κάνουμε. Καλό θα ήταν να μας πεις τι επιλογές έχεις στα καταστήματα εκεί ώστε να σου προτείνουμε από αυτές.
 
Θα φέρει είπε τις επόμενες μέρες την ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ VERSELE LAGA GOLD PATEE ΚΙΤΡΙΝΗ 250GR και έχει και την ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ VERSELE LAGA ORLUX ΞΗΡΗ 1KG απλά σκεφτόμουν την Μανιτόμπα επειδή έχει μικρότερη ποσότητα και σε περίπτωση που δεν έχει αποδοχή δεν θα έχω τι να κάνω το ένα κιλό. Επίσης μένω Θεσσαλονίκη αλλά όχι κέντρο τα πετ της γειτονιάς μου κι των γύρω έχουν κυρίως χύμα πράγματα και ελάχιστα σε συσκευασμένα δλδ έχω πάει σε 4 μαγαζιά μέχρι τώρα και αυγοτροφη δεν είχε κανένα 🫤
 
@meniam εάν έχεις το χρόνο κ δεν έχεις πολλά καναρινάκια εκτός από το ζευγάρι budgie, υπάρχουν πραγματικά πολύ ωραίες συνταγές για αυγοτροφες για .. μερακλήδες! Κάποιες απλές κ κάποιες πιο σύνθετες. Θα σ'ενδιέφερε; Τουλάχιστον μέχρι να μαζέψεις να κάνεις μια παραγγελία από πετ σοπ που δεν θαχεις μεταφορικά ή μέχρι να φέρουν τα τοπικά σου πετ σοπ.
 
Back
Top