Διατροφή Αυγοτροφή για κόκκινα καναρίνια

nautikos52

PB Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2009
Μηνύματα
133
Πόλη
Brussels
Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με το μείγμα και τη δοσολογία αυγοτροφής που χορηγώ στα κόκκινα καναρίνια μου κατά την πτερρόροια:

Μείγμα:
50 γρ αυγοτροφή ξηρή orlux για κόκκινα καναρίνια
50 γρ αυγοτροφή orlux patte gold για κόκκινα καναρίνια
1γρ muta vit orlux
4γρ calsi plus orlux
10 g prontocolor raff
1g intensief bogena

καλό ανακάτεμα και διατήρηση στο ψηγείο σε αεροστεγές μπωλ.

Δοσολογία: 8-12 γρ μείγματος Δευτ - Τετάρτη - Σάββατο.
Επιπρόσθετα χορηγώ δύο φορές την εβδομάδα καρότο και 1-2 φορές 1 σταγόνα πολυβιταμίνη multi-vit bogena στο νερό.

😎

Όσο αφορά το intesief θα ήθελα να ρωτήσω εάν διαλύοντας 10 g σε 1 lt ζεστό νερό μπορώ αφού το ανακατέψω να το έχω στο ψηγείο και να χωρηγώ μέρα παρά μέρα στην ποτίστρα το μείγμα.

Ανυπομονώ για τις απόψεις σας.;
 
Όσο αφορά το intesief θα ήθελα να ρωτήσω εάν διαλύοντας 10 g σε 1 lt ζεστό νερό μπορώ αφού το ανακατέψω να το έχω στο ψηγείο και να χωρηγώ μέρα παρά μέρα στην ποτίστρα το μείγμα.
Μπορείς.

-Οσο για τις χρωστικές στο τελικό μείγμα που δήνεις σαν αυγοτροφή,έχω την γνώμη οτι είναι
υπερβολικές. Ενα γραμάριο (1g intensief bogena) διαλυμένο σε 100γρ
ΟΥΔΕΤΕΡΗΣ αυγοτροφής, θα ήταν αρκετό. Τώρα έχεις κόκκινη πατέ, κόκκινη ξηρή,
χρωστική της raff (αυτή τι την θέλεις πάλι;δεν είναι και ότι καλύτερο!).

Δοσολογία: 8-12 γρ μείγματος Δευτ - Τετάρτη - Σάββατο.
Επιπρόσθετα χορηγώ δύο φορές την εβδομάδα καρότο και 1-2 φορές 1 σταγόνα πολυβιταμίνη multi-vit bogena στο νερό.

Η δοσολογία είναι σωστή, καθώς και το καροτάκι. Το multi-vit bogena είναι περιτό(υπερβολή) αφού χορηγείς muta vit.
 
συμφωνω με τον Μακη. εγω απλα χορηγω ανακατεμενο το μειγμα με αυγο βρασμενο καθημερινα, χωρις να διαλυω στο νερο κανενα συστατικο. επισης προσθετω 1gr σε 100gr αυγοτροφης ενα στοιχειο απο το συκωτι του σολωμου επεξεργασμενο που βγαζει βαθυ κοκκινο χρωμα, αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε (και ειναι και πανακριβο). Μακη θελω βοηθεια εδω. μου το εδωσε ενας φιλος κτηνιατρος φετος. Βλεπω να κανει δουλεια αλλα δεν γνωριζω περισσοτερα. μηπως μπορεις να βοηθησεις;
 
Μακη θελω βοηθεια εδω. μου το εδωσε ενας φιλος κτηνιατρος φετος. Βλεπω να κανει δουλεια αλλα δεν γνωριζω περισσοτερα. μηπως μπορεις να βοηθησεις;
Δεν το γνωρίζω καθόλου, για να σου πώ κάποια γνώμη.
Εξ' άλλου με την καταξανθίνη και την β καροτίνη, βάφονται τα εκθεσιακά πουλιά
μέχρι σήμερα χωρίς κάποια προβλήματα, απ' ότι φαίνεται. Γιατί να αναζητήσει κανείς
κάτι πιο ακριβό και μάλιστα ζωικής προέλευσης;
 
Μάκη ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Προς το παρόν και γιατί λυπάμαι να πετάξω το μείγμα (το έφτιαξα χθες το βράδυ) απλώς θα το αραιώσω προσθέτωντας άλλα 50 γρ ξηρή Orlux. To intensief (θα το φτιάξω σε μπουκάλι με νερό) απ΄ ότι κατάλαβα θα πρέπει να επαναχωρηγηθεί σε νερό πλέον μόλις τελειώσει η ήδη παρασκευασμένη αυγοτροφή. Ευχαριστώ πολύ.
 
Θα ήθελα τη γνώμη των εμπειρότερων σχετικά με το μείγμα και τη δοσολογία αυγοτροφής που χορηγώ στα κόκκινα καναρίνια μου κατά την πτερρόροια:

Μείγμα:
50 γρ αυγοτροφή ξηρή orlux για κόκκινα καναρίνια
50 γρ αυγοτροφή orlux patte gold για κόκκινα καναρίνια
1γρ muta vit orlux
4γρ calsi plus orlux
10 g prontocolor raff
1g intensief bogena

καλό ανακάτεμα και διατήρηση στο ψηγείο σε αεροστεγές μπωλ.

Δοσολογία: 8-12 γρ μείγματος Δευτ - Τετάρτη - Σάββατο.
Επιπρόσθετα χορηγώ δύο φορές την εβδομάδα καρότο και 1-2 φορές 1 σταγόνα πολυβιταμίνη multi-vit bogena στο νερό.

😎

Όσο αφορά το intesief θα ήθελα να ρωτήσω εάν διαλύοντας 10 g σε 1 lt ζεστό νερό μπορώ αφού το ανακατέψω να το έχω στο ψηγείο και να χωρηγώ μέρα παρά μέρα στην ποτίστρα το μείγμα.

Ανυπομονώ για τις απόψεις σας.;
Αν και βιάζεσαι να μας πας στην πτερόρροια... Θέλω να σε ρωτήσω κάτι για να καταλάβω...
Πρώτον... Είναι απαραίτητη η διάλυση τόσο μεγάλης ποσότητας χρωστικής, ώστε να απαιτείται αποθήκευση στο ψυγείο;
Και δεύτερον... Ποιες οι εβδομαδιαίες ανάγκες των πτηνών σου (τώρα ή στην πτερόρροια) σε χρωστική ουσία;

συμφωνω με τον Μακη. εγω απλα χορηγω ανακατεμενο το μειγμα με αυγο βρασμενο καθημερινα, χωρις να διαλυω στο νερο κανενα συστατικο. επισης προσθετω 1gr σε 100gr αυγοτροφης ενα στοιχειο απο το συκωτι του σολωμου επεξεργασμενο που βγαζει βαθυ κοκκινο χρωμα, αλλα δεν θυμαμαι πως το λενε (και ειναι και πανακριβο). Μακη θελω βοηθεια εδω. μου το εδωσε ενας φιλος κτηνιατρος φετος. Βλεπω να κανει δουλεια αλλα δεν γνωριζω περισσοτερα. μηπως μπορεις να βοηθησεις;
Γεια σου Γιώργο...
Όταν λες "χωρίς να διαλύω στο νερό κανένα συστατικό" αναφέρεσαι και στη χρωστική;
Για το σκεύασμα από συκώτι σολομού... έχεις κάποια επιπρόσθετη πληροφορία;
Θα έλεγα χωρίς να είμαι ειδικός πως ενέχει μεγάλο ρίσκο για την υγεία των πτηνών η σίτιση με ζωικής προέλευσης προϊόντων στα πουλιά...
Ίσως κάποιος καλύτερα διαβασμένος να μπορεί να βοηθήσει...
 
Back
Top