Διατροφή Αυγοτροφή για μπάτζι

Αλκηστις

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
499
Πόλη
Αθήνα
Σημερα επισκεφτηκα τα pet city για να κανω τα καθιερωμενα ψωνια για τα μικρα μου. Προσφατα ανακαλυψα οτι εχουν και χυμα υπεροχη τροφη της Rio (συσκευασμενη και ζυγισμενη, πραγματικα οι σποροι λαμποκοπουσαν και δεν ειχαν και αυτα τα πολυχρωμα μπισκοτακια) και επισης σου δινεται η δυνατοτητα να αγορασεις και μεμονωμένα ειδη σπορων ωστε να κανεις μιξη μονος σου..ωστοσο επειδη τελειωνει η αυγοτροφη.. (ειμαστε πολλα στοματα πλεον) ηθελα να την ανανεωσω και επισης ανακαλυψα πως ειχε της vitakraft χυμα αλλα συσκευασμενη και ζυγισμενη.

Όμως ειδα να εχουν συσκευασμενες και αυγοτροφες με λαχανικα.. Που ειχαν πρασινο χρωμα.. Αυγοτροφες κοκκινες, στην αρχη υπεθεσα πως ειναι καποιο σκευασμα με χρωστικες για καναρινια... Ομως η ετικετα εδειχνε να ενδεικνυται το προιον για παπαγαλους μικρου και μεσαιου μεγεθους.. Εχει καποιος δοκιμασει καποιο απο αυτα τα σκευασματα; Μεχρι προτινος δινω αυγοτροφη της vitakraft και ειμαι αρκετα ευχαριστημενη περαν του οτι ειμαι ησυχη.
 
Γνώμη μου ειναι Αλκηστις, να συνεχίσεις την αυγοτροφή που ήδη χρησιμοποιείς και είσαι ευχαριστημένη! Δεν βλεπω τον λόγο να αλλάξεις εφόσον αρέσει στα πουλιά σου!
 
Μην παίρνεις χύμα έστω και συσκευασμένη σε σακκουλάκια. Τα πουλιά κολλάνε τα ακάρεα ακριβώς από αυτές τις τροφές.
Επειδή το οικονομικό είναι ένα θέμα, κάνε αναζήτηση στην αγορά για την πιο φθηνή συσκευασμένη τροφή χωρίς μπισκότα. Αλλά και μπισκότα να έχει, καλύτερη από χύμα θα είναι.
Μην αρκείσαι μόνο στο site, να κάνεις και τηλεφωνήματα. Υπάρχουν πιο οικονομικά προϊόντα που δεν αναφέρονται στις ιστοσελίδες τους.
Όμως ειδα να εχουν συσκευασμενες και αυγοτροφες με λαχανικα.. Που ειχαν πρασινο χρωμα.. Αυγοτροφες κοκκινες
Αυτές δεν είναι αυγοτροφές. Η αυγοτροφή επίσης πρέπει να είναι συσκευασμένη και να γράφει egg food.
 
Μην παίρνεις χύμα έστω και συσκευασμένη σε σακκουλάκια. Τα πουλιά κολλάνε τα ακάρεα ακριβώς από αυτές τις τροφές.

απλά θυμηθηκα μια συζητηση που ειχε γινει και ειχε παρει θεση η Μιράντα. Οτι και οι συσκευασμενες απο καπου προερχονται..


Επειδή το οικονομικό είναι ένα θέμα, κάνε αναζήτηση στην αγορά για την πιο φθηνή συσκευασμένη τροφή χωρίς μπισκότα. Αλλά και μπισκότα να έχει, καλύτερη από χύμα θα είναι.
καλα δεν επεσα εξω με ενα ευρω επιπλεον... Και 5 ευρω να δωσω αρκει να ειναι καλα τα μικρα μου.. Μου φτανει το καναλι με την Πιτς και τον Τζοι..

Μην αρκείσαι μόνο στο site, να κάνεις και τηλεφωνήματα. Υπάρχουν πιο οικονομικά προϊόντα που δεν αναφέρονται στις ιστοσελίδες τους.

δεν επισκεπτομαι ποτε ιστοσελιδες... Προτιμω να αγοραζω με τα ιδια μου τα χερια και να εχω πληρη προσωπικη αποψη για την κατασταση του προϊόντος που αγοραζω.

Αυτές δεν είναι αυγοτροφές. Η αυγοτροφή επίσης πρέπει να είναι συσκευασμένη και να γράφει egg food.
και ομως προς εκπληξη μου ελεγε αυγοτροφη πατέ! Και ηταν συσκευασμενη αλλα πιθανως προερχομενη απο πιο μεγαλο σακκο.


την γνωμη μου την εχω σχηματισει για τις χυμα τροφες. απο οταν εγινα μελος του φορουμ επαψα να χρησιμοποιω χυμα. Ειτε ειναι αυγοτροφη ειτε ειναι σπόροι.. Ειτε ειναι μιλετ.. Ολα ειναι συσκευασμενα της vitakraft και της rio.
 
Γνώμη μου ειναι Αλκηστις, να συνεχίσεις την αυγοτροφή που ήδη χρησιμοποιείς και είσαι ευχαριστημένη! Δεν βλεπω τον λόγο να αλλάξεις εφόσον αρέσει στα πουλιά σου!
απλα ηθελα να ξερω αν γνωριζετε κατι ή αν καποιος την εχει δοκιμασει με την οποια επιτυχια ή αποτυχια.
 
οι συσκευασμενες απο καπου προερχονται..
Σίγουρα από κάπου προέρχονται, το θέμα είναι οι διαδρομές τους. Εμπεριέχει ένα ρίσκο που δεν αξίζει τον κόπο να παίρνουμε.
δεν επισκεπτομαι ποτε ιστοσελιδες... Προτιμω να αγοραζω με τα ιδια μου τα χερια και να εχω πληρη προσωπικη αποψη για την κατασταση του προϊόντος που αγοραζω.
Δεν σου είπα να ψωνίσεις από εκεί, απλά να κάνεις σύγκριση τιμών.
Αυγοτροφή μην τους βάζεις κάθε μέρα, δυο φορές την εβδομάδα είναι αρκετές. Την τρώνε;
 
Σίγουρα από κάπου προέρχονται, το θέμα είναι οι διαδρομές τους. Εμπεριέχει ένα ρίσκο που δεν αξίζει τον κόπο να παίρνουμε.

καλα αυτό ξανα πες το..

Δεν σου είπα να ψωνίσεις από εκεί, απλά να κάνεις σύγκριση τιμών.
Αυγοτροφή μην τους βάζεις κάθε μέρα, δυο φορές την εβδομάδα είναι αρκετές. Την τρώνε;

καλε ναι.. Δεν ειπα οτι ντε και καλα καποιος απο εδω μεσα μου ειπε οχι θα ψωνιζεις απο εκει.. Απλα τα παιδια ειναι εξαιρετα, το μαγαζι παντα καθαρο.. Ειχαν τα φαρμακα κατευθειαν που ζητησα.. Και επειδη παντα μα παντα χαζευω τα μπατζι που εχουν... Ειναι ολα αψογα... Και παντα ολα τα πουλια καθαρα και περιποιημενα τοσο απο αποψη χωρου οσο και τα ιδια σαν πτηνα. Απλα βολευει το συγκεκριμενο υποκαταστημα γιατι ειναι διπλα στο σπιτι.

αυγοτροφη βαζω ενα κουταλακι του γλυκου κοφτο καθε φορα στη ταιστρα μαζι με τα σπορια.. Και την ανακατευω..σκετη δεν την τρωνε παντα. Αναλογα τις ορεξεις. Ειναι και καλομαθημενα.
 
χωρις καμια διαθεση διαφημισης εχε υποψιν σου και το karderines.gr απο πολλους εδω εχω διαβασει θετικα σχολια και προσωπικα εχω κανει αγορες στο φυσικο καταστημα
το θεμα ειναι οτι λειπω απο τις 6:20 το πρωι σχεδον μεχρι τις 3 και με τους κουριερ που κανουν παραδοσεις δε συναντιεμαι ποτε και ειναι κομματακι δυσκολο να ερθουν απο ηλεκτρονικο καταστημα.ωστοσο θα ριξω μια ματια.. Ποτε δε ξερεις.
 
το θεμα ειναι οτι λειπω απο τις 6:20 το πρωι σχεδον μεχρι τις 3 και με τους κουριερ που κανουν παραδοσεις δε συναντιεμαι ποτε και ειναι κομματακι δυσκολο να ερθουν απο ηλεκτρονικο καταστημα.ωστοσο θα ριξω μια ματια.. Ποτε δε ξερεις.

εχουν και φυσικο καταστημα στα πετραλωνα
 
Σημερα επισκεφτηκα τα pet city για να κανω τα καθιερωμενα ψωνια για τα μικρα μου.
Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλά Άλκηστις μου γλυκιά έχεις σκεφτεί να αλλάξεις από που προμηθεύεσαι ό,τι χρειάζεσαι για τα μικρά σου; Γιατί να δίνεις λεφτά σε κμαγαζιά που κατά την πλειοψηφία δεν φροντίζουν σωστά τα ζωα που διαθέτουν προς πώληση και δεύτερον είναι τραγικά πολύ ψηλότερες οι τιμές τους σε σχέση με άλλα μαγαζιά και κυρίως διαδικτυακά. Αυτά ήθελα μόνο να σου πω σαν τροφή για σκέψη. :)
 
Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλά Άλκηστις μου γλυκιά έχεις σκεφτεί να αλλάξεις από που προμηθεύεσαι ό,τι χρειάζεσαι για τα μικρά σου; Γιατί να δίνεις λεφτά σε κμαγαζιά που κατά την πλειοψηφία δεν φροντίζουν σωστά τα ζωα που διαθέτουν προς πώληση και δεύτερον είναι τραγικά πολύ ψηλότερες οι τιμές τους σε σχέση με άλλα μαγαζιά και κυρίως διαδικτυακά. Αυτά ήθελα μόνο να σου πω σαν τροφή για σκέψη. :)

Σσσσωραια!
 
Το θεμα με τα ονλαιν Ελληνικα μαγαζια και με φυσικη υποσταση, ειναι οτι, μπορει να εχουν 1002 προιοντα στα σαιτ και οταν αποφασισεις τι θα παρεις, αυτα που θες δεν υπαρχουν !
 
Συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλά Άλκηστις μου γλυκιά έχεις σκεφτεί να αλλάξεις από που προμηθεύεσαι ό,τι χρειάζεσαι για τα μικρά σου; Γιατί να δίνεις λεφτά σε κμαγαζιά που κατά την πλειοψηφία δεν φροντίζουν σωστά τα ζωα που διαθέτουν προς πώληση και δεύτερον είναι τραγικά πολύ ψηλότερες οι τιμές τους σε σχέση με άλλα μαγαζιά και κυρίως διαδικτυακά. Αυτά ήθελα μόνο να σου πω σαν τροφή για σκέψη. :)
Γιατί από το συγκεκριμένο κατάστημα βρίσκω παντα αυτα που θέλω, βολεύει η διαδρομή όταν γυρίζω από Θρακομακεδόνες και τα παιδιά είναι παντα πολύ εξυπηρετικα.. Τα παντα λάμπουν παραδόξως και ουδέποτε έχω δει έστω κ μυρμήγκι προς πώληση άρρωστο.. Παντα χαζεύω ότι έμψυχο έχουν εκει μέσα (βασικά έναν ζακο χαλβαδιαζω κάθε φορά). Δεν είναι το ίδιο κατάστημα που πήρα την Πιτς και τον Τζόι.
 
Back
Top