Διατροφή Αυγοτροφή για τα κόκκινα καναρίνια

giwrgoskanar

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
120
Πόλη
Καρδίτσα
Θα ηθελα να μου πειτε καποια αυγοτροφη για τα κοκκινα καναρινια και αν χρειαζεται να τους δινω κατι στο νερο τους για να κρατησουν το χρωμα τους η οχι,ή αν η αυτοτροφη η οποια θα ειναι για κοκκινα καναρινια θα εχει και χρωστικες.
 
Αφού τα πήρες τώρα, πριν συμπληρώσουν το πτέρωμά τους (κακώς), αυτό πρέπει να στο πεί ο εκτροφέας τους. Αν αλλάξεις διατροφή και χρωστική τώρα, θα αλλοιωθεί και η απόχρωση του κόκκινου χρωματισμού. Τα νέα φτερά που βγαίνουν θα διαφέρουν απο αυτά που έχουν βγεί μέχρι τώρα 😉
 
@giwrgoskanar ζήτησε μια μικρή ποσότητα αυγοτροφής με χρωστική από τον εκτροφέα τους.
Στο μεταξύ μπορείς αν θέλεις να συμβουλευτείς τον τρόπο που προετοιμάζω την δική μου αντίστοιχα αυγοτροφή. https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82.25060/
Πολύ πιθανόν να σου φανεί χρήσιμος.
Αν υπάρχουν απορίες.. μη διστάσεις... κάνε ερωτήσεις.
Δεν έχασες και τίποτε αν συνεχίσεις την ολοκληρωμένη διατροφή τους.

Επικουρικά διάβασε κι αυτό https://community.petbirds.gr/threa...ια-ή-ουδέτερη-που-προσθέτουμε-χρωστική.28558/
 
Επικουρικά διάβασε κι αυτό petbirds.gr/community/threads/Έτοιμη-αυγοτροφή-για-κόκκινα-καναρίνια-ή-ουδέτερη-που-προσθέτουμε-χρωστική.28558/
@mgerom Το ηξερα οτι πρεπει να περιμενω να περασουν πτερορροια απλα τα πηρα τωρα επειδη εχουν περασει ολα εκτος απο το χιονε! Θελω να ελπιζω πως θα τα φροντισω οπως πρεπει προκειμενου να μην αλλοιωθει το χρωμα τους.

@misalouris Ο εκτροφεας που τον ρωτησα μου ειπε να δινω στα πουλια την lipo soft αυγοτροφη! Μονο αυτο μ ειπε και οταν τον ρωτησα αν χρειαζεται κατι στο νερο μου ειπε αρκει αυτη η αυγοτροφη(αλλα μπορει να μην καταλαβα και κατι δεν ειμαι σιγουρος). Εδω και ωρα ψαχνω να βρω στο ιντερνετ την liposoft για κοκκινα καναρινια για να δω τι περιεχει(αν εχει απο μονη της χρωστικες η οχι) και δεν την βρισκω, δεν ξερω τι κανω λαθος! Επισης μου ειπε να παρω υγρη αυγοτροφη και οχι ξηρη! Θα ηταν καλυτερο να παρω καποια ξηρη αυγοτροφη και να προσθετω εγω τις χρωστικες ή να παρω καποια ετοιμη; Η liposoft ειναι ετοιμη η οχι αν μπορει καποιος να μου την στειλει να την δω θα με βοηθουσε πολυ. Και θα επικοινωνησω και με τον εκτροφεα να μου εξηγησει καλυτερα! Οριστε και 1 φωτογραφια που την τραβηξα πριν λιγο! Υ. Γ. τα πουλια τα εχω σε καραντινα!

rsz_21439364_1587518777977155_1461951091_o.webp
 
Ασφαλώς αυτό θα μας δώσει καλύτερη και πιο σωστή εικόνα.
Το χρωμα πως το βλεπετε σε αυτη την φωτογραφια;Δηλαδη οτι θα μου πει ο εκτροφεας οτι τα εδινε αυτο θα πρεπει να συνεχισω να τα δινω και εγω;(στο θεμα βαφη-χρωματος).
 
Εξακολουθώ να έχω επιφυλάξεις ως προς το "κόκκινο" αλλά και ως προς την ποιότητα της φωτογραφίας που μπορεί να με ξεγελά.
Αν σου αρέσουν όμως... Τα υπόλοιπα είναι απλά εικασίες.
 
Δηλαδη οτι θα μου πει ο εκτροφεας οτι τα εδινε αυτο θα πρεπει να συνεχισω να τα δινω και εγω;(στο θεμα βαφη-χρωματος).
Από δω και πέρα πλέον όχι. Ότι βάφτηκε, βάφτηκε. Εάν σε ενδιαφέρει το βάψιμο, μπορείς να ασχοληθείς με αυτό στην επόμενη πτερόροια.
 
Από δω και πέρα πλέον όχι. Ότι βάφτηκε, βάφτηκε. Εάν σε ενδιαφέρει το βάψιμο, μπορείς να ασχοληθείς με αυτό στην επόμενη πτερόροια.
Δηλαδη δεν μπορω να κανω πιο εντονο το κοκκινο χρωμα τους μεχρι την επομενη πτεροροια; Αν ισχυει αυτο, απο δω και περα απλα τους δινω 1 απλη αυγοτροφη για κοκκινα λιποχρωμικα; Και στην επομενη πτεροροια αν καταφερω και βαψω καλα το χρωμα τους θα το διατηρησουν μεχρι την μεθεπομενη πτεροροια ή θα πρεπει ολο αυτο το διαστημα να τα παρεχω χρωστικες;
 
Από δω και πέρα πλέον όχι. Ότι βάφτηκε, βάφτηκε. Εάν σε ενδιαφέρει το βάψιμο, μπορείς να ασχοληθείς με αυτό στην επόμενη πτερόροια.
Δεν διαβάζεις τα μηνύματα απο την αρχή και κάνεις φάουλ προϊστάμενε:D .
Το non intensive που πήρε είναι στην μέση για να μην πώ στην αρχή της πτερόρροιας.
Αν αλλάξει τώρα διατροφή και χρωστική, θα έχει διχρωμίες.
Δηλαδη δεν μπορω να κανω πιο εντονο το κοκκινο χρωμα τους μεχρι την επομενη πτεροροια;
Αν αλλάξεις θα βγάλεις πουλί με στάμπες διχρωμίας. Αν δώσεις τα ίδια που έδινε και ο εκτροφέας θα γίνει όμοιόμορφο στην απόχρωση που πήρε εξ αρχής.
Οταν τελειώσει η αλλαγή πτερώματος δεν αλλάζει με τίποτα το χρώμα των πτερων.
Μόνο κατα την διάρκεια της αλλαγής πτερώματος βάφονται τα πουλιά.
 
Δηλαδη δεν μπορω να κανω πιο εντονο το κοκκινο χρωμα τους μεχρι την επομενη πτεροροια; Αν ισχυει αυτο, απο δω και περα απλα τους δινω 1 απλη αυγοτροφη για κοκκινα λιποχρωμικα; Και στην επομενη πτεροροια αν καταφερω και βαψω καλα το χρωμα τους θα το διατηρησουν μεχρι την μεθεπομενη πτεροροια ή θα πρεπει ολο αυτο το διαστημα να τα παρεχω χρωστικες;
Το φτερό βάφεται κατά τη δημιουργία. Η χρωστική περνάει μαζί με τις υπόλοιπες θρεπτικές ουσίες που αναπτύσσουν τον ιστό των φτερών και το βάφει. Άπαξ και φυτρώσει το φτερό, δεν βάφεται πλέον.

Στη διατροφή των πουλιών ακολουθείς πλέον ένα πρόγραμμα για την περίοδο της συντήρησης και αργότερα της προετοιμασίας για αναπαραγωγή. Μόλις ξεκινήσει του χρόνου η πτερόρροια, ασχολείσαι με το βάψιμο.

Όσον αφορά στην αναπαραγωγή, εάν σκοπεύεις να βάλεις τα πουλιά σε αυτή τη διαδικασία, θα πρέπει να ακολουθήσεις και πάλι ένα πρόγραμμα βαψίματος για εκείνη την εποχή. Αυτό είναι ένα θέμα όμως που μπορούμε να συζητήσουμε τότε, εφόσον σε ενδιαφέρει.
 
Αν δώσεις τα ίδια που έδινε και ο εκτροφέας θα γίνει όμοιόμορφο στην απόχρωση που πήρε εξ αρχής.
Μάκη, νόμιζα ότι έχει περάσει κάποιο διάστημα από την ημέρα που τα πήρε μέχρι σήμερα. Δεν κατάλαβα ότι πήρε τα πουλιά τις τελευταίες ημέρες.

Γιώργο @giwrgoskanar, για να μη σε μπερδεύω, εφόσον έχεις πάρει τα πουλιά τώρα, τα οποία βρίσκονται σε πτερόρροια, αγνόησε το μήνυμά μου #11 και λάβε το υπ' όψιν μετά το τέλος της, όταν θα βρίσκονται τα πουλιά στην περίοδο της ανάπαυσης και έπειτα.
 
Μάκη, νόμιζα ότι έχει περάσει κάποιο διάστημα από την ημέρα που τα πήρε μέχρι σήμερα. Δεν κατάλαβα ότι πήρε τα πουλιά τις τελευταίες ημέρες.
Ενταξει σας ευχαριστω παρα πολυ θα επικοινωνησω με τον εκτροφεα αυριο και θα σας ενημερωσω αν μαθω κατι παραπανω. Κ αι παλι σας ευχαριστω για ολες τις απαντησεις. Επισης θα διαβασω περισσοτερα για τα λιποχρωμικα και για το βαψιμο(οχι οτι δεν εχω διαβασει 😛). @mgerom @Stavros
 
Back
Top