Διατροφή Αυγοτροφή ιθαγενών σε καναρίνι

thirtytouge

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιαν 2021
Μηνύματα
68
Πόλη
Αθήνα
Χαιρετώ την ομάδα! Σε μερικές μέρες ο καρποντακος μου θα αποκτήσει νέο φίλο ( δεν θα τον βλέπει αλλά θα τον ακούει σίγουρα 😁)
Περιμένω εντός ημερών ένα timbrado και μου γεννήθηκε η απορία εάν θα υπάρχει αποδοχή της αυγοτροφης ιθαγενών στο καναρίνι.
Ευρύτερα και στη σποροτροφη..
Χρησιμοποιώ αυγοτροφη orlux με μερικό ποσοστό ζωικών από έντομα και προνύμφες και κύρια τη Manitoba indigena η οποία περιέχει πολλούς σπόρους.
Θα μπορώ να του δώσω αυτά ή απευθύνομαι σε καθαρά καναρινοσπορους?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ
 
To Indigena δεν μπορεί να ταΐσει καναρίνια . Η αυγοτροφή απλά θα πέφτει κάπως "βαριά" στο Τιμπράντο . Αλλα όσοι έχουν λίγα πουλάκια αρκεί ένα αυγό βραστό και μια πολυβιταμίνη στο νερό όποτε κι' αν χρειαστεί .
 
@mgerom ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ακόμα και σε περίοδο πτερορροιας θα πέφτει βαριά η σίτιση με ζωικές από έντομα?
Αυτό το ρωτάω γιατί πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο , νομίζω εντός του φόρουμ, από ξένο εκτροφέα που αναγράφει τα οφέλη που έχουν τα σκουλήκια ακόμα και στα καναρίνια!
( Όταν λέω σκουλήκια αναφέρομαι στα αποξηραμένα συσκευασμένα)
 
Σκουλήκια δεν χρησιμοποιούνται συνήθως στα καναρίνια. Λίγοι εκτροφείς τα βάζουν στην αυγοτροφή την περίοδο που υπάρχουν νεοσσοί και μόνον σε ποικιλίες που δεν έχουν ευαισθησία στον χρωματισμό ,μιας και κάποια απο αυτά (Bufallo) βάφουν.
 
@mgerom μιας και αρχάριος ,θα μπορούσατε να με ενημερώσετε τι θα πρέπει να αποφύγω όσον αφορά το βάψιμο του καναρινιου?!
Σίγουρα όχι χρωστικές αλλά με τα υπόλοιπα φρούτα-λαχανικα τι γίνεται?!
Το timbrado είναι κλασσικό πράσινο-κιτρινο ενημερωτικά ...
 
με τα υπόλοιπα φρούτα-λαχανικα τι γίνεται?!
Δίνεις άφοβα όλα τα επιτρεπόμενα φρούτα και λαχανικά.
Χρησιμοποιείς αυγοτροφή για κίτρινα καναρίνια ή ακόμα καλύτερα βραστό αυγό.
Ένα γνήσιο Timbrado δεν θα παρουσιάσει ποτέ κόκκινο χρώμα, αν παρουσιάσει τότε δεν είναι γνήσιο.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ ευχαριστώ για τη παράθεση ,τώρα όσον αφορά τη γνησιότητα της ράτσας τότε αυτό σημαίνει πως και τα λεγόμενα buffalo εάν δοκιμάσει τότε πάλι δε θα χρωματιστεί 🙄
 
τό σημαίνει πως και τα λεγόμενα buffalo εάν δοκιμάσει τότε πάλι δε θα χρωματιστεί
Όχι δεν θα χρωματιστεί, μπορεί το κίτρινο να επηρεαστεί και να γίνει πιο θαμπό ή πιο χρυσό αλλά σίγουρα όχι κόκκινο.
Να γνωρίζεις ακόμα ότι όλα αυτά συμβαίνουν στην πτερόρροια όταν αλλάζουν φτέρωμα.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ κάτι σχετικό με την αυγοτροφη... Οι λεγόμενες ξηρές χρειάζονται πρόσθετο νερό? Γιατί κύριος σε γνωστό market μου είπε να τη δίνω απευθείας όπως είναι...
 
Γιατί κύριος σε γνωστό market μου είπε να τη δίνω απευθείας όπως είναι...
Οι patee αυγοτροφές δίνονται όπως είναι χωρίς να προσθέτεις οτιδήποτε.

Στα δικά μου δίνω αυτή

και παλαιότερα έδινα αυτή
 

Συνημμένα

  • 160_550x550.webp
    160_550x550.webp
    13 KB · Προβολές: 52
  • kik.webp
    kik.webp
    50,9 KB · Προβολές: 53
Χαιρετώ την ομάδα και επαναφέρω το αρχικό topic περί αυγοτροφης άγριων σε καναρίνι.
Έχω τοποθετήσει 2 φορές την orlux pate με ποσοστό 10% εντόμων στο καναρίνι και ομολογώ πως δεν αφήνει τπτ στην αυγοθηκη!
Μάλιστα όταν την αφαιρώ την επόμενη μέρα πάει στο άδειο δαχτυλίδι-θεση που την τοποθετώ και ψάχνει να τη βρει!
Φαίνεται να έχει απίστευτη αποδοχή.
Το ερώτημα μου μετά από αρκετό διάβασμα στο forum σας είναι να συνεχίσω να τη δίνω? γιατί διάβασα και άλλα post ότι ελλοχεύουν κίνδυνοι από τα αποξηραμένα worms 🙄😕
 
Το ερώτημα μου μετά από αρκετό διάβασμα στο forum σας είναι να συνεχίσω να τη δίνω?
Να δίνεις μια τυποποιημένη επώνυμη αυγοτροφή για καναρίνια. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψάχνεις κάτι άλλο.

γιατί διάβασα και άλλα post ότι ελλοχεύουν κίνδυνοι από τα αποξηραμένα
Δεν υπάρχει κίνδυνος από τα σκουλήκια που περιέχονται σε τυποποιημένα επώνυμα προϊόντα, αρκεί φυσικά να είναι κλειστή η συσκευασία τους και να μην έχει περάσει η ημερομηνία λήξης τους.
 
@Stavros θεωρώ πως η απάντηση σου είναι να κόψω την άγρια και να πάω σε αυγοτροφη που απευθύνεται καθαρά για καναρίνια.
Λόγω πρωτεϊνών τη θεώρησα καλύτερη , ίσως να τη δίνω στη πτερορροια αποκλειστικά
 
@Stavros θεωρώ πως η απάντηση σου είναι να κόψω την άγρια και να πάω σε αυγοτροφη που απευθύνεται καθαρά για καναρίνια.
Εγώ στα δικά μου καναρίνια θα έδινα μια τυποποιημένη επώνυμη αυγοτροφή για καναρίνια. Αυτή είναι απλά η δική μου άποψή μου στο θέμα που συζητάμε. 🙂
 
Η orlux gold pate είναι υπέρ αρκετή για τα καναρίνια μας και εγώ αυτή τη χρησιμοποιώ είναι πολύ καλή. Ειδικά τώρα στη συντήρηση δεν πρέπει να τρώνε πολύ αυγοτροφη.
 
Γεια σας και από εμένα.
Προσωπικά στα τιμπραντο μου χρησιμοποιώ αυγοτροφή ιθαγενών με γαριδάκι αναμειγμένη με την cede που προαναφέρθηκε σε ποσοστό 50-50. Για ένα μικρό διάστημα από την απογαλάκτιση των νεοσσών μέχρι την πτερρορια χρησιμοποιώ μόνο την αυγοτροφή ιθαγενών.
 
Back
Top