Διατροφή Αυγοτροφή με προβιοτικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Όταν μια αυγοτροφή συσκευασμένη έχει προβιοτικά τί σημαίνει;Είναι καλό να την αποφύγουμε ή είναι καλό να χρησιμοποιηθεί;
 
Όχι Μαρία αυτήν εδώ
Witte Molen Eggfood Soft yellow 400gr
Η αλήθεια είναι ότι είχα μια της cede αλλά την έδωσα μόνο δυο φορές και επειδή την έχω κανένα δίμηνο είπα να την πετάξω μήπως και χάλασε και είπα να δοκιμάσω αυτήν τώρα.Απλά το ότι έχει προβιοτικά το είδα μετά ☹. Προσωπικά δεν νομίζω να την χρησιμοποιήσω και πολύ αφού δίνω μια φορά την εβδομάδα αυγό και θεωρώ ότι είναι καλύτερα το σκέτο αυγό από την συσκευασμένη αυγοτροφή. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά αυτή είναι η εκτίμησή μου. Τώρα γιατί την πήρα;Έτσι για αλλαγή στην διατροφή του πουλιού να μην βαριέται 😛.
 
Μπορείς να χρησιμοποιείς αυτήν σαν βάση και να συμπληρώνεις αυγό βραστό, ρίγανη, ό,τι άλλο βάζεις στην δική σου.
Κι εγώ πήρα μία εχθές και μου έλεγε το παιδί στο μαγαζί που έχει παπαγάλους ότι κάνει το ίδιο, συμπληρώνει με rusk το οποίο αφρατεύει σε νερό που έχει βάλει βιταμίνες ή προβιοτικά.
 
Απλά το ότι έχει προβιοτικά το είδα μετά ☹
Γιατί ανησυχείς;Για διαφήμιση το γράφει επειδή είναι καλό να έχει προβιοτικά, απλά θα σου πρότεινα να τη φυλάς στο ψυγείο σε ένα μπολ αεροστεγώς και να βγάζεις μικρή ποσότητα κάθε μέρα, όση θα χρησιμοποιήσεις κ το βράδυ πέταμα.
 
Μιχάλη για πες ρε θηρίο να τη δώσω;😀.
Γενικά παιδιά για τα προβιοτικά έχει γίνει ντόρος.Άλλοι λένε ότι είναι ευεργετικά και άλλοι ότι έχουνε αρνητικά αποτελέσματα. Γιαυτό ρωτάω :)
 
Μην μπερδευεις τα προβιοτικα με αντιβιοτικα.

Προβιοτικα ειναι ετοιμα καλα βακτηρια που ειναι ετοιμα για να πιασουν χωρο στην πανιδα του εντερου του πουλιου.

Προβιοτικο δεν σημαινει πως ειναι χημικο. Για παραδειγμα η μαγια μπυρας περιεχει προβιοτικα, η γυρη.

Το γιαουρτι το ιδιο.
 
Μιχάλη για πες ρε θηρίο να τη δώσω;😀.
Γενικά παιδιά για τα προβιοτικά έχει γίνει ντόρος.Άλλοι λένε ότι είναι ευεργετικά και άλλοι ότι έχουνε αρνητικά αποτελέσματα. Γιαυτό ρωτάω :)
Να την δώσεις
 
Γιατί ανησυχείς;Για διαφήμιση το γράφει επειδή είναι καλό να έχει προβιοτικά, απλά θα σου πρότεινα να τη φυλάς στο ψυγείο σε ένα μπολ αεροστεγώς και να βγάζεις μικρή ποσότητα κάθε μέρα, όση θα χρησιμοποιήσεις κ το βράδυ πέταμα.
Λάμπρο, το ψυγείο το συνιστώ λόγω της θερμοκρασίας που όλο και αυξάνει, εξάλλου είναι 400 γρ θα σου πάρει λιγο καιρό να την τελειώσεις
 
Γνωρίζω κάποια Αγγλικά φίλε αλλά όχι όρους ιατρικής κτλ 😛
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top