Διατροφή Αυγοτροφή Orlux Gold Patee κόκκινο και στις καρδερίνες;

Σταμάτης

Ex Smokie
Εγγραφή
16 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.399
Πόλη
Κορυδαλλός
Μπορώ να δίνω την συγκεκριμένη αυγοτροφή που έχω για το καναρίνι μου και στις καρδερίνες;
Περιέχει τίποτα έξτρα ή να τους βάζω μόνο βρασμένο αβγουλάκι;
 
Σταμάτη,έκανα μια αντιγραφή της περιγραφής
της orlux που είναι επάνω στην συσκευασία που έχω.
 
Συνιστάται η συγκεκριμένη μάρκα αυγοτροφής; Την προμηθεύεστε από pet shop?
Ευχαριστώ.
 
Agapite file
I sigekrimeni avgotrofi ine poli kali den ine ksiras morfis , exi periektikotita se proteini 18% ke episis exi pola aminokse , minerals , to sabato ta sou anebaso oles is plirofories sxetika me to ti periexi i sigekrimeni avgotrofi.
I orlix ston katalogo tis lei oti i xorigisi tis avgotrofis mono den ine ikanopiitiki gia tin sosti badi ton kanarinion ke xriazete na prostesoume ke xrostiki(ta to diabasis stin selida pou ta anebaso), ke profaos den anaferete se karderines , gia tis karderines iparxi alli avgotrofi tis sigegrimenis eterias.
Ego prosopika xrisimopio pola apo ta proionta tis eterias pou anaferis ke ime apolita ikanopiimenos ta teleftea 2 xronia
 
Η συγκεκριμένη αυγοτροφή είναι όντως πολύ καλή. Απλά μια απορεία: Γιατί να δώσεις αυτή που είναι για να πάρουν κόκκινο χρώμα τα πουλία;
 
Ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις σας (έτσι για να είμαστε σε εγρήγορση) :+) !

κ. Μάκη εμένα δεν είχε καμιά περιγραφή στα ελληνικά (τσιγκουνιές) το κανάρι μου είναι πορτοκαλί να του δίνω τις κόκκινες ή τις κίτρινες της ίδιας μάρκας;

Gozi περιμένω τις πληροφορίες, πως λέγεται αυτή που έχεις για τις καρδερίνες σου;

Redcanary απο το πετ σοπ της γειτονίας μου τις αγοράζω αλλά εχει και στο CosmoZoo στον Πειραιά !
 
Δίνε τις κόκκινες, και μη ξεχνάς το καροτάκι, πατζάρι, πάπρικα κι' ότι άλλο φυσικό
προιόν για διατήρηση του χρώματος.
 
Είναι καλή αλλα καλύτερα είναι να δίνεις την αυγοτροφή που είναι καθαυτου για αγριοπουλια
 
Η συγκεκριμένη αυγοτροφή είναι όντως πολύ καλή. Απλά μια απορεία: Γιατί να δώσεις αυτή που είναι για να πάρουν κόκκινο χρώμα τα πουλία;


:D Την ίδια ώρα γράφαμε και οι δυο αλλα με προλαβες, κυτο με το χρωμα ηταν η ερωτηση μου α :)
 
Είναι της ίδιας μάρκας και αναγράφει για αγριοπούλια; Κατεβαίνω στον Πειραιά κατα τις 3:15 και θα περάσω να την πάρω!
Εάν έχετε εύκαιρη την ονομασία μου την λέτε για να πάω συστημένος!
 
το κανάρι μου είναι πορτοκαλί να του δίνω τις κόκκινες ή τις κίτρινες της ίδιας μάρκας;
Χωρίς να είμαι ειδικός στα χρώματα νομίζω πως δεν έχεις κάποιον λόγο να δίνεις πλέον προϊόντα με χρωστικά συμπληρώματα από εδώ και πέρα, δεδομένου ότι δεν βρίσκεσαι εν αναμονή κάποιας έκθεσης ή διαγωνισμού. Τα πουλιά σου έχουν βαφτεί ήδη και το μόνο που θα πετύχεις δίνοντας τέτοιες τροφές, είναι να βγει κάποιο πούπουλο βαμμένο σε περίπτωση χρειαστεί να αντικαταστήσει κάποιο που έχει πέσει. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αξίζει αυτή η επιλογή.

Νομίζω επίσης πώς από εδώ και πέρα και μέχρι την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου, το κύριο ενδιαφέρον σου δεν θα έπρεπε δεν επικεντρώνεται τόσο στο θέμα "αβγοτροφή" όσο σε ένα μείγμα σπόρων καλής ποιότητας με αναλογίες προσαρμοσμένες στην "περίοδο της συντήρησης". Εάν είχα να φροντίζω δύο τρία πουλάκια, θα τους έβραζα καλά ένα δύο αβγά, θα τα έκοβα στη μέση και θα τους έδινα από ένα κομμάτι, μια φορά την εβδομάδα. Θα φρόντιζα επίσης να έχουν σουπιοκόκαλο και grit στο κλουβί και θα τους έβαζα πολυβιταμίνες στο νερό μια φορά κάθε δέκα μέρες. Αυτά μέχρι την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου.

Αν πάλι ήθελα σώνει και καλά να αγοράσω αβγοτροφή του εμπορίου, θα αγόραζα σίγουρα αυτό για την καρδερίνα.
Είναι καλή αλλα καλύτερα είναι να δίνεις την αυγοτροφή που είναι καθαυτου για αγριοπουλια
Επίσης, όταν με το καλό έρθει του χρόνου και πάλι η εποχή της πτερόρροιας και πάρεις κάποια απόφαση να χορηγήσεις χρωστικές στις καρδερίνες, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός γιατί σίγουρα δεν θα ήθελες κάτι τέτοιο
... Αρα πιστεύω ότι έχει κάποιο "μηχανισμό" οπου μετατρέπει τις καροτίνες ανάλογα σε κίτρινο και κόκκινο χρώμα και τις μεταφέρει εκεί που πρέπει στο χρώμα που πρέπει. Από αυτά που διαβάζω καταλλήγω στο συμπέρασμα ότι τροφές πλούσιες σε ποικιλία σπόρων είναι επιβεβλημένες κατα την αλλαγή των φτερών. Είναι επιβεβλημένες όχι μόνο για να βαφτεί σωστά η καρδερίνα, αλλά και για την γενικότερη φυσική της κατάσταση. Όσοι έχουν να επιχειρήσει να "βάψουν" την καρδερίνα με χρωστικές για κόκκινα καναρίνια (red carofyll) διαπύστωσαν ότι ενώ η μάσκα βαφόταν καταπληκτικά κόκκινη, τα φτερά πτήσης βαφόταν πορτοκαλί και έτσι χαλούσε η συνολική εικόνα του πουλιού. Απλούστατα στα φτερά πτήσης μεταφερόταν το κόκκινο χρώμα (αφού ήταν έτοιμο κόκκινο από την χρωστική) και εναποτίθονταν παράλληλα με το κίτρινο με αποτέλλεσμα να μας δίνει την οπτική εντύπωση του πορτοκαλί.
Από το θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Το-παντζάρι-ως-φυσικό-μέσο-για-τη-βαφή-καναρινιών.705/
 
Νομίζω επίσης πώς από εδώ και πέρα και μέχρι την έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου, το κύριο ενδιαφέρον σου δεν θα έπρεπε δεν επικεντρώνεται τόσο στο θέμα "αβγοτροφή" όσο σε ένα μείγμα σπόρων καλής ποιότητας με αναλογίες προσαρμοσμένες στην "περίοδο της συντήρησης". Θα φρόντιζα επίσης να έχουν σουπιοκόκαλο και grit στο κλουβί και θα τους έβαζα πολυβιταμίνες στο νερό μια φορά κάθε δέκα μέρες.

Αντι για σουπιοκόκαλο τους έχω ασβέστιο σε σχήμα όστρακου ( κυκλοφορεί και σε καρδούλα για τους αγαπησιάρηδες:D).

Τι είναι το grit, ποια μαρκα πολυβιταμίνες να χρησιμοποιήσω;, μέιγμα σπορων για σηντήρηση θα το βρω εύκολα στο εμπόριο και ποιο;

Την Prestige Seed mixture Canary Light δεν την έχω βρει πουθενά.
 
Opos sou ixa iposxeti sou anevaso ena apospasma apo ton kata;ogo tis orlux pou afota ta PATE (malaki avgotrofi ) i sigekrimeni eteria exi ke mia alli sira avgotrofis tin ksiri avgotrofi.

Ta dis analitika to ti periexi i avgotrofi gia tin opia rotises
 
Opoa iposxethika anebazo apo ton katalogo tis orlux tin protropi tis to na bazoume xrostiki akoma ke stin avgotrofi pou ine idika gia ta kokina kanarinia
 
Φύλη στο τέλος θα τα ξεχάσεις τα ελληνικά 😛
Μετάφραση Αυγοτροφή Orlux Gold Patee κόκκινο είπε:
Είναι έτοιμη προς χρήση αβγοτροφή η οποία διατηρεί το κόκκινο χρώμα των καναρινιών και των βρετανικών σπίνων.

Περιέχει έξτρα λυσίνη και μεθιονίνη για τη σωστή σωματική ανάπτυξη αλλά και αυτή του πτερώματος.

Για την απόκτηση έντονου κόκκινου χρώματος συνιστάται η προσθήκη https://petbirds.gr/product/oropharma-can-tax-versele-laga/ στην αβγοτροφή ή/και στο πόσιμο νερό κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου και της πτερόρροιας.

Να συμπληρώσω ότι η λυσίνη και η μεθιονίνη είναι αμινοξέα απαραίτητα για τη σύνθεση των πρωτεϊνών οι οποίες με τη σειρά τους είναι δομικά στοιχεία του οργανισμού, απαραίτητα για την ανάπτυξη των ιστών του πτερώματος κ.λπ.
 
gozi είσαι και ο πρώτος φιλαράκο!

Πάντως δεν πρόκειται να δώσω κάποια χρωστική στο καναρίνι μου, μου αρέσει και του πάει πολύ αυτό το πορτοκαλί !
Για τις καρδερίνες πήγα και πήρα της Orlux την αυγοτροφή για άγρια πουλιά.
 
Πηγα και πηρα σημερα για τις καρδερίνες μου την αυγοτροφή της Orlux για άγρια πουλιά, διαβαζοντας τις οδηγιες λεει καπου. Να ανακατευεται με λιγες σταγονες νερου, σπορους κτλ.
δηλαδη να μην την δωσω σκετη;
 
Back
Top