Διατροφή Αυγοτροφη μαιμου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sainer
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sainer

PB Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2008
Μηνύματα
891
Πόλη
Λαμία
😕Καλησπερα σε ολους. Εχω 4 ζευγαρια καναρινια και ειμαι νεος στην εκτροφη. Ξεκινησα να κανω προετοιμασια στα καναρινια μου για ζευγαρωμα. Τα εβαλα λοιπον στις ζευγαρωστρες με το χωρισμα στη μεση και εκτος απο τους σπορους αρχισα να τους βαζω βραστο αυγο και αυγοτροφη.στο pet shop μου εδειναν μια ''κοκκινη βιταμινη'' και μια αυγοτροφη που την ειχε χυμα. Ευτηχως διαβαζοντας το site καταλαβα οτι αυτα μονο καλο δεν εκαναν στα καναρινακια.σημερα αγορασα απο αλλου συσκευασμενη αυγοτροφη(κιτρινη για τα 2 ζευγαρια που ειναι κιτρινα και κοκκινη για τα αλλα 2 ζευγαρια που ειναι κοκκινα). Ειναι μαρκα KING PREMIUM, την ξερει κανεις; Ειναι καλη; 😕
 
Τη συγκεκριμένη δεν την ξέρω. Μήπως είναι Vita King premium η οποία ειδικεύεται, από ότι ξέρω σε περιστέρια; Γιατί δεν δοκιμάζεις μια πιο επώνυμη (πχ orlux, bephar, CeDe κτλ);
 
για πολλα χρονια, χρησιμοποιουσα βιταμινες που δινουν χυμα στα πετ, κοκκινη κιτρινη πρασινη και πολυχρομη, γιατι δεν κανει να τα δινω στα πουλια; Και τοσα χρονια γιατι κυκλοφορουν; Το εχω μεγαλη απορια. Απο συσκευασμενα δινω την beaphar αυγοτροφη για κοκκινα πουλια.
 
για πολλα χρονια, χρησιμοποιουσα βιταμινες που δινουν χυμα στα πετ, κοκκινη κιτρινη πρασινη και πολυχρομη, γιατι δεν κανει να τα δινω στα πουλια; Και τοσα χρονια γιατι κυκλοφορουν; Το εχω μεγαλη απορια. Απο συσκευασμενα δινω την beaphar αυγοτροφη για κοκκινα πουλια.
1ον γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν είναι ληγμένα ή σωστά αποθηκευμένα (μακριά από υγρασία, ποντίκια κλπ) και
2ον γιατί είναι μπισκότο με χρώμα χωρίς καμία διατροφική αξία ενώ την αυγοτροφή την χρησιμοποιούμε για τη διατροφική αξία του αυγού.
 
και τοσα χρονια γιατι κυκλοφορουν;
Κυκλοφορούν επειδή ο κόσμος έχει πλήρη άγνοια και δεν νοιάζεται να δώσει κάτι καλό στα κατοικίδιά του. Πετσοπάς μου έχει πει ότι ενώ έχει και επώνυμες αυγοτροφές σχεδόν κανείς δεν τις παίρνει επειδή είναι πιο ακριβές. Γλυτώνουν 3 ευρώ το μήνα βλέπεις!
 
Πραγματικά με αυτή την ιστορία επικρατεί πανικός & πολλές διαφορετικές γνώμες...
Όντως, αυτή η έτοιμη αυγοτροφή, η κίτρινη η χύμα, δεν μυρίζει καθόλου μα καθόλου αυγό. Πιο πολύ μιάζει για μπισκότο παιδικό παρά για αυγό. Παρόλα αυτά, πωλείται κανονικά & προτείνεται αυστηρά απο κάποιους, έστω και αν δεν έχει καμια περιγραφή τι περιέχει αυτη η αυγοτροφή & ημερομηνία παραγωγής-λήξης.

Απο την άλλη πλευρά όμως, τα πουλιά την τρώνε ευχάριστα & ποτέ δεν εχει παρατηρηθεί τόσα χρόνια κάποια ασθένεια σε αυτά, τουλάχιστον δεν υπάρχει φανερή ένδειξη. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς περιέχει αυτη η χυμα αυγοτροφή; έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα στα καναρινια του μετα απο χρονια χορήγηση; Μάλιστα, αρκετοί βάζουν μέσα νίζερ & παπαρούνα σε μικρές ποσότητες & την δίνουν καθημερινά.
 
Πραγματικά με αυτή την ιστορία επικρατεί πανικός & πολλές διαφορετικές γνώμες...
Απο την άλλη πλευρά όμως, τα πουλιά την τρώνε ευχάριστα & ποτέ δεν εχει παρατηρηθεί τόσα χρόνια κάποια ασθένεια σε αυτά, τουλάχιστον δεν υπάρχει φανερή ένδειξη. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς περιέχει αυτη η χυμα αυγοτροφή; έχει παρατηρήσει κανείς προβλήματα στα καναρινια του μετα απο χρονια χορήγηση; Μάλιστα, αρκετοί βάζουν μέσα νίζερ & παπαρούνα σε μικρές ποσότητες & την δίνουν καθημερινά.

Δεν υπάρχουν διαφορετικές γνώμες για το θέμα απο ανθρώπους που γνωρίζουν. Αυτά τα σκευάσματα είναι μπισκότα με γλυκόζες, χρώματα, αρωματικές ύλες, λύπη και κάποια συντηρητικά.
- Είναι η μόνιμη διατροφική κατάρα, για το συκώτι των πουλιών και όχι μόνο. Δεν υπάρχει ασθένεια που να έχει περιγραφεί εδώ στο φόρουμ που να μην ακολουθείται
απο την διαπίστωση της παροχής τέτοιων "βιταμινών", και πραγματικά δεν καταλαβαίνω
γιατί πρέπει να αγοράσουμε κάτι τέτοιο, όταν μπορούμε (αν μας φαίνονται ακριβές οι καλές αυγοτροφές) να βράσουμε ένα αυγουλάκι και να προσφέρουμε στα πουλιά μας.
 
Το σφάλμα στην όλη ιστορία είναι ότι δεν βάζουν και μυαλό. Έχω φίλο με πετ σοπ. Όσο και να τους λες μην την πάρεις αυτο΄όλο και περισσότερο σε κοιτούν με καχυποψία. Μερικοί τσατίζονται κιόλας. Το αποκορύφωμα της όλης ιστορίας είναι όταν αγοράζουν την τροφή.Λένε ένα κιλό από την πιο φθηνή που μπορεί να έχει το πολύ 0,50 λεπτά διαφορά από μία καλύτερη και αν είναι 50 γρ παραπάνω λένε βγάλε βγάλε. Όταν τους παρακολουθώ τρελαίνομαι.Αλλά τί να πεις. Τον γέρο γάιδαρο όπως του στρώνεις το σαμάρι από την αρχή έτσι θα του το στρώνεις πάντα.
 
Αυτά τα σκευάσματα είναι μπισκότα με γλυκόζες, χρώματα, αρωματικές ύλες, λύπη και κάποια συντηρητικά.

Αυτό γράφει και στη συσκευασία τους. Τα πετσοπ την παίρνουν σε τσουβάλι και μερικά είναι "επώνυμα". Είναι μπισκότο με χρώμα και άρωμα. Δεν είναι δηλητήριο για να χάνουμε πουλιά μετά τη χορήγηση, απλά επιβαρύνουν την υγεία του πουλιού και το κάνουν πιο ευάλωτο σε ασθένειες. Αυτό δεν μπορεί να καταγραφεί σαν ένδειξη. Το ίδιο συμβαίνει και στους ανθρώπους, ξέρουμε ότι αν καταναλώνουμε junk food δεν κάνουμε καλό στον οργανισμό μας και τον επιβαρύνουμε, αλλά δεν μπορούμε να το κατηγορήσουμε για κάποια συγκεκριμένη ασθένεια. 😉

Ισίδωρε ακριβώς τα ίδια σκηνικά έχω βιώσει κι εγώ μέσα σε πετσοπ. Είναι 😱 ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
καλησπερα και απο μενα, εχω μια απορεια, επιτρεπετε να δωσουμε αυγοτροφη που ειναι για αγριοπουλα σε καναρα που μεγαλωνει νεοσους; Για την beaphar λεω που εχει μεσα και εντομα. Κανει για τα μικρα η οχι;δεν το εχω δοκιμασει ποτε και απλα σκεφτομαι επειδη ειναι με εντομα μηπως ειναι καλυτερα για τα μικρα.
 
καλησπερα και απο μενα, εχω μια απορεια, επιτρεπετε να δωσουμε αυγοτροφη που ειναι για αγριοπουλα σε καναρα που μεγαλωνει νεοσους; Για την beaphar λεω που εχει μεσα και εντομα. Κανει για τα μικρα η οχι;δεν το εχω δοκιμασει ποτε και απλα σκεφτομαι επειδη ειναι με εντομα μηπως ειναι καλυτερα για τα μικρα.

Οχι,θα αγορασεις αυγοτροφη για καναρινια.
 
Εμενα μου συνεστησε ο petshopας αυτη την κοκκινη βλακεια που μυριζει ζαχαρωτο και το καναρινι μου δεν την εχει αγγιξει.Απο αυριο αρχιζω να βραζω αυγα με ριγανη και να του δινω κανα καροτακι μπροκολο και μηλα. Μεχρι να ανεβω Αθήνα να βρω καμια επωνυμη αυγοτροφη.
 
καλησπερα και απο μενα, εχω μια απορεια, επιτρεπετε να δωσουμε αυγοτροφη που ειναι για αγριοπουλα σε καναρα που μεγαλωνει νεοσους; Για την beaphar λεω που εχει μεσα και εντομα. Κανει για τα μικρα η οχι;δεν το εχω δοκιμασει ποτε και απλα σκεφτομαι επειδη ειναι με εντομα μηπως ειναι καλυτερα για τα μικρα.

κατα την διαρκεια αναπτυξεις των νεοσσων ειναι πολυ καλο εκτος απο αυγοτροφη και φρεσκο βρασμενο αυγο να συμπληρωνουμε στην διατροφη τους και εξτρα ζωικες πρωτεινες με την χρηση προιοντον οπως τα αυγα μυρμιγκιων και αυγοτροφης με εντομα καθως επισης και με φυτικες οπως ειναι η σπιρουλινα και η γυρη
 
κατα την διαρκεια αναπτυξεις των νεοσσων ειναι πολυ καλο εκτος απο αυγοτροφη και φρεσκο βρασμενο αυγο να συμπληρωνουμε στην διατροφη τους και εξτρα ζωικες πρωτεινες με την χρηση προιοντον οπως τα αυγα μυρμιγκιων και αυγοτροφης με εντομα καθως επισης και με φυτικες οπως ειναι η σπιρουλινα και η γυρη

Δεν ξέρω κατά πόσον Απόστολε (επειδή δεν έχω δοκιμάσει) τα καναρίνια σαν
κατ'εξοχήν σποροφάγα πουλιά, θα τάιζαν τους νεοσσούς με έντομα ή αυγά μυρμιγκιών.
Πράγματα δηλαδή, που δεν τα παρέχουμε τις υπόλοιπες περιόδους του έτους, και δεν τα
έχουν δοκιμάσει.
 
μακη και εγω για φετος το δοκιμαζω για πρωτη φορα οποτε συντομα θα επανελθω με της εντυπωσης μου
 
Για ζωικές πρωτεΐνες μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό
"http://www.pietersspeciaal.be/PietersSpeciaal_ENG.htm"
 
κατα την διαρκεια αναπτυξεις των νεοσσων ειναι πολυ καλο εκτος απο αυγοτροφη και φρεσκο βρασμενο αυγο να συμπληρωνουμε στην διατροφη τους και εξτρα ζωικες πρωτεινες με την χρηση προιοντον οπως τα αυγα μυρμιγκιων και αυγοτροφης με εντομα καθως επισης και με φυτικες οπως ειναι η σπιρουλινα και η γυρη
Στους νεοσσούς κάνει καλό, αλλά στους γονείς όχι. Είναι υπερβολική τόση πρωτεΐνη για τα καναρίνια. Όσοι έχουν μεγαλώσει φλώρους ή καρδερίνες (όπου είναι απαραίτητη η ζωική πρωτεΐνη πέραν του αυγού) σε παραμάνα κανάρα το έχουν βιώσει. Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείτε τους γονείς γιατί δεν προσφέρει κάτι παραπάνω στους νεοσσούς. Ότι χρειάζονται το έχει και το αυγό.
 
Kαι γω εψαξα εδω στο νησι και βρηκα τετοιου ειδους αυγοτροφη η οποια ελεγε καθαρα στην συσκευασια 60%bakery products. Yπηρχε αντοιστοιχη για καναρινια και ιθαγενη. Εννοειται πως δεν την πηρα. Η μυρωδια της παντως ηταν απαιχτη.
 
Εμενα μου συνεστησε ο petshopας αυτη την κοκκινη βλακεια που μυριζει ζαχαρωτο και το καναρινι μου δεν την εχει αγγιξει.Απο αυριο αρχιζω να βραζω αυγα με ριγανη και να του δινω κανα καροτακι μπροκολο και μηλα. Μεχρι να ανεβω Αθήνα να βρω καμια επωνυμη αυγοτροφη.
βοηθα η ριγανη σε κατι;τρων τα καναρινια αποξηραμενα βοτανα;τι αλλο μπορουμε να τους δωσουμε;(απο βοτανα λεω)
 
Back
Top