Αναπαραγωγή Αυγο πεταμένο στον πατο

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα βρήκα ένα αυγό όταν γύρισα σπασμένο και πεσμένο στον πάτο του κλουβιού.
Τα στοιχεία δείχνουν πως έχει σπάσει μέσα στην φωλιά γιατί έχει λίγο κρόκο μέσα.
Αν μπορούν παρακαλώ κάποιοι να μου πουν τι φαντάζονται πώς μπορεί να έχει γίνει..
Έσπασε μόνο του; Γιατί είχα πει σε παλιό θέμα. (πώς ένα έσπασε με το που το άγγιξα) στη συνέχεια το απέσυραν μόνα τους; Τα τρώει το αρσενικό? Μόνο για το ένα από τα 3 είμαι σίγουρος πως έχει σπόρο.
Πιστεύω να βγαίνει νόημα σε αυτά που γράφω.. Ευχαριστώ
 
Μήπως κόλλησε στο σώμα της κανάρας κι έπεσε καθώς σηκώθηκε;
 
Πόσων ημερών είναι το αυγό; Πολλές φορές οι γονείς πετάνε τα άσπορα αυγά!
 
εγω θα σ απαντησω μονο για την περιπτωση που αναφερεις οτι το εφαγε μονο του. Μου ειχε τυχει πριν 3 χρονια. Βεβαια εκανα εγω λαθος. Οταν η καναρα κανει αυγα κοβουμε το αυγο το βραστο!
 
Μήπως η κανάρα σου έχει μακριά νύχια και το έσπασε μέσα στη φωλιά και κόλλησε πάνω της με αποτέλεσμα να το βρεις μετά εσύ στον πάτο; Ο αρσενικός όταν σηκώνεται η κανάρα πάει στη φωλιά καθόλου ή ούτε που την πλησιάζει;
 
Πάει από πανό και τα κοιτάει σαν να θέλει να τα φροντίσει μια φορά τα κλωσησε και για πολύ λιγοΔεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι το μήκος των νυχιων
 
Χρήστο κανείς δεν μπορεί να σου πει τι έγινε.. Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.. Τώρα, το πέταξε η κανάρα γιατί κατάλαβε ότι είναι άσπορο; Το έσπασε ο αρσενικό γιατί είναι πυρωμένος και ήθελε να βατέψει την κανάρα; Όπως η κανάρα έφυγε από την φωλιά, έπεσε και αυτό κάτω; Η κανάρα το τρύπησε με το νύχι της, αυτό κόλλησε στην κοιλιά της και έτσι το βρήκες κάτω; Κανείς δε ξέρει.. Σημασία έχει που ήταν κλούβιο και δεν είχε μέσα έμβρυο.. Υπομονή και αύριο μεθαύριο το ένα που είναι ένσπορο θα βγει...
 
Κάνουν πολλά κουλά γενικότερα και δεν μπορώ να τα εξηγήσω πχ, το αρσενικό ένα βράδυ κοιματε δίπλα της ένα βράδυ στην άλλη άκρη στο πιο ψηλό σημείο. Η θηλυκια την ώρα που συζητούσαμε αυτό με το σπασμένο αυγό σηκώθηκε από την φωλιά, χωρίς να θέλει να φάει και τιτιβιζε με μανία, σουρουποσε και ακόμα ήταν εκτός και φοβήθηκα πως θα τα παράτησε. Τελικά λίγο πριν νυχτοσει εντελώς ξανά εκατσε
 
το ιδιο επαθα προχθες αλλα ξερω τον λογο γιατι εβαλα μπανιερα(ειχε πολυ ζεστα). Βεβαια την εβαλα για το αρσενικο αλλα δεν εποκλειω να πηγε κ το θυληκο κ μετα να ειχε περιεργη συμπεριφορα.
εμενα ηταν πρωτη βδομαδα τα αθγα κ δεν ξερω τι ηταν!
 
Δεν έχω μπανιέρα εγώ είχα ενημερωθεί να μην έχω τώρα αυτήν περίοδο του κλωσηματος

Μακάρι να πάνε όλα καλά 3 μέρες έμειναν. Γιατί αν δεν τα καταφέρουμε περιμένουμε ένα χρόνο η μήπως προλαβαίνω άλλη μια προσπάθεια να κανω
 
Back
Top