Αναπαραγωγή Αυγό διαλύθηκε μόλις το ακουμπησα

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα. Πήγα σήμερα να γυρίσω τα 3 αυγα στην φωλιά μαζί με το τέταρτο που είχε γεννηθεί και το 1 από τα 3 έλιωσε στο χέρι μου. Της έχω σουπιοκόκαλο 1 μήνα τώρα και την άσπρη πέτρα γιατί έγινε αυτό? Τώρα που έσπασε ένα αυγό να περιμένω άλλο ένα για να τα βάλω στη φωλια η γενουν στάνταρ αριθμό αυγών 5-7?
 
Για καναρινια τεσσερα-πεντε αριθμος αυγων συνηθως.. Κ σπανια εξι.. Κ αποψη μου.. Το γυρισμα των αυγων το αφηνεις στην μανα.. Καλημερα!
 
Στον οδηγό αναπαραγωγής εδώ λέει ότι τα επιστρέφουμε μόλις γεννηθεί και το 4 αυγό, εμένα μου έσπασε ένα να περιμένω αλλη μια μέρα η να τα βάλω;
 
μπορει να κανει 5ο, μπορει και οχιΙ(οπως ειπε ο Αλεξης το πιο συνηθες ειναι 4-5 αλλα μπορει λιγοτερα μπορει και περισσοτερα καμια φορα), εσυ μπορεις να επιστρεψεις τα 3 τωρα και αυριο να τα βαλεις δεν τρεχει κατι.. Πως εσπασε δεν καταλαβα δεν ειχε τσοφλι ηταν μαλακο;
 
Xρήστο, λογικά θα κάνει και 5ο.. Τα αυγά τα γυρίζει η μάνα κάνοντας χαρακτηριστικές κινήσεις με τα πόδια και όχι εμείς.
 
παιδια να γυρισει τα αυγα.. Εννοουσε να επιστρεψει τα κανονικα και να παρει τα πλαστικα..λετε και ξαναλετε το ιδιο.. Ξερει τι κανει ο Χρηστος το χει μελετησει στον οδηγο αναπαραγωγης οπως ειπε
 
Εν ολίγοις πήγα την ημέρα του τέταρτου αυγού να τα βάλω όλα πίσω αλλάζοντας τα ψεύτικα και έσπασε ένα, να περιμένω λέω άλλη μια η δεν χρειάζεται;
Αν και τώρα τα έχω όλα από το πρωί στη φωλια
 
αφου ηδη τα βαλες απ το πρωι δεν μπορεις να τα παρεις πισω παλι εχει ξεκινησει η επωαση και μπορει να χαλασουν. Εσυ τα επεστρεψες στο 4ο αυγο-σωστη κινηση, το οτι εσπασε 1 τι σημασια εχει, τον προγραμματισμο δεν τον αλλαζει ουτε εσενα ουτε της καναρας. Και να κανει κι αλλο απλα θα βγει τελευταιο με καποια διαφορα απ τα αλλα, οχι σημαντικη-καθοριστικη ομως
 
το οτι οταν το πηρες ηταν οκ κ το αποθηκευσες και μετα οταν το επεστρεψες, εσπασε εμενα με κανει προβλημα αποθηκευσης,υψηλη υγρασια ισως!
 
Yπάρχει ειδική τσιμπιδα για τ'αυγά. Αν δεν έχουμε, τα βάζουμε σε κουταλάκι προσεκτικά. Η επαφή με το χέρι δεν ενδείκνυται.
 
Μα τόσο μαλακά είναι; Εντύπωση που κάνει. Τα έπιασα με τόση ευαισθησία
 
ενταξει δεν ειναι τοσο ευαισθητα απλα καθαρα χερια θελει και προσοχη, αλλιως εναλλακτικα με τσιμπιδα οπως ειπωθηκε. Αφου ησουν προσεχτικος σημαινει οπως ειπες κι εσυ οτι ειχε λεπτο τσοφλι, οποτε καλυτερα που εσπασε στα χερια σου παρα να γινοταν στη φωλια αργοτερα και να τα κανε ολα.. Να κολλουσαν τα αυγα με τα νηματα κλπ
 
Τελικά στα 4 σταμάτησε να γέννα. 3 και ένα το σπασμένο. Τα κλωσαει τώρα υπάρχει περίπτωση να κάνει μια μέρα κενό και να ξανά γεννήσει την επο
 
ναι συμβαινει καμια φορα να μην ειναι ολα συνεχομενα καθημερινα να κανει και καποιο κενο, σε σενα κατα πασα πιθανοτητα τελειωσε στα 4
 
Ευχαριστώ έχεις πολύ δίκιο για το σπασμένο που θα γινόταν στη φωλια
 
Back
Top