Αναπαραγωγή Αυγό και τι αυγό;

Magdalena1

PB Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2008
Μηνύματα
295
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά συνέβη κάτι που δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικό με τα αυγουλάκια της Μίκας μου, γιατι μέχρι τώρα δεν είχα θηλυκό καναρινάκι αλλα ούτε και μπηκα ποτέ στον κόπο να ενημερωθώ περισσότερο για τα θηλυκα μέχρι τώρα.
Μέσα σε διάστημα 20 ημερών περίπου έχει κάνει εξι αυγουλάκια.Ακόμα και το πόσα και καθε πότε θα κάνει δεν γνωρίζω... (καλα μην βαράτε...😕)
Το περίεργο που μου φάνηκε είναι οτι χτές που έκανε το εκτο αυγουλάκι, δεν ήταν χρώματος γαλάζιου που κάνει μέχρι τωρα, αλλα
κιτρινωπου και ζελατινώδους. Δηλ δεν είχε καθόλου το γνωστό κελυφος, και όταν το επιασα είχε την υφή ζελατίνας με ελαστικότητα.
Απόρρησα και ρώταγα σήμερα στη δουλεια και μου έλεγαν διάφορα..όπως έλλειψη ασβεστίου στο πουλάκι η προωρο αυγο...
Σήμερα που το ξαναείδα είχε συρρικνωθεί και όταν το πίεσα δεν ειχε ζελατινωδη υφή αλλα κέλυφους. Μάλιστα όταν το πίεσα εσπασε σαν κανονικο αυγο με κρόκο μέσα...Αυτό το αυγό ηταν φυσιολογικό;
 
κατα πασα πιθανοτητα ειναι ελειψη ασβεστιου.
τα αβγα τα κανει μονη της χωρις αρσενικο; Εχεις φωλια στο κλουβι;
 
Τα αυγά τα κάνει μόνη της...όχι δεν εχει φωλιά και τα βρίσκω στον πάτο του κλουβιού...
 
για να ξεπυρωθει δεν θα της βαζεις ουτε αβγοτροφη ουτε αβγο θα βαζεις ενα πολυβιταμινουχο συμπληρωμα και αργοτερα θα παρεις κατι τετοιο Calci-lux (Orlux)
για να παρει ασβεστιο.
 
Το ότι το αυγό βγήκε έτσι οφείλεται στην έλλειψη ασβεστίου.
το ότι βγήκε έτσι το αυγό δεν πρέπει να σε απασχολεί τόσο,όσο το ότι γέννησε τέτοια εποχή.
Βαλε της μπάνιο, προσφερετης μια ποιο ελαφριά τροφή ( χωρίς πολλούς λιπαρούς σπόρους )και άσε το πουλάκι να κάνη πτερρωρια.
 
Eνα σουπιοκόκκαλο είναι απαραίτητο όλο τον χρόνο
αλλά τώρα που είναι μεγάλη η έλλειψη ασβεστίου και το πουλί εξάντλησε όλα τα αποθέματά του,
Θα αρχίσει να αντλεί το ασβέστιο που προορίζεται για τον σκελετό του, αλλά και για την λειτουργία βασικών του οργάνων.
Πάρε ένα ΥΓΡΟ συμπλήρωμα ασβεστίου για να το προσθέτεις καθημερινά στο νερό του, όσο διάστημα κάνει αυγά.
Περιόρισε την διάρκεια φωτισμού στο σημείο που έχεις το πουλάκι
και μείωσε πολύ την παροχή αυγοτροφής ή αυγού, μαζί με την αραίωση
των σπόρων, που λέει ο Δημήτρης.
 
κ Μακη αντιλαμβανομαι οτι μιλατε για μειωση του φωτισμου ωστε τα ενστικτα του πουλιου για ζευγαρωμα να μειωθουν. Αλλα καλα ειναι να διευκρινιστει οτι ειδικα τωρα με την ελλειψη ασβεστιου υπαρχει αναγκη καποιων ωρων ηλιακου φωτος (εστω εμμεσου κοντα σε παραθυρο) ωστε το πουλι να βοηθηθει στην δημιουργια βιταμινης D3 (αν δεν χορηγειται με αλλο τροπο) για τη σωστη απορροφηση του ασβεστιου. Ισως η γωγω το παρερμηνευε και επαιρνε το πουλακι απο φωτεινο σημειο:)
 
Οταν λέω να περιορίσει την διάρκεια του φωτισμού
δεν αναφέρομαι φυσικά στο ημερήσιο φωτισμό.
Ο φόβος είναι να μένει μέχρι αργά το βράδυ ανοικτό
κάποιο φώς στον χώρο.
 
Λοιπόν τα καναρινάκι μου το έχω δίπλα στην μπαλκονόπορτα και εχει αρκετο φως παρότι έχω κατεβασμένη την τέντα.Αυτό που παρατήρησα είναι ότι κατεβάζει μια ολόκληρη αυγοθήκη με αυγοτροφή όλη την εβδομάδα εν αντιθέσει με τον Κιτσάκο που ούτε το ένα τρίτο της αυγοτροφής δεν τρώει.Ισως να οφείλεται στην επθυμία της για ζευγαρωμα δηλ και την γέννηση των αυγών εε; Αυτό με την έλλειψη ασβεστίου είναι όντως ιατρικό
συμπερασμα που έχετε διαβάσει η ενημερωθεί η απο δικήσας εμπερία; Δεν σημαίνει οτι αμφισβητώ τις γνώσεις σας αλλα απλά ρωτάω μήπως χρειάζεται να ρωτήσω κτηνίατρο...
Πληροφοριακά σας λέω ότι δίπλα της, εχω βάλει το κλουβί του Κίτσου... Μήπως πρέπει να τα χωρίσω;
Αλλη μία επιπλέον πληροφορία είναι ότι την αγορασα 25 Ιουλίου, όπου βρισκόταν σε μια μεγαλη κλουβα με τουλάχιστον δέκα καρδερίνες. Μπορεί να είχε γονιμοποιήσει από τότε;Εγώ όπως σας είχα πει την αγόρασα για αρσενικο και μάλιστα την τρίτη μερα την εβαλα στο κλουβί του Κίτσου για ενα δίωρο περίπου να δω αν τσακωθούν πιστεύοντας ότι είναι αρσενικό. Είχε συμβεί στο παρελθόν. Και περιέργως δεν ακουσα καυγα, αλλα δεν υποψιάστηκα ότι είναι θηλυκο... Ουτε καθόμουν απο πάνω να δω τι γίνεται βεβαια, απλα είχα το νου μου... Και ξέρω βέβαια ότι θα με μαλώσετε που δεν τήρησα την λεγόμενη καραντίνα, αλλα είχα περιέργεια να δω τις αντιδρασεις του Κίτσου... Ενα διωρο μονο...Αυτά!
 
αν γινεται μην τα αφηνεις κοντα ωστε να της περασει η πιθανη επιθυμια για ζευγαρωμα. Μειωσε την αυγοτροφη. Δινε ανα τριτη ημερα και αμα εχει τελειωσει την πτερροροια κοψτη για 2 βδομαδες. Ασβεστιο εχει σιγουρα ελλειψη και το αυγο που εβγαλε χωρις σκληρο κελυφος ειναι η σαφη ενδειξη.η χορηγηση και μαλιστα αμεση ασβεστιου (διαλυμενο σε νερο το καλυτερο) ειναι η προτροπη καθε σχτικου γιατρου στην περιπτωση. Ισως ατομα που βρεθηκανε στη θεση σου σου το επιβεβαιωσουν. Το πουλι γενναει ασπορα. Δεν υπαρχει περιπτωση γονιμοποιησης απο τοτε. Οταν οι μερες μικρυνουν και οι ωρες με φως ειναι λιγοτερες θα σταματησει να θελει να ζευγαρωσει σιγουρα.σημαντικο αυτο που επισημανε ο κυριος μακης: σε ωρες που δεν υπαρχει φως ημερας εξω, να μην βρισκεται σε χωρο που φωτιζεται απο λαμπα
 
Μην ανησυχεις Γωγω μου, συμβαινει μερικα θηλυκα να λειτουργουν προωρα σε συγκριση με το γενικο κανονα, δωσε ασβεστιο σε υγρη μορφη η' δωσε γκριτ. Θα ηρεμησει το πουλακι,θα δεις...
 
Back
Top