Αναπαραγωγή Αυγό χωρίς φωλιά

TheAggSanto

PB New Member
Εγγραφή
6 Ιουν 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Σαντορινη
Έχω ένα ζευγάρι καναρίνια που πέρυσι μου είχαν κάνει 2 πολύ εύκολες γέννες και υγειη πουλάκια. Φέτος μέχρι τώρα όλα έχουν πάει μια χαρά πυρωμενα και τα δυο και συστηματική συνεύρεση . Τους έχω βάλει εξωτερική φωλιά εδώ και 3 μέρες και υλικό για να φτιάξουν τη φωλιά. Έχουν ρίξει όλο το υλικό κάτω 2 φορές και σήμερα έκανε το πρώτο αυγό στην φωλιά χωρίς να την έχουν φτιάξει εκτός από ελάχιστο υλικό. Εγώ εβγαλα το αυγό έστρωσα όσο καλύτερα μπορούσα το υλικό στη φωλιά και ξανά εβαλα το αυγό μέσα. Είναι συχνό φαινόμενο αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Θα δω βέβαια αύριο αν θα έχουν πειράξει τη φωλια που εφτιαξα μόνος μου και αν θα έχει κάνει άλλο αυγό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δεν είναι και τόσο συχνό σαν φαινόμενο, αλλά συμβαίνει κάποιες φορές. Κι εγώ και κάποια άλλα μέλη στο παρελθόν έχουμε αναγκαστεί να φτιάξουμε φωλιές....μάλιστα με ένα λεμόνι ο ίδιος είχα μορφοποιήσει τη "γούβα" της φωλιάς. Τσόχα δεν βάζεις στη φωλιά πριν τη φτιάξει;
 
Επειδή είχα βάλει τσόχα πέρυσι στο ίδιο ζευγάρι και δεν την ήθελαν και μετά την είχα φτιάξει εγώ μόνος μου αλλά και πάλι τα είχαν βγάλει όλα και την είχαν φτιάξει μονα τους από το μηδέν είπα φέτος να την αφήσω έτσι και να την φτιάξουν κατευθείαν αυτά. Πάντως σήμερα είδα και έχουν τελειοποιήσει την φώκια που τους έφτιαξα, είναι και το αυγό στην θέση του αλλά δεν έκανε δεύτερο αυγό. Αλλ αφού δε χάλασαν τη φωλια δεν αγχώνομαι πιστεύω θα κάνει κι αλλά αυγά από αύριο
 
Back
Top