Φροντίδα Αυξημένοι καβγάδες στην κλούβα, υπάρχει κίνδυνος να σκοτωθούν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Τωρα που ειναι ο καιρος της αναπαραγωγης τα αρσενικα ειναι πολυ επιθετικα. Μπορει κι ολας ενα αρσενικο να βατεψει αλλο αρσενικο για να δείξει ποιος κανει κουμάντο εδω πέρα. Οι καβγάδες ειναι αυξημενοι και υπαρχει περισσοτερος κινδυνος να σκοτωσει το ενα το αλλο. Μπορει ομως νσ ζήσουν αρμονικα. Αλλα παντα υπάρχουν καποια αρσενικα που κανουν τους "μαγκες".
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Η κλούβα έχει και τ' αρνητικά της...
Όπως όλα τα κοινόβια έτσι κι αυτά με τα πουλιά... Δημιουργούν ιεραρχίες μετά από μάχες.
Τα χαμηλότερα στην ιεραρχία πουλιά συνήθως υποσιτίζονται.
να σκοτωσει το ενα το αλλο.
Προσωπικά δεν έχω καταγραφή για κάτι τέτοιο.
Έχεις κάτι υπόψη σου;
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω.
 
Ειχα ενα αρσενικο το οποιο έβαλε στο πάτο του κλουβιου ενα αλλο αρσενικο και το τσιμπουσε με μανια στο κεφαλι. Τον κρατούσε με τα ποδια του και δεν μπορουσε να κινηθεί. Αν δεν ημουν εκει δεν ξερω αν θα το έβρισκα ζωντανο. Τραυματισμενο σιγουρα.
 
Ειχα ενα αρσενικο το οποιο έβαλε στο πάτο του κλουβιου ενα αλλο αρσενικο και το τσιμπουσε με μανια στο κεφαλι. Τον κρατούσε με τα ποδια του και δεν μπορουσε να κινηθεί. Αν δεν ημουν εκει δεν ξερω αν θα το έβρισκα ζωντανο. Τραυματισμενο σιγουρα.
Περιγράφεις κάτι σχετικά συχνό σε κλούβα πτήσης...
Άλλο αυτή η "κακή" επίθεση με μάδημα ίσως και φτερών, άλλο τραυματισμός (σπανιότατα) κι άλλο "δολοφονία" που για μένα δεν υπάρχει.
 
Αυτό με τα μάτια είναι επίσης μια ακόμη παρεξήγηση.
Τις περισσότερες φορές τα μάτια του νεκρού πουλιού δέχονται επίθεση από ιπτάμενα και έρποντα έντομα... αλλά όχι από τα πουλιά.
Λίγες ώρες μετά δείχνουν να απουσιάζουν και υπεύθυνους θεωρούμε νομίζω εσφαλμένα τους συγκατοίκους τους.
 
@Ariadnh ποιες είναι οι διαστάσεις της κλούβας, ποια είναι η αναλογία αρσενικών - θηλυκών;
 
Το θεαμα ακομη το θυμαμαι. Δεν ειχε ματια. Εχω δει νεκρο πουλι.. Δεν εινσι ετσι. Αυτο ειχε αιματα, δεν ειχε ματια και φαινόταν πως δεχθηκε επιθεση. Οι μονοι που μπορουσαν να του επιτεθουν ηταν τα υπολοιπα. Δεν ξερω αν πέθανε και μετα δεχτηκε την επιθεση η αν πέθανε απο αυτη.

@Ariadnh ποιες είναι οι διαστάσεις της κλούβας, ποια είναι η αναλογία αρσενικών - θηλυκών;
Αυτο το θεμα ειναι παλιο. Μετα το περιστατικο εκανα πολλες αλλαγες. Εφτιαξα μια κλουβα- δωματιο οπου εβαλα τις ζευγαρωστρες και τις κλουβες πτησεις. Απλα το σχολιο μου ηταν σε αλλο θεμα και δημιουργηθηκε καινουριο για να ανταλαξουμε αποψεις και εμπειριες.
 
Επειδη δεν θυμάμαι. Νομιζω 1, 90 μηκος και υψος. Πλατος 70 cm.
 
Το θεαμα ακομη το θυμαμαι. Δεν ειχε ματια. Εχω δει νεκρο πουλι.. Δεν εινσι ετσι. Αυτο ειχε αιματα, δεν ειχε ματια και φαινόταν πως δεχθηκε επιθεση. Οι μονοι που μπορουσαν να του επιτεθουν ηταν τα υπολοιπα. Δεν ξερω αν πέθανε και μετα δεχτηκε την επιθεση η αν πέθανε απο αυτη.
Όπως επίσης δεν ξέρεις αν δέχτηκε επίθεση από αρπακτικό, ή ποντίκι... σωστά;
 
Συνεπώς σκοτώθηκαν τα καναρίνια μεταξύ τους.
Θα έλεγα, συνεπώς δεν γνωρίζουμε. Γιατί πρέπει να καταλήξουμε κάπου επιπολαίως, μήπως μας κατηγορήσουν πως δεν τα ξέρουμε όλα;
 
Εχω αναφερει και στο θεμα που ειχα ανοιξει τοτε οτο δεν γνωριζω αν την σκοτώσαν ή αν πέθανε και μετα εγινε η ζημια. Ας πουν κι άλλοι την γνωμη τουε. Αν ειχαν παρομοια περιστατικά..
 
@Ariadnh υπάρχει επιθετικότητα σε πολλά ζώα.
Ειδικά για στην περίοδο αναπαραγωγής κάποια φτάνουν και στους σοβαρούς τραυματισμούς, ακόμη και στο θάνατο.
Για τα καναρίνια όμως δεν έχω ακούσει τόσο σοβαρές επιθέσεις και με παραξενεύει. Ειλικρινά με διάθεση έρευνας και γνώσης μαζί με το δικό σου περιστατικό θα περιμένω να δω αν υπάρχουν κι άλλα. Στέκομαι δύσπιστα σε αυτό, αλλά όπως και σε άλλες περιπτώσεις που το είχα "λάθος στο μυαλό μου", παρουσία στοιχείων... εύκολα πείστηκα.
Θα το κρατήσουμε αρχικά ως "ένα" περιστατικό, κι αν πληθύνουν, θα το ψάξουμε...
Η ομορφιά της παρέας μας δεν χαλάει με τις διαφωνίες... και τις διαφορετικές γνώμες.
 
Συντηρώντας κλούβα τα τελευταία 3-4 χρόνια, πλέον θεωρώ πως η συμβίωση σε μία κλούβα είναι πολύ δύσκολη! Εξαρτάται από την χρονική περίοδο, από τις διαστάσεις της κλούβας και από τον χαρακτήρα του κάθε πουλιού. Η δική μου κλούβα έχει διαστάσεις 1,75 ύψος, 0,90 μήκος και 0,60 πλάτος. Το καλοκαίρι εκεί μέσα συμβίωναν αρμονικότατα γύρω στα 16-18 πουλιά. Τώρα με το ζόρι 6! Θέλει πολύ παρατηρητικότητα η κλούβα! Παρατηρητικότητα και άμεση επέμβαση!

Αριάδνη μου και εγώ έχω δει μάχες! Τα δικά μου βασικά κάνουν αερομαχίες. Αλλά προσωπικά θεωρώ πως όλα αυτά προκαλούν αναστάτωση και στρες μέσα στην κλούβα και αν συνεχίζονται για 2-3 μέρες τότε βγάζω τον ταραξία. Φέτος την άνοιξη είδα ίδια μάχη μεταξύ θηλυκών που ήθελαν την ίδια φωλιά. Η μία βγήκε εκτός. Πλέον ζουν μέσα στην κλούβα 3 αρσενικά και 3 θηλυκά και έχουν βρει τις απόλυτες ισορροπίες. Τα αρσενικά κάθονται και τρώνε δίπλα δίπλα, ταίζονται όλα μεταξύ τους και γενικά δεν έχω κανένα θέμα! Μέχρι όμως να καταλήξουμε στην απόλυτη ηρεμία έβγαλα 7 πουλιά! 😛

Δεν πιστεύω πως μπορούν να σκοτωθούν, αλλά δε βρίσκω και τον λόγο να τα αναγκάζεις να ζουν υπό αυτές τις συνθήκες τρομοκρατίας όχι μόνο τα αρσενικά αλλά και τα θηλυκά που αναγκάζονται να ζουν σε μια εμπόλεμη ζώνη. Και όλο αυτό το στρες και η αναστάτωση που προκαλείται κάνει τα καναρίνια σου και πιο ευαίσθητα σε ασθένειες! Γνώμη μου μην περιμένεις να τα βρουν. Βγάλε άμεσα εκτός κλούβας τον πιο κυριαρχικό και τον πιο ταραξία. Και αν συνεχίσουν οι επιθέσεις και οι μάχες θα πρέπει να βγάλεις και άλλο.. Τον Αύγουστο όμως μπορεί να ξαναδοκιμάσεις να τα βάλεις μέσα στην κλούβα. Στην πτερόροια πέφτουν αρκετά οι ορμόνες..
 
Το πρωτο σχόλιο ειναι σχολιο σε ενα θεμα ενος μελος οταν ρωτησε αν μπορει να βαλει αρσενικα και θηλυκα μαζι. Ανοίχτηκε νεο θεμα για να βγάλουμε συμπεράσματά. Αν μπορει ενα καναρινι να σκοτωσει ενα αλλο. Το περιστατικο που αναφερα ειναι Σεμπτέμβριο του 14. Απλα ειναι η αρχη για μια συζητηση.
Εχω κανει πολλες αλλαγες απο τοτε.

Πιστευω εχει να κανει με τον χαρακτήρα ενος καναρινιου. Ειχα ενα αρσενικο που δεν αφηνε κανενα να παει στην ταιστρα. Απίστευτα επιθετικός. Τον εβγαλα και ηρεμισα.
 
Back
Top