Γενικά Αυτά είναι και μερικά από τα μαλινουά καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Zimovki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Zimovki

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2018
Μηνύματα
15
Πόλη
Φλώρινα
Μερικά απο τα αρσενικά
DSC06611.webp DSC06614.webp DSC06615.webp

αυτά είναι και μερικά απο τα θηλυκά. Στη τρίτη φωτο έχει και μια μικρή ιζαμπελα η οποία θα μπει σε ζευγάρι με καρδερίνα.
DSC06616.webp DSC06617.webp DSC06618.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ όμορφα καλή επιτυχία!
Χρησιμοποιείς θηλυκούς μούλους για παραμάνες νομίζω είδα μια;
Όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα το ιζαμπέλ, μήπως ήθελες να πεις cinnamonοειδές;
Φαίνεται να έχεις αρκετή υγρασία στον χώρο, λαμβάνεις κάποια μέτρα για αυτήν και για τον φωτισμό;
 
Όμορφα. Να τα χαιρεσαι. Δεν ήξερα οτι υπάρχουν και λευκά μαλινουα
 
Πολύ όμορφα καλή επιτυχία!
Χρησιμοποιείς θηλυκούς μούλους για παραμάνες νομίζω είδα μια;
Όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα το ιζαμπέλ, μήπως ήθελες να πεις cinnamonοειδές;
Φαίνεται να έχεις αρκετή υγρασία στον χώρο, λαμβάνεις κάποια μέτρα για αυτήν και για τον φωτισμό;
Δεν χρησιμοποιω παραμανες. Δεν έχω υγρασία στο χώρο. Ο φωτισμός αυτό το δίμηνο επίτηδες είναι ημίφως ώστε απο 1ης Φεβρουαρίου που θα μπουν στο χώρο αναπαραγωγής να καταλάβουν απευθείας την αλλαγή σε συνδυασμό και με την αλλαγή θερμοκρασίας
 
Πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι και να ειναι πάντα γερά και χαρούμενα! 🙂
 
Προφανώς το παραπάνω ισχύει, έτσι δεν είναι;
Υπαρχουν λευκα μαλινουα. Το συγκεκριμενο πουλι ειναι δικιας μου παραγωγης με γεννητορες που ειχα παρει απο Σερβο εκτροφεα. Χαρακτηριστικο ενος λευκου μαλινουα ειναι οτι παντα πρεπει να εχει λιγο κιτρινο στο φτερο.
 
Είναι φανερό οτι δεν προέρχονται απο μετάλλαξη που "έσκασε" στην ποικιλία Μαλινουά, αλλά απο μεταφορά του χρώματος μέσω διασταυρώσεων με Λευκά Κυρίαρχα. Φυσικά μετά απο επιλεκτικά ζευγαρώματα ετών έχουν φτάσει να "λένε" περίπου σαν καθαρά Μαλινουά.
 
Είναι φανερό οτι δεν προέρχονται απο μετάλλαξη που "έσκασε" στην ποικιλία Μαλινουά, αλλά απο μεταφορά του χρώματος μέσω διασταυρώσεων με Λευκά Κυρίαρχα. Φυσικά μετά απο επιλεκτικά ζευγαρώματα ετών έχουν φτάσει να "λένε" περίπου σαν καθαρά Μαλινουά.
ακόμη στο κελάηδημα υπολοιπονται αρκετά.
 
Back
Top