Γενικά Αυτά είναι τα πουλιά μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TZANNSPY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TZANNSPY

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2016
Μηνύματα
1.707
Πόλη
Άγιος Δημήτριος
Επειδή "χρωστάω" κάποιες φωτο...

Ζητώ συγνώμη από τα μάτια σας για την ποιότητα των φωτο και από το γούστο σας για το τσαντίρικο της υπόθεσης...

Βελτιωνόμαστε συνεχώς... Και οι εγκαταστάσεις... Και ο φωτογράφος...

Από εδώ θα ξεκινήσουν όλα:
20161010_182500β_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp
Ένα ζευγάρι φετινά:
20161009_173054β_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp
Δεύτερο ζευγάρι θηλυκό φετινό και αρσενικό του 13 (με εκθέσεις, βραβεία, master, doctora κτλ)
20161009_173047β_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp

Ένα ζευγάρι cockatiel 3 ετών - ζευγάρι ανύμφευτο...
20161010_204830β_Easy-Resize.com_Easy-Resize.com.webp

.-
 
Να σου ζήσουν όλα, πανέμορφα!
Στα cockatiels μια και τα έχεις έξω, βάλε μανταλάκια στις πόρτες καλού-κακού.
Επίσης προστασία από αρπακτικά δεν έχεις; Σκοπεύεις να κάνεις;
 
Είναι όλα...

Under-Construction_Easy-Resize.com.webp

Τα κοκατίλ είναι 3 χρόνια τώρα έξω με τέντες, σίτες κτλ...
Για τα καναρίνια παίζουν πολλά... Από κτιστό με alpha block και πόρτα με κουνελόσυρμα...
Δεν είναι στον ίδιο όροφο με τα καναρίνια.
 
ἔχουσιν γνώσιν οἱ φύλακες...
Μοιάζει με boxer αλλά είναι πουλόσκυλο μεταμφιεσμένο, με εξειδίκευση σε καρακάξες, σαίνια, γεράκια κτλ
Πανέμορφο και αποτελεσματικό! Αλλά υποθέτω πως δεν είναι όλη μέρα έξω να φυλάει τα πουλάκια σου, οπότε θα πρέπει να φτιάξεις κάτι... 😉
 
ἔχουσιν γνώσιν οἱ φύλακες...
Μοιάζει με boxer αλλά είναι πουλόσκυλο μεταμφιεσμένο, με εξειδίκευση σε καρακάξες, σαίνια, γεράκια κτλ

View attachment 45468
Θεουλης, αλλα προσοχη οση εξειδικευση και να εχει δεν φτανει στο υψος των κλουβιων..
 
Ειναι πολυ ομορφα και φαινονται πολυ περιποιημενα.
Αν και το κλουβι των κοκατιλ εχει λιγη σκουρια και μπορει να γινει επικινδυνο.
Το μποξερινι ειναι πανεμορφο!
Να τα χαιρεσαι ολα :D
 
Καλησπέρα Σπύρο, από το θέμα των κλουβιών οι εγκαταστάσεις σου είναι μια χαρά. Όλα φαίνονται στημένα στην θέση τους και πιστεύω πως είναι μια χαρά. Το μόνο που σου λείπει είναι η προφύλαξη από τα αρπακτικά, πράγμα που πρέπει να γίνει λίαν συντόμως μιας και δεν είναι πολύ δύσκολο να την πατήσεις!
Κατά τα άλλα μην αγχώνεσαι όλα φαίνονται τακτοποιημένα και περιποιημένα. Να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
Υ. Γ. Εκτός από μήκος είναι μεγάλο σε πλάτος το μπαλκόνι σου;
 
Υ. Γ. Εκτός από μήκος είναι μεγάλο σε πλάτος το μπαλκόνι σου;

Ναι, ίσως είναι μεγαλύτερο στο πλάτος, γιατί δεν είναι μπαλκόνι αλλά ταράτσα διώροφου σπιτιού, το οίκημα που βλέπεις είναι το δώμα/πλυσταριό...
Μέχρι τώρα ποτέ δεν είχαμε επισκέψεις ούτε από δεκαοχτούρες, σπουργίτια κτλ
Ούτε από περιστέρια (βούτες) που κάποιος έχει στην γειτονιά ούτε φυσικά από αρπακτικά, έχουμε σίγουρα καρακάξες για τα άλλα δεν ξέρω, δεν έχω δει ποτέ, λόγω της συνεχούς κίνησης από εμάς τα παιδιά τα κατοικίδια κτλ
Μέχρι πολύ πρόσφατα είχαμε και ένα ακόμη σκυλάκι κανίς.
Φυσικά αυτά δεν είναι δικαιολογίες και εννοείται πως έχω κατά νου να πάρω μέτρα.
 
Ωραία, αφού τότε έχεις αρκετό χώρο, γιατί δεν κάνεις μια κατασκευή σαν ραφιέρα για παράδειγμα, που να είναι προστατευμένη από αρπακτικά φυσικά και να έχεις εκεί τα κλουβιά το ένα πάνω στο άλλο; Κάτι τέτοιο : https://www.google.gr/search?q=κλουβια+στο+μπαλκονι&rlz=1C1AOHY_elGR709GR709&espv=2&biw=1280&bih=709&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwil_8SCkNPPAhVBJMAKHW9XCIcQ_AUIBigB#imgrc=uPK9zfg7Ayb_IM:
Ή και αυτό: http://timbradoscanary-r74.blogspot.com/2012/07/blog-post.html
Ή αλλιώς να κρεμούσες τα κλουβιά στον τοίχο το ένα πάνω από το άλλο και να έβαζες κάτι τέτοιο για προστασία: https://community.petbirds.gr/threads/Προστατευτικό-κλουβιών-εξωτερικού-χώρου.23385/
Καλύτερα για να τα έχεις όλα μαζί σε ένα σημείο! Γενικά ψάξε λίγο και στο ειδικό φόρουμ: https://community.petbirds.gr/forums/Ιδιοκατασκευές-Παρουσιάσεις-Εκτροφείων.21/
 
@George Kouth πολύ καλή ιδέα! Αρκεί να πιάνουν τα χέρια του @TZANNSPY ! 😛
Ναι όντως θέλει να πιάνουν τα χέρια, αλλά και να έχει και την οικονομική διάθεση. Εάν δεν μπορεί να καταλήξει σε κάτι τέτοιο ας πάει σε κάτι πιο απλό που να μπορεί να υλοποιήσει φυσικά.:)
 
@George Kouth πολύ καλή ιδέα! Αρκεί να πιάνουν τα χέρια του @TZANNSPY ! 😛

Αν λέτε για εμένα... Έχω δύο χέρια αριστερά και είμαι δεξιόχειρας!
 
Back
Top