Γενικά Αυτά είναι τα 2 μικρά καναρινάκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lenaki90
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lenaki90

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2014
Μηνύματα
16
Αυτα τα 2 μικρα ειναι τα παιδακια μου, μου τα χαρισε ενας γειτονας για να μην ακουει την κλαψα μου πριν 2 μηνες που εχασα τα αλλα 2 καναρινακια μ απο λαθος κ απροσεξια της μητερας μ που τα ειχα αφησει λιγο καιρο που ελειπα. Τα εχω μολις 1 μηνα κ απο οτι μ ειπε ο γειτονας ειναι μολις λιγων μηνων.
Ειναι ζευγαρακι αρσενικο-θηλυκο. Δεν ειχα στοχο το ζευγαρωμα τους απλα ηθελα να ειναι παρεουλα κ δεν με πειραζε να μην κελαηδανε. Να τα φροντιζω να τα αγαπαω κ να τους παρεχω οτι μπορω ηθελα. Αυτα ομως ειχαν αλλη αποψη... Προχθες τ βραδυ ακουσα τον καναρινακο να κελαηδαει οπως δν εχει κελαηδισει ποτε... κ ξαφνηκα να χτυπιουντε απο καγκελο σε καγκελο. Τοτε καταλαβα οτι ζευγαρωνουν κ χθες τ πρωι τους εβαλα φωλιτσα κ κλωστες.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    46,3 KB · Προβολές: 186
  • 2.webp
    2.webp
    56,2 KB · Προβολές: 168
  • 3.webp
    3.webp
    52,9 KB · Προβολές: 162
Πανέμορφα γλυκά πουλάκια, να σου ζήσουν και καλούς απογόνους να πούμε!
Άλλαξε κάποιες πατήθρες με στρογγυλές να γυμνάζουν τα ποδαράκια σε διαφορετικά πατήματα. Μ' αυτές υπάρχουν εικασίες ότι τους δημιουργούν προβλήματα στις πατούσες.
 
Ίδια καλέ είναι! Πως τα ξεχωρίζεις!? 😛 Να τα χαίρεσαι!

Απ ότι βλέπω τα έχεις σε εσωτερικό χώρο μόνιμα έτσι; Εγώ θα σε συμβούλευα να έκανες πρώτα μια μίνι διατροφική προετοιμασία, ώστε να είναι έτοιμα σε κανα μήνα από τώρα για μια σωστή και αποτελεσματική αναπαραγωγή με όσο τον δυνατόν λιγότερα προβλήματα! Εγώ στη θέση σου θα τα χώριζα, θα τους έδινα αυγοτροφή που θα αύξανα σταδιακά τη συχνότητα που την δίνω, όπως και λαχανικά και φρούτα.. Προαιρετικά βιταμίνες στο νερό..

Είσαι σίγουρη πως τα καναρίνια σου δεν είναι αδέλφια;
Τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο που τα έχεις; Το φως πόση ώρα είναι ανοιχτό;
 
Σας ευχαριστω πολυ κ για τις συμβουλες. Μολις τελειωσει η ιστορια με αυγα μωρα κ τα ρεστα θα τις αλλαξω τις πατηθρες. Προς τ παρον τα καμαρωνω π φτιαχνουν τη φωλια τους.

@alicedros, οπως εγραψα κ πιο πανω δν το πηγαινα για ζευγαρωμα οποτε δν υπηρχε καταλληλη προετοιμασια. :)
Δεν τα βγαζω εξω μιας κ εχει πολυ κρυο μονο στο παραθυρο απο τη μεσα πλευρα τα ειχα μεχρι πριν 3 μερες για αρκετες ωρες. Η θερμοκρασια ειναι καλη μιας κ το κλουβι βρησκετε στην κρεβατοκαμαρα μ με το φως να ειναι στις 15 ωρες περιπου. Δινω σιχνα μαρουλακι καλα πλυμενο κ στεγνομενο και κανενα μηλαρακι κ 2 φορες την εβδομαδα μισο αυγο καλοβρασμενο.
 

Συνημμένα

  • 1920242_10203149292043071_935831294_n.webp
    1920242_10203149292043071_935831294_n.webp
    52,5 KB · Προβολές: 107
Λένα μου ξέρω ότι σε ενθουσιάζει η όλη εμπειρία της αναπαραγωγής αλλά χωρίς προετοιμασία θα έχεις προβλήματα... Ένα καλά προετοιμασμένο ζευγάρι θα έχει όλα τα αυγά σποριασμένα, η θηλυκιά δε θα έχει έλλειψη ασβεστίου και άλλα πολλά! Αυτά που σου λεώ στα λέω από ενδιαφέρον... Δε σου είπα: "μην τα ζευγαρώσεις!" σου είπα: "Χώρισε τα, κάνε μια μίνι διατροφική προετοιμασία και τα ζευγαρώνεις μετά..". Τι είναι ένας μήνας υπομονή;

Τεσπα.. Δεν μπορώ να σου αλλάξω άποψη! Το μόνο σιγουρέψου ότι τα καναρίνια σου δεν είναι αδέλφια γιατί θα βγουν οι νεοσσοί άρρωστοι! Αν βγουν...

Η ενημέρωση ποτέ δεν κάνει κακό: Μικρά μυστικά πριν την αναπαραγωγή καναρινιών
Πότε είναι η κατάλληλη περίοδος αναπαραγωγής καναρινιών;
Προγραμμα προετοιμασιας καναρινιων για αναπαραγωγη

Καλή τύχη!
 
ειναι πολυ ομορφα τα καναρινακια σου λενα να τα χαιρεσαι και καλες αναπαραγωγες να εχεις
 
Γεια σας παιδια! Τελικα τα καναρινακια μου ζευγαρωσαν λιγες μερες αργοτερα, εδεινα καθημερινα αυγουλακι. Εκανα 3 αυγα και τα 3 γεματα. Γεννηθηκαν 3 πανεμορφα ξεπουπουλιασμενα πλασματακια ομως απο δικο μου λαθος το ενα μας "αφησε". Για την ακριβια επειδι το κλουβι μυριζε αρκετα περιμενα μια καταλληλη ημερα να το βγαλω εξω να το καθαρισω και δεν ερχοταν αυτη η μερα ποτε οποτε χωρις να τ σκευτω εβγαλα εξω το κλουβι (σκεπασμενο με 2πλη πετσετα για να κραταει το κρυο) ομως οπως φανηκε αυτο δν ηταν αρκετο κ την επομενη μερα το μικρακι δεν αντεξε.
Το κακο ειναι πως τωρα εχω και την καναρα κρυωμενη κ απο σημερα θα ξεκινησω θεραπεια.
Η καναρα ακουγετε εδω κ 2 μερες σαν να "βραζει" μεσα της οταν αναπνεει και εχει μια ελαφρια διαρροια. Φτερνιζετε και ειναι λιγο φουσκομενη. Θα παω σε καποιο πετ σοπ σημερα να της παρω κατι + βιταμινες. Τι προτοινετε να της παρω;

Υ. Γ. Τα καναρινακια τα μικρα ειναι πλεον 2 εβδομαδων κ εχουν πολυ πλακα, οταν παω να τα χαηδεψω χαμηλωνουν το κεφαλι (αφου δεν σε βλεπω εγω δν με βλεπεις κ εσυ 😀) κ με το που αρχισω τα χαδακια τεντωνουν το λαιμακι τους απο ευχαριστηση 😛

Mια ακομα ερωτηση θελω να κανω, επειδη τα βλεπω να θελουν να ξανα ζευγαρωσουν και θελω να τα χωρισω, να βαλω την μανουλα με τα μικρα της ή δεν ειναι σε θεση τωρα π ειναι αρρωστουλα να τα περιποιηθει; :/
 
Βγάλε την μάνα και άστα με τον πατέρα με καθημερινή παροχή αυγού και λαχανικών όχι μόνο μαρούλι (δεν ξέρω τι στο καλό εμμονή σας πιάνει με αυτό το λαχανικό).
Η μανα είναι ίσως βαριά ή και απλά κρυωμένη πάντα εσωτερικά να είναι.
Τα πουλιά σηκώνουν το κεφάλι για να φάνε όχι γιατί τους αρέσει...
Αν το κλουβί μυρίζει θέλει καθάρισμα όχι να βγει στο κρύο και τον αέρα επίσης χρειάζεται επαρκής αερισμός, θερμοκρασία και υγρασία στον χώρο...
Καλή συνέχεια.
 
ελιωσα στο γελιο στο σημειο του καγκελου με καγκελο! 😀...
να τα χαιρεσαι!
 
Να ειστε καλα, πηραμε σημερα μια αντιβιωση (δν θυμαμαι πως τη λενε) και ξεκινησαμε θεραπεια. Σε γενικες γραμμες καλα ειναι η καναρα μ. Εβγαλα κ τα μικρα πρωτη φορα εξω απο το κλουβι (ειναι 2+ εβδομαδων) και καθοταν στο δαχτυλο μου, πολυ ομορφη εμπειρια :)
 
Να τα μωρα μου τα πανεμορφα!
Το ενα εχει κ μια σταμπα στο ματι, πειρατακι μου βγηκε 😀
tinypic-no-longer-available.jpg

Η καναρα μου ειναι μια χαρα, μετα απο 2-3 μερες που αρχισαμε τη θεραπεια ηταν εντελος οκ,τωρα αποφασισε οτι θελει να μεγαλωσει κ αλλο την οικογενια της κ εφτιαξε καινουρια φωλια!
Αυτο το πλαστικο σαν σακουλακι που βαζουμε γυρο απο το κλουβι για να μην λερωνει τελικα μπορει να ειναι λογος να χασουμε τα φτερωτα παιδια μας. Η καναρα ηθελε να φτιαξει φωλια κ δν της ειχα βαλει κλωστες, βρηκε τροπο ξηλωσε μεσα σε ενα απογευμα τις κλωστες απο το σακουλακι του κλουβιου για να τις παει στ φωλια της κ τις εμπλεξε στην μια πατιθρα στη φτερουγα της και γυρο απο το λαιμο της, ευτυχως ηταν συνεργασιμη και την ξεμπλεξα τελευταια στιγμη. Ολα τα τρελα τα δικα μου ζωα τα παθαινουν :/
 
Τα στικς που εχεις κρεμασμενα το μονο που κανουν ειναι να παχενουν τα πουλια και ειδικα τωρα που ειναι σε φαση αναπαραγωγης και η καναρα δεν κινειται πολυ και καθεται στην φωλια
 
Opssssssssss! Μια που το ανεφερα κ μια που κοιταξα την φωλια, μολις βγαλαμε το πρωτο αυγουλακι μας! Θα τρελαθωωω! Δημητρη σε ευχαριστω για την πληροφοριση δεν το γνωριζα, θα το βγαλω γτ ετσι κ αλλιως χορο πιανει μιας κ δεν το πλησιαζουν!
 
Χερομαι πολυ μπραβο αλλα μην τα ενοχλεις πολυ τωρα θελουν ξεκουραση και οπως ειπα αφαιρεσε το στικ
Με το καλο και τα υπολοιπα! 🙂
 
Το εβγαλα ηδη το στικ! Ενα καθαρισμα θα κανω στο κλουβι αυριο για να ναι ετοιμο για οσες μερες θα χρειαστει να μεινει ακινητο και δεν θα τα ξανα ενοχλησω... Υποσχομαι 😛
tinypic-no-longer-available.jpg

Οριστε κ η φρεσκια φωτο απο το ακομα ζεστο αυγουλακι (το γεννησε την ωρα ακριβως που ολοκληρωσα το προηγουμενο μηνυμα μου, απιστευτο!)

Ελπιζω αυτη τη φορα να πανε ακομα καλυτερα τα πραγματα!
 
Αυτο το κοκκινο μεσα στην φωλια ειναι απο αυτο που εχεις στην διπλανη ταιστρα;
Σου ευχομαι τα καλυτερα! Αν εκανες σωστη προετοιμασια ολα θα πανε καλα
 
Το κοκκινο ειναι αυγοτροφη που μου επεσε εμενα 😛
Σας ευχαριστω πολυ, εχουμε κ 2ο αυγουλακι.
Ειναι κουραστικο καθε μερα να σας λεω ποσα αυγουλακια καναμε οποτε μολις τελειωσει θα σας ενημερωσω να μου πειτε τη γνωμη σας και τι να προσεξω :D
 
*αν τους δίνεις αυτή την κόκκινη βιταμίνη σε διαφανές σακουλάκι να μην τη ξαναδώσεις.. Δεν προσφέρει τίποτα παρά μόνο λίπος στα καναρίνια μας! Άσε που κάνεις δε ξέρει τι έχει μέσα.. Βραστό αυγό ή αν έχεις χρόνο μπορείς να φτιάξεις εσύ μόνη σου αυγοτροφή με 0 κόστος! Η δικιά μου σπιτική αυγοτροφή
 
Back
Top