Γενικά Αυτά είναι τα 6 πουλάκια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bobsgu
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bobsgu

Banned
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
77
Γεια σας.
Αυτά είναι τα πουλακια μου 6 στον αριθμό 3 αρσενικά και 3 θηλυκά.
Θα ήθελα να μου πείτε τη ράτσας είναι (πιο κάτω η φωτογραφίες).
Από μια ματια που έριξα στο Φωτογραγικό αλμπουμ πουλιών συντροφιάς,
και χωρίς να είμαι έμπειρος κατέληξα ότι:
1. Καφέ κίτρινο
2.Λιποχρωμικό κίτρινο, Λουτίνο;
3. Μωσαϊκού;
4.;
5.Αχάτης λευκό
6.Ιζαμπέλα κίτρινο
Τι γνώμη έχετε;
Ευχαριστώ ΜΠΑΜΗΣ.
 
Φωτογραφίες
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    110,2 KB · Προβολές: 125
  • 2.webp
    2.webp
    126,3 KB · Προβολές: 115
  • 3.webp
    3.webp
    97,3 KB · Προβολές: 108
  • 4.webp
    4.webp
    89 KB · Προβολές: 101
  • 5.webp
    5.webp
    91,5 KB · Προβολές: 127
  • 6.webp
    6.webp
    119,6 KB · Προβολές: 135
Μπάμπη πολύ όμορφα τα πουλάκια σου! Να σου ζήσουνε! Από οτι διέκρινα βρίσκονται σε αναπαραγωγική φάση, οπότε σου εύχομαι καλή επιτυχία στα ζευγαρώματά σου!

Δεν ξερω να σε βοηθήσω σχετικά με την ονομασία τους, αλλά τι σημασία έχει; Οπως λεει και ενα ανεκδοτο, δεν πα να το λενε και Ναβουχοδονόσωρα, εγω το αγαπώ για αυτό που είναι!

Αν μου επιτρέπεις μόνο ένα μικρό σχόλιο: κάποια από τα κλουβάκια χρειάζονται αντικατάσταση(εχουν πιάσει αρκετή σκουριά) και ισως είναι επικίνδυνα για την υγεία τους! 🙂
 
Ευχάριστο φίλοι μου για τις ευχέ σας.


Georgina είναι στα άμεσα σχέδια μου η κατασκευή μεγάλης κλούβας,
προς το καλοκαιράκι όμως που θα πάρο και το επίδομα άδειας,
βλέπεις ο χρόνος και το χρήμα δεν μας αφήνουν περιθώρια.
Ασε που δεν έχει μίνη φράγκο, από το καινούργιο σπίτι που φτιάχνω, δουλεύουμε για τις τράπεζες.

ΜΠΑΜΠΗΣ.
 
Πολύ όμορφα τα πουλιά σου ειδικά αυτά στις φωτό 1,2,4 και 5. Να κάνω κι εγώ μία παρατήρηση; Ορισμένες φορές τα πουλάκια καραβρέχονται ακόμα και στις ποτίστρες τους, προσπαθώντας να κάνουν μπανάκι. Πρόσεξε γιατί αν μία σταγόνα νερό πάει στην ηλεκτρική συσκευή που έχεις κάτω από το κλουβί... Την έχασες!
 
Eιναι ομορφα, να τα χαιρεσαι! Το 2ο εχει παρει ωραια ποζα. Η φωλια ειναι λιγο σκουριασμενη! Να το προσεξεις. :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
εχει δικιο η κιμι για την παρατηρηση που εκανε καλα θα ειναι να αλλαξεις την φωλια.
 
Έχεις δίκιο Lizard,
Είναι στα άμεσα σχέδια μου η αντικατάσταση της μαζί και με πολλά αλλα,
το αμέλησα λόγο οικονομικόν δυσχερειών αλλα εβελπισθώ στο άμεσο μέλλον να ανακάμψω.
Ναστέ κάλα όλοι για τα καλά σας λόγια.
ΜΠΑΜΠΗΣ.
 
Φίλε bobsgu καλή αρχή.
1. Αχάτης κίτρινο μωσαικό.
2. Κοινό κίτρινο.
3. Κοινό κιτρινόμαυρο.
4. Κοινό κίτρινο, ίσως κρατάει από κάποιο πρόγονο κίτρινο μωσαικό.
5. Αχάτης λευκός; Μάλλον άβαφος στο χρώμα των γεννητόρων του.
6. Έχει ιζαμπέλα κίτρινο μέσα της.
Τα κλουβιά αν θέλεις μπορείς να τα κρατήσεις, αρκεί να τα τρίψεις λίγο, να τα περάσεις με αντισκωριακό, και μετά να τα ξαναβάψεις. Με μπογιές αντιμικροβιακές, αντιμυκητιακές και χωρίς μόλυβδο, ή άλλα βαριά μέταλλα μέσα. Θα γίνουν καινούργια.
Και πάλι καλή αρχή.
Φιλικά,
 
Φιλε georgekouk ευχάριστο για την βοήθεια σου, δεν τα παο καλά με τα χρώματα τον καναρινιών μπερδεύομαι. Εχείς να μου προτείνεις κάποια μάρκα μπογιάς για να βάψω τα κλουβάκια μου;
ΜΠΑΜΠΗΣ.
 
Back
Top