Γενικά Αυτά τα πουλιά είναι Ζεμπράκια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stzark
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stzark

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2007
Μηνύματα
183
Πόλη
Περιστέρι
Γεια χαρα στην παρεα (οι παλιοι θα με θυμουνται)
Μου κανανε δωρο σημερα ενα ζευγαρι ζεμπρακια, με το ειδος δεν εχω καμια μα καμια επαφη και γνωριζω πολι λιγα πραγματα. Να καταλαβετε δεν ηξερα καν τι ειδος παραδεισιου ειναι, κοιταξσα καποιο ποστ κ καταλαβα οτι ειναι ζεμπρακια.
Ανεβαζω καποιες φωτογραφιες τους για να ειμαι σιγουρος 100% για οσα νομιζω.


Τα πουλια αυτα εχουν πτερορροια αληθεια;
 

Συνημμένα

  • ζεβρακια1.webp
    ζεβρακια1.webp
    23,1 KB · Προβολές: 112
  • ζεβρακια2.webp
    ζεβρακια2.webp
    14,3 KB · Προβολές: 97
ζεμπράκια είναι πράγματι.
όταν ρωτάς αν έχουν πτερόρροια αναφέρεσαι την συγκεκριμένη περίοδο που τα έχεις εσύ (δηλαδή τώρα) αν έχουν πτερόρροια ή γενικά μιλάς;
 
Einai ena zefgari ZEBRAKIA.

Aftos me ta protokali magoula einai o arsenikos
To alo o thiliko

Bori na exoune Pteroria, bori omos na trabane ta poupoula ena apo ton alon gia sfiaxnoune folia. Afto katalabeneis mono an tous exeis epi elenxo.
 
ζεμπράκια είναι πράγματι.
όταν ρωτάς αν έχουν πτερόρροια αναφέρεσαι την συγκεκριμένη περίοδο που τα έχεις εσύ (δηλαδή τώρα) αν έχουν πτερόρροια ή γενικά μιλάς;

Γενικα αν εχουν πτερορροια και αν ναι καθε ποτε;

multi vit της bogena κανει να τους βαζω 1 φορα τη βδομαδα;
υπαρχει καποιο λαχανικο η φρουτο που δε θα πρεπε να τους βαλω; η τρωνε οτι κ τα καναρινια;
 
Γενικα αν εχουν πτερορροια

Όλα τα πτηνά περνάνε πτερόρροια.

και αν ναι καθε ποτε;

Κάθε φθινόπωρο και άνοιξη.

multi vit της bogena κανει να τους βαζω 1 φορα τη βδομαδα;

Θα σου πρότεινα να μην το χορηγείς κάθε βδομάδα. Κάθε δυό μήνες πιστεύω ότι είναι αρκετό.

υπαρχει καποιο λαχανικο η φρουτο που δε θα πρεπε να τους βαλω;

Δεν πρέπει να τους δίνεις αβοκάντο, κρεμμύδια, μανιτάρια και από τις υπόλοιπες τροφές απαγορεύεται ο καφές, η σοκολάτα και ο, τιδήποτε γλυκό και αλμυρό.
 
Γενικα αν εχουν πτερορροια και αν ναι καθε ποτε;
multi vit της bogena κανει να τους βαζω 1 φορα τη βδομαδα;
υπαρχει καποιο λαχανικο η φρουτο που δε θα πρεπε να τους βαλω; η τρωνε οτι κ τα καναρινια;

Den exoune problima an tha baleis mia fora tin ebdomada to Multi-Vit.
Genika ta Zebrakia den trelenounde gia ta fruta. Afta ta laxanika kai fruta pou grafei i Anastasia na min dinis. Ligo axladi, milo, agouri boris na dinis, ala san sou egrapsa bori na min pliasoune.
Trofi apo Kanarinia den einai katalilo. Seloune mia trofi pou exei toulaixston 85% Amelouxoi Sporoi. I trofi apo ta Kanarinia exei poli elaiouxoi Sporoi,tha exoune problima me to sikoti.
 
αν περνανε πτερροροια(που ετσι φαινεται) βαλε τους μπανακι για αν ανακουφηστει το δερματακι τους!
 
Den exoune problima an tha baleis mia fora tin ebdomada to Multi-Vit.

κ. Αλέξανδρε δεν θεωρείτε λίγο περιττή την χορήγηση του Multi-Vit κάθε βδομάδα;
Αν ένας παπαγάλος έχει μια πλούσια διατροφή και προσλαμβάνει όλες τις βιταμίνες, τα μέταλλα, τα ιχνοστοιχεία που χρειάζεται γιατί να του παρέχουμε επιπρόσθετες βιταμίνες;
Για έναν παπαγάλο που η διατροφή του είναι ''φτωχή'' θα συμφωνήσω ότι η χορήγηση του Multi-Vit είναι απαραίτητη για να παίρνει τις απαραίτητες βιταμίνες που χρειάζεται ο οργανισμός του αλλά για έναν παπαγάλο ο οποίος καταναλώνει μια ποικιλία σπόρων, φρούτων και λαχανικών και παίρνει ότι χρειάζεται δεν είναι περιττή η χορήγησή του κάθε βδομάδα;
 
κ. Αλέξανδρε δεν θεωρείται λίγο περιττή την χορήγηση του Multi-Vit κάθε βδομάδα;
Αν ένας παπαγάλος έχει μια πλούσια διατροφή και προσλαμβάνει όλες τις βιταμίνες, τα μέταλλα, τα ιχνοστοιχεία που χρειάζεται γιατί να του παρέχουμε επιπρόσθετες βιταμίνες;
Για έναν παπαγάλο που η διατροφή του είναι ''φτωχή'' θα συμφωνήσω ότι η χορήγηση του Multi-Vit είναι απαραίτητη για να παίρνει τις απαραίτητες βιταμίνες που χρειάζεται ο οργανισμός του αλλά για έναν παπαγάλο ο οποίος καταναλώνει μια ποικιλία σπόρων, φρούτων και λαχανικών και παίρνει ότι χρειάζεται δεν είναι περιττή η χορήγησή του κάθε βδομάδα;

Proto apo ola to onoma mou einai Alexandros kai oxi Kirio Alexandros. Edo sto Forum exoume olo to idio hobby.

Den iparxei kanena problima an seleis na dinis to pouli sou, den pedi rollo Kanarini, Papagalakia i Poulia europaikon Dasson, mia fora tin ebdomada ena Multi Vitamini. Afta ta proion simera einai apo eteries pou exoune kanei xronia tora erefnes. Afta ta proion exoune meza oles tis Bitamines pou xriasete to pouli. Kai an dinis 10 diafora fruta kai laxanika sto pouli sou, pali kapio Bitamines sou lipoune. Afta tha pernei to Pouli omos an tou dinis ena Multi-Vitamini. An esei les einai yperbolika na dinis mia fora tin ebdomada Multi-Vitamines, ego sou leo einai idio yperboliko na dinis kathe 2i mera fruta. Kai apo erefnes kseroume gia na blaptoune Bitamines selei para poli megali dosi pou pithanon den ginete oute na dinis Multi-Vitamines se kathemerini basi. Otan dinane tin kathemerini dosi epi 20 fores akoma den ipirxane problima. Kai meza stin Pteroria den einai to basiko na pernei to pouli tis kino Bitamines, bebaios kai to xriasete KAI afta, to Basiko einai to Biotin ( Bitamini B7, Bitamini H ) pou xriasounde na sfiaxnoune kainourgia ftera. Afto px den pernoune apo fruta.
Ego ksero anthropous pou dinoune ta papagalakia tous kathemera meza sto nero ena Multi-Vitamini san to MOTION apo to Supermarket. Kai den exoune problima.
Kai den pinoune ta pedia kathe mera Multi-Vitamines xoris problima;
 
Ας μας πεί όμως και κάποιος που ξέρει! Γιατί δυο πτερόροιες (φυσιολογικές) στα δικά μου αυτιά δεν ακούγονται σωστα 😉
 
Σχετικα με την πτεροροια στα ζεμπρακια εχουμε ξανασυζητησει εδω...
https://community.petbirds.gr/threads/Πότε-ξεκινά-η-πτερόρροια-στα-παραδείσια.3429/


Φοιβο σ ευχαριστω για την υπενθυμηση του παραπανω ποστ αλλα διαβαζοντας το πιο πολυ μπερδευτηκα παρα ξεκαθαρισαν τα πραγματα οσο αφορα τη πτερροροια στα ζεμπρακια (η παραδεισια γενικως).
 
Μια ακομα ερωτηση σ οσους εχουν ζεμπρακια η απλα γνωριζουν...
αυγο βρασμενο τρωνε φανταζομαι; 😕
 
Βεβαιως και εγω εχω Ζεμπρακι παιρνω βραστο αυγο μαζι με φρυγανια και το τριβω
 
Τα ζεμπράκια δεν περνάνε πτερόροια όπως τα καναρίνια ή οι παπαγάλοι. Ποτέ δεν έχω καταλάβει πότε έχουν πτερόροια τα δικά μου τουλάχιστον. Αυτό που είδα στις φωτογραφίες πιθανόν είναι πολλά πούπουλα βγαλμένα από καυγάδες. Αν τα είχαν σε κλούβα με πολλά πουλιά πιθανών αυτή να είναι η αιτία αλλά αν συνεχίζουν να μαλώνουν θέλουν χώρισμα. Αυγό βρασμένο τρώνε όπως και φρούτα αλλά τα συνηθίζουν δύσκολα αν δεν έχουν ξαναφάει όπως είπε και ο Αλέξανδρος. Από τη στιγμή που θα συνηθίσουν σε ποικιλία τροφών όμως καθαρίζουν ότι φρούτο και αν βάλουμε.
 
Τα ζεμπράκια δεν περνάνε πτερόροια όπως τα καναρίνια ή οι παπαγάλοι. Ποτέ δεν έχω καταλάβει πότε έχουν πτερόροια τα δικά μου τουλάχιστον. Αυτό που είδα στις φωτογραφίες πιθανόν είναι πολλά πούπουλα βγαλμένα από καυγάδες. Αν τα είχαν σε κλούβα με πολλά πουλιά πιθανών αυτή να είναι η αιτία αλλά αν συνεχίζουν να μαλώνουν θέλουν χώρισμα. Αυγό βρασμένο τρώνε όπως και φρούτα αλλά τα συνηθίζουν δύσκολα αν δεν έχουν ξαναφάει όπως είπε και ο Αλέξανδρος. Από τη στιγμή που θα συνηθίσουν σε ποικιλία τροφών όμως καθαρίζουν ότι φρούτο και αν βάλουμε.



Απ οτι μου ειπαν τα ειχαν σε μια κλουβα 1 μετρου με αλλα 50! Πουλια, απιστευτο ε; θα τους βαλω απο 2 σταγονες mutli vit σημερα να συνελθουν λιγακι γιατι δε νομιζω να ειχαν και τις καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.
 
Το γεγονός οτι έχουν χάσει πούπουλα έχετο στο νου σου για λίγο καιρό για δύο λόγους. Πρώτον σιγά σιγά δροσίζει ο καιρός οπότε πρόσεξε να μην είναι σε ρέυματα αέρα. Δέυτερον παρατήρησέ τα μήπως βγάζουν απο μόνα τους πούπουλα. Ενας πτηνίατρος μου είχε πει οτι υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει να το κάνει μόνο του. Πάντως το πιο πιθανό είναι οτι σε λίγο καιρό θα είναι όλα καλά. Στα περισσώτερα πετ σοπ λόγο χώρου και λόγο του μικρού μεγέθους που έχουν τα πουλιά τα κρατάνε σε κλούβες πολλά μαζί με αποτέλεσμα πολλά να είναι χτυπημένα απο άλλα.
 
Back
Top