Γενικά Αυτή είναι η Ελπίδα

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλησπέρα σε όλη την παρέα!
αυτή είναι η Ελπίδα.. Είναι δυόμιση μηνών και είναι απόγονος ενός αρσενικού Ελληνικού Κοινού και ενός θηλυκού Gloster Consort. Εχει το χρώμα του πατέρα της(κίτρινο έντονο) αλλά τον σωματότυπο της μαμάς gloster(μικρόσωμη).
Σε ποιά ηλικία πιστεύετε πως θα μπορούσα να την ετοιμάσω για αναπαραγωγή. Αν γνωρίζω καλά, μετά το 1ο έτος;

σας ευχαριστώ πολύ όλους..
 

Συνημμένα

  • 20150925_144755-1.webp
    20150925_144755-1.webp
    13,3 KB · Προβολές: 87
  • 20150925_144802-1.webp
    20150925_144802-1.webp
    10,8 KB · Προβολές: 83
  • 20150925_145052-2.webp
    20150925_145052-2.webp
    12,4 KB · Προβολές: 84
Κουκλίτσα η Ελπίδα. Τα θηλυκά θεωρείται ασφαλές να ζευγαρώσουν ακόμα και στο δέκατο μήνα της ζωής τους, οποτε ξεκινάς προετοιμασία διατροφική στον όγδοο.
 
Κουκλίτσα η Ελπίδα. Τα θηλυκά θεωρείται ασφαλές να ζευγαρώσουν ακόμα και στο δέκατο μήνα της ζωής τους, οποτε ξεκινάς προετοιμασία διατροφική στον όγδοο.
σε ευχαριστώ πολύ φιλε Γιάννη! Να σαι καλά..
 
αυτή είναι η Ελπίδα.. Είναι δυόμιση μηνών

Σε ποιά ηλικία πιστεύετε πως θα μπορούσα να την ετοιμάσω για αναπαραγωγή. Αν γνωρίζω καλά, μετά το 1ο έτος;

Χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω θα την έβαζα για αναπαραγωγή την Άνοιξη... Του 2017! Από τα γραφόμενά σου η Ελπίδα γεννήθηκε αρχές Ιουλίου. Οπότε αν την βάλεις έχοντας συμπληρώσει ένα χρόνο ζωής, πάμε για Ιούλιο 2016 και επειδή οι ζέστες θα έχουν ήδη ξεκινήσει, δεν νομίζω να υπάρχει... Ελπίδα για την Ελπίδα. Άν αποφασίσεις να το ρισκάρεις, να ξέρεις ότι θέτεις σε κίνδυνο τόσο τη ζωή των νεοσσών, όσο και των γονέων τους. Προσωπικά, δεν θα ζευγάρωνα πουλί πριν χρονίσει. Μπορεί στους 8-10 μήνες να είναι δεκτικά και γόνιμα, αλλά πιστεύω πως λόγω του πολύ νεαρού της ηλικίας τους, ίσως δεν ανταποκριθούν σωστά στα αναπαραγωγικά τους καθήκοντα.
 
Χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω θα την έβαζα για αναπαραγωγή την Άνοιξη... Του 2017! Από τα γραφόμενά σου η Ελπίδα γεννήθηκε αρχές Ιουλίου. Οπότε αν την βάλεις έχοντας συμπληρώσει ένα χρόνο ζωής, πάμε για Ιούλιο 2016 και επειδή οι ζέστες θα έχουν ήδη ξεκινήσει, δεν νομίζω να υπάρχει... Ελπίδα για την Ελπίδα.
Πολύ σωστά... Οι καλοκαιρινοί μήνες για την αναπαραγωγή των καναρινιών καλά είναι να αποφεύγονται για πολλούς και σοβαρούς λόγους.
Όμως @Stfns κανένα από τα πουλιά του 2015 δεν θα είναι ένα κατάλληλο για ζευγάρωμα αν ακολουθηθεί το 12μηνο.
Με φυσιολογική προετοιμασία ο ένατος μήνας είναι ικανός να κάνει γόνιμα τα καναρίνια αλλά κυρίως άξια και ικανά για να μεγαλώσουν τα μικρά τους.
Η Ελπίδα τον Απρίλιο ίσως και νωρίτερα θα είναι έτοιμη... και ίσως τότε μας δώσει τις απαντήσεις της.
 
Άν είναι γεννημένα μέχρι και τον Μάιο γιατί όχι Γιάννη;
καλημέρα φίλοι μου! Θέλω να ξέρετε πολύ καλά και είναι ειλικρινές αυτό που θα πω και όχι για λόγους εντυπώσεων, πως ότι με συμβουλεύετε το ακούω με πολύ προσοχή! Όταν ασχολούμε με τα αγγελούδια μου.. Μα το θεό, νιώθω πως έχω δίπλα μου τον Γιάννη,την Μιράντα, τον Στέφανο,τον Μάκη,τον Λευτέρη και όλη την παρέα και με κοιτούν και με συμβουλεύουν! Η Χαρά γεννήθηκε 01/07/2015(των Αγ.Αναργύρων)..ότι κι αν γίνει δεν θα την δώσω ποτέκαι θα ήθελα το καλύτερο γι αυτήν! Δεν θα ήθελα να γίνει λάθος γι αυτό και ότι με συμβουλέψετε θα το ακολουθήσω πιστά!
σας ευχαριστώ..
 
η Χαρά γεννήθηκε 01/07/2015(των Αγ.Αναργύρων)

Συγνώμη η Χαρά που "κολλάει"; Για την Ελπίδα δεν μιλάμε; Και εφόσον γεννήθηκε των Αγίων Αναργύρων, γιατί δεν την έβγαλες Αργυρώ; 😀.
 
Συγνώμη η Χαρά που "κολλάει"; Για την Ελπίδα δεν μιλάμε; Και εφόσον γεννήθηκε των Αγίων Αναργύρων, γιατί δεν την έβγαλες Αργυρώ; 😀.
sorry, φίλε Στέφανε.. Ελπίδα ήθελα να γράψω! Εγώ Αργυρώ ήθελα να την πώ.. Αλλά η κόρη μου επέμενε στο Ελπίδα, γιατί ως νεοσσός, δεν έτρωγε και πολύ.. Κυριαρχούσαν τα άλλα στην μοιρασιά!
Η κόρη μου το έβλεπε αυτό,έβλεπε και μένα να ανησυχώκαι πάντα μου έλεγε
''μην στεναχωριέσαι, βρε μπαμπά.. Πάντα υπάρχει ελπίδα!''
ελπίδα
 
Να τη χαίρεσαι Δημήτρη μου είναι πανέμορφη!
αυτή είναι η Ελπίδα.. Είναι δυόμιση μηνών.
Καλά Δημήτρη μου πως ξέρεις τόσο γρήγορα το φυλο; Εμένα είναι πέντε-έξι μηνών και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
 
Να τη χαίρεσαι Δημήτρη μου είναι πανέμορφη!

Καλά Δημήτρη μου πως ξέρεις τόσο γρήγορα το φυλο; Εμένα είναι πέντε-έξι μηνών και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

απο το στησιμο του πουλιου μπορεις να βγαλεις ενα συμπερασμα συν οτι τα αρσενικα μετα το 1ο μηνα ζωης συνηθως αρχιζουν το σαλιαρισμα.. Βεβαια αυτο μπορει να παρατηρηθει και σε θηλυκα αλλα και παλι αν το πουλι παιρνει το αναλογο στησιμο φουσκωνει το λαιμο οταν σαλιαριζει ειναι κατα πασα πιθανοτητα αρσενικο. Για πιο ασφαλη συμπερασματα μετα την καλοκαιρινη πτερροροια απο φθινοπωρο που στα αρσενικα αρχιζουν να ξεχωριζουν σιγα σιγα και οι νοτες.
 
Να τη χαίρεσαι Δημήτρη μου είναι πανέμορφη!

Καλά Δημήτρη μου πως ξέρεις τόσο γρήγορα το φυλο; Εμένα είναι πέντε-έξι μηνών και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
καλησπέρα, Παναγιώτα μου! Διαβάζοντας στο forum θέμα για το πως να ανγνωρίσει κανεις το φύλλο των νεοσσών, κοίταξα ολα τα μικρά και μετά πηγα τα πήγα σε ένα πολύ καλο φίλο και έμπειρο εκτροφέακαι όντως είχα πέσει μέσα! βέβαια μου το είπε και αυτός..σιγουροι θα είμαστε στον 5ο με 6ο μήνα..
 
Να τη χαίρεσαι Δημήτρη μου είναι πανέμορφη!

Καλά Δημήτρη μου πως ξέρεις τόσο γρήγορα το φυλο; Εμένα είναι πέντε-έξι μηνών και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
κράτα αυτό που μας γράφει ο φίλος Λευτέρης. Έχει απόλυτη ταύτιση με αυτά που έμαθα και γω απο τον φίλο εκτροφέακαι το γραφω άλλωστε πως 100% σίγουρος θα ειμαι μετά την πτερόρροια και κοντά στον 5ο-6ο μήνα..
 
Η κόρη μου το έβλεπε αυτό,έβλεπε και μένα να ανησυχώκαι πάντα μου έλεγε
''μην στεναχωριέσαι, βρε μπαμπά.. Πάντα υπάρχει ελπίδα!''

Σοφή η κόρη σου! Nα σου ζήσει!

Εμένα είναι πέντε-έξι μηνών και ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

100% σίγουρος θα ειμαι μετά την πτερόρροια και κοντά στον 5ο-6ο μήνα..

Γι' αυτό ξεκινήστε με μωσαικά για να ξενοιάσετε!
 
Με τι σκέφτεσαι να ζευγαρώσεις την πανέμορφη Ελπίδα σου; :)
 
Με τι σκέφτεσαι να ζευγαρώσεις την πανέμορφη Ελπίδα σου; :)
καλησπέρα, Αλίκη μου! σίγουρα με ένα πολύ καλό αγόρι.. Κατακίτρινο όπως το κορίτσι μου!
το γοητευτικό σημείο της Ελπίδας είναι το ότι έχει πάρει τον σωματότυπο της μαμάς gloster.. Μικρόσωμη!
 
Back
Top