Αναπαραγωγή Αυτα τα αυγά είναι ενσπορα ή ασπορα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης PRO
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

PRO

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
248
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το παρακατω αυγουλακι ειναι 7 ημερων ειναι ασπορο ή ενσπορο;
 

Συνημμένα

  • DSC00113.webp
    DSC00113.webp
    7,1 KB · Προβολές: 450
  • DSC00119.webp
    DSC00119.webp
    4,4 KB · Προβολές: 210
Οταν λες 7η μερα πως μετρας απο τοτε που το 'κανε η μανα του η στην 7η μερα της επωασσης βρισκεται;
Αν ειναι το πρωτο περιμενε 4-5 μερες ακομα, αν ειναι ομως στην 7η μερα της επωασσης τοτε μαλλον αποχωρει...
 
ευχαριστω ολους.
Ολα τα αυγα ηταν τσουφια και ολα στην 7 μερα γιατι τα πηρα απο την φωλια και εβαλα ψευτικα. Σημερα τα εκανα ομελετα!😱
Τωρα φτου και απο την αρχη! Τι να κανω να τα χωρισω και να δω αντιδρασεις του αρσενικου η να τα χω μαζι και οτι γινει;
 
εγω θα τα αφηνα μαζι και θα τους εδινα νεα φωλια και καινουργιο υλικο για να φτιαξει καινουργια φωλια. Μην απογοητευεσαι η δευτερη γεννα μπορει να σου δωσει πουλακια. Κανε τους καλη διατροφη με αυγο, βιταμινες στο νερο, αυγοτροφη και νιζερ μεχρι να δεις παλι αυγο στη φωλια.
 
Ηταν η πρωτη γεννα ενος πρωταρικου ζευγαριου και ισως ετσι εξηγηται. Τα εχω δει να ταιζονται ο αρσενικος καπου καπου κελαιδα αλλα δεν τα ειδα να βατευονται. Θα τα αφησω μαζι αν ειναι και ελπιζω η δευτερη γεννα να εχει νεοσσους.
 
Μια ματιά στο πουλάκι που λές οτι είναι αρσενικό.
Απρίλιο μήνα άσπορα αυγά, είναι κάπως αφύσικο.
Αν είναι πράγματι αρσενικό πουλί μήπως είναι κανένα χειμωνιάτικο
του 2008 (ανώρημο 😉.) Να μη βλέπεις βατέματα τέτοια εποχή;
τί να πώ; κάπου υπάρχει λάθος.
 
το αρσενικο αυτο το αγορασα τον Νοεμβριο που μας περασε και μου ειπαν οτι δεν εκλεισε χρονο. Εντουτοις κελαιδησε φουλ. Εχω τσεκαρει και τα γεννετικα του οργανα και ολα δειχνουν οτι ειναι πυρωμενο και υγιες, δεν ξερω τι φταιει...
 
Aν είναι όλα όπως τα περιγράφεις κάνε αυτά που λέει πιο πάνω ο φίλος μας.
Και καλή επιτυχία...

εγω θα τα αφηνα μαζι και θα τους εδινα νεα φωλια και καινουργιο υλικο για να φτιαξει καινουργια φωλια. Μην απογοητευεσαι η δευτερη γεννα μπορει να σου δωσει πουλακια. Κανε τους καλη διατροφη με αυγο, βιταμινες στο νερο, αυγοτροφη και νιζερ μεχρι να δεις παλι αυγο στη φωλια.
 
Back
Top