Αυτοματισμός πόρτας για κοτέτσι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ntal33
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ntal33

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2019
Μηνύματα
7
Ζητω την βοηθεια σας στην κατασκευη μιας αυτοματης πορτας για κοτετσι.
Συγκεκριμενα στην συνδεσμολογια μπαταριας- πανελ- ρυθμιστη φορτισης - χρονοδιακοπτη 12v- και κεραια αυτοκινητου.
Τα εξαρτηματα υπαρχουν.
Το προβλημα ειναι ποιο καλωδιο παει που.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Καλη και ευλογημενη μερα να έχετε.
 
Αυτό ίσως σε βοηθήσει
Εκεί που λέει δίκτυο θα συνδέσεις τον χρονοδιακόπτη 12V και μετά την κεραία.
Πρέπει να προσέχεις τα + και - για να τα συνδέσεις σωστά.
Καλή επιτυχία!
 
Θα χρειαστεί να αγοράσετε και ένα Ρελέ 12V normal close για να μπορέσει να δουλέψει το σύστημα.
Θα φτιάξω ένα σχέδιο και θα σας το δείξω για να έχετε μιά ολοκληρωμένη εικόνα της κατασκευής.
 
Αυτο που εχει η κεραια πανω ρελε δεν ειναι;
Αυτό είναι το μοτέρ της κεραίας, τα τρία καλώδια είναι: ένα η γείωση δηλαδή το πλήν (-) τα άλλα δύο παίρνουν 12V.
Όταν τροφοδοτείται το ένα καλώδιο η κεραία ανεβαίνει ενώ όταν τροφοδοτείται το άλλο η κεραία κατεβαίνει.
 
Μαλιστα..Αρα η κεραια ειναι ηλεκτρικη και χρησιμοποιουμε απλα το μοτερ της για το ανοιξε-κλεισε.. Δεν μπορεσα να το καταλαβω απο τις εως τωρα περιγραφες.. Πηγα σε hi-tech remote controled κοτετσι:)
 
Γιαννη μια απορια.. Πως το ξερεις το συστημα χωρις να το εχεις δει;
Δημήτρη έχω επισκευάσει την ηλεκτρική κεραία του αυτοκινήτου και απόκτησα κάποια εμπειρία.
 
@ntal33 σας έχω στείλει το σχέδιο με πμ.
καλή επιτυχία στο έργο σας!

Υ. Γ. Το σχέδιο το έστειλα με πμ γιατί δεν θα ήθελα επ ουδενί άτομα που δεν έχουν εμπειρία να πειραματιστούν με την αντίστοιχη κατασκευή.
 
Ίσως χρειαστεί βοήθεια αλλά θυμάμαι πως αυτή https://community.petbirds.gr/threads/Αυτόματη-κοτετσόπορτα-στη-villa-kokoriko.22672/post-246618 βάζοντας κεραία αυτοκινήτου για το πάνω κάτω... Δούλευε πολύ καλά.
Διάβασε και τις υπόλοιπες απαντήσεις και είμαι σίγουρος πως θα βρεις λύσεις.


η κεραία έχει τρία καλώδια... μαύρο αρνητικό - κόκκινο θετικό - και φυσιολογικά ένα γκρί που συνδέεται και αυτό σε θετική θέση του χρονοδιακόπτη για το σήμα... όταν αυτό το καλώδιο έχει ρεύμα η κεραία ανοίγει και όταν δεν έχει (το κόβει ο χρονοδιακόπτης) η κεραία κλείνει...
 
Back
Top