Γενικά Αυτος ειναι ο ανταρτης μου

michaella

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Αυτος ειναι ο ανταρτης μου!
Οι γνωστες αν εχουν την καλοσυνη ας μου πουν κιολας αν ειναι "maroon bellied conure" οπως νομιζω.
Ακομα δεν μας εχει συνιθησει μαλλον γιατι μας εχει τρελανει στο δαγκωμα καθε φορα που τον παιρνουμε απο το stand του.
 

Συνημμένα

  • DSC01417.webp
    DSC01417.webp
    54,3 KB · Προβολές: 138
Καταπληκτικό, πανέμορφο, να σου ζήσει! Εντυπωσιακό! Το βλέμμα του σκλαβώνει! Αναγνωριστικά - δοκιμαστικά είναι τα δαγκώματα, μην ανησυχείς, αρχή είναι ακόμα, αφού πρόσφατα το απέκτησες! Για το είδος θα σου απαντήσουν οι φίλοι που γνωρίζουν, όπως και για τα σποράκια, που νομίζω, δεν είναι ό,τι καλύτερο για τροφούλα του! Καλορίζικο!
 
Nα τον χαιρεσαι! :D Κι εγω νομιζω πως αυτο που λες ειναι το ειδος του, διστασα ομως λιγο διοτι δεν φαινεται η κοιλιτσα του τι χρωμα εχει. Aν δεν εχει καθολου καστανοκοκκινο χρωμα στην κοιλιτσα τοτε ισως ειναι marοon tailed και οχι bellied.

Oπως και να χει ειναι πανεμορφος. :D Τι ηλικια εχει; Τον πηρατε ταισμενο στο χερι;

Δεν ειναι καλο να τρωει τοσους ηλιοσπορους... 😉
 
Μου ειπαν οτι ειναι περιπου 4 μηνων κ οτι ειναι ταισμενο απο χερι(Αν κ δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο)
Η τροφη ηταν συσκευασμενη κ οντως κ εμενα μου φανηκαν πολλα τα σπορακια. Τι λετε να του δινω;
(Παντως πολυ δαγκωμα βρε παιδια! Δεν τολμαω να τον σηκωσω απο το stand! Κολλησε εκει κ δεν θελει να τον κουνησουμε καθολου.)
 
Τι φατσούλα είν' αυτή; Πανέμορφος! Να σου ζήσει. Κούκλος είναι!
 
Να τον σηκωνεις με μια πατηθρα αρχικα και οχι με το χερι ωστε να μαθει να ανεβαινει χωρις να δαγκωνει. Παντα να τον επιβραβευεις μολις ανεβει κανοντας τη φωνη σου ενδιαφερουσα και μια λιχουδια.
Οι ηλιοσποροι ειλικρινα πιστευω πως ειναι πολυ οσοι βλεπω στη φωτο για ενα τετοιο πουλακι. Εχει μεγαλυτερες διατροφικες αναγκες απο αυτες που δεν μπορουν να καλυψουν οι ηλιοσποροι.

Δες λιγο κι αυτο το θεμα. https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
Δαγκώνει ε;
Αλλά έχει τόση αθώα φατσούλα... 😀
Να σου ζήσει! Πιστεύω να σας συνηθήσει σε λίγο καιρό μην αγχώνεσαι...
 
Οντως ειναι κουκλος! Και οντως εχει πολυ αθωα ματακια για να δαγκωνει οσο λες! :D Να σου ζησει!
 
Back
Top