Φροντίδα Αυτοσχέδιες μπανιέρες

seemsfunny

PB Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
1.113
Πόλη
Ιωάννινα
Σκέφτομαι να φτιάξω μια μπανιέρα για τον Λινκ και την Ίνα. Το κλουβί είναι ξύλινο οπότε ψάχνω για λύσεις ότι να μην καταστρέψουν τελείως το ξύλο.

Έχετε κάτι να προτείνετε ή να μου δείξετε από τις δικές σας αυτοσχέδιες μπανιέρες;
[automerge]1593848432[/automerge]

Μάλλον θα χρησιμοποιήσω και κάτι τέτοιο αφού το κλουβί το χτυπάει ο ήλιος για 2 ώρες (όταν δεν βρέχει βέβαια στα Γιάννενα)
 

Συνημμένα

  • 64597278_698085123939175_5075703680812974080_o.webp
    64597278_698085123939175_5075703680812974080_o.webp
    157 KB · Προβολές: 29
Τελευταία επεξεργασία:
Το κλουβί είναι ξύλινο οπότε ψάχνω για λύσεις ότι να μην καταστρέψουν τελείως το ξύλο.
Αφού τα πουλιά βγαίνουν από το κλουβί φτιάξε μια ευρύχωρη μπανιέρα που θα χρησιμοποιούν εκτός κλουβιού, έτσι θα ''σωθεί'' το κλουβί και αυτά θα ευχαριστιούνται το μπάνιο τους, εσύ απλά θα σφουγγαρίζεις 😅
 
Λόγο υπερβολικής ζέστης σκέφτηκα να τους φτιάξω την μπανιέρα και να τους αλλάζω κάθε μέρα το νερό. Αν βάλω και ένα μοτεράκι ή μηχανισμό ώστε το νερό να μην είναι στάσιμο θα μπορώ να κρατήσω και μακρυά τα κουνούπια από το να γεννήσουν στην μπανιέρα τους τα αυγά.
 
@Tony Forpus το συγκεκριμένο όχι αλλά το έχω ακόμη στο μυαλό μου σαν ιδέα για το πως να το φτιάξω. Μάλλον θα παραγγείλω αυτό από το λινκ που μου έδωσες.

Μόλις είδα στο facebook και αυτή την ταΐστρα για γάτες η οποία νομίζω πως θα κάνει δουλειά.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@seemsfunny Βλέπω καλώδιο στη συσκευή αυτή και γενικά πλαστικό το οποίο δεν έχουν σε τίποτα να το κάνουν σκόνη. Γιατί δεν τους δίνεις ένα μεγάλο γυάλινο πυρέξ στο πάτωμα, να το αφήνεις 2-3 ώρες όσο θες και να το βγάζεις;
 
@seemsfunny Βλέπω καλώδιο στη συσκευή αυτή και γενικά πλαστικό το οποίο δεν έχουν σε τίποτα να το κάνουν σκόνη. Γιατί δεν τους δίνεις ένα μεγάλο γυάλινο πυρέξ στο πάτωμα, να το αφήνεις 2-3 ώρες όσο θες και να το βγάζεις;

Κάθε πρωί τα έχω ελεύθερα από τις 7 μέχρι της 8:30 που αρχίζω και ετοιμάζομαι για την δουλειά. Ενώ τους βάζω ένα μεγάλο πράσσινο πάτο από το μικρό κλουβί για να κάνουν μπάνιο δεν μπαίνουν ποτέ. Τα σ/κ όμως ενώ υπάρχει η ίδια ρουτίνα με την διαφορά ότι τα αφήνω ελεύθερα μέχρι 12-1 το μεσημέρι από της 10 και μετά μπαίνουν και τα δύο για μπάνιο. Αν βάλω κάτι στον πάτο του κλουβιού θα πρέπει να το χωρίσω το κλουβί ώστε να μην πέφτουν κουτσουλιές στην μπανιέρα. Επίσης πολλές φορές γυρνάω 9-10 το βράδυ στο σπίτι που ήδη κοιμούνται οπότε δεν θέλω να τα τρομάζω ίσα ίσα για να βγάλω την μπανιέρα και για αυτό ψάχνω για κάτι το οποίο θα μπορεί να μείνει 24ωρο χωρίς να τους δημιουργήσει πρόβλημα στην υγεία τους. (Είτε από τα κουνούπια είτε από οτιδήποτε παράσιτο έχουν στο φτέρωμα τους που μπορεί να το πιουν μέσα της μπανιέρας.)
 
@seemsfunny
Ίσως τότε να το βγάζετε απο το απόγευμα, έτσι και αλλως δεν ειναι σωστό να κανουν μπανιο αργα και να κοιμηθουν βρεγμένα. Πάντως και καθε πρωί αν το αλλάζετε από κουνουπια δεν θα υπάρχει θέμα (παρασιτα κανονικά δεν έχουν, ουτε τα ευνοει το νερό, αλλά τα φτερα τους με το στομα τα καθαριζουν ετσι και αλλιώς) η τροφη που θα ριχνουν μέσα και οι πιθανες κουτσουλιες θα ειναι το μόνο πρόβλημα.
 
Back
Top