Φροντίδα Αυτοσχέδιο παιχνίδι για cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JohnyV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JohnyV

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Αιγάλεω
Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε όλοι καλά στην υγεία σας! Τώρα που καθόμαστε σπίτι αποφάσισα να φτιάξω κανένα παιχνίδι για το cockatiel μου και έφτιαξα ένα από τενεκεδακι από πουρακια και σχοινακι. Πριν του το βάλω θα ήθελα απλά να μάθω αν υπάρχει κάποιο θέμα με τα υλικά που χρησιμοποίησα(μεταλλικό τενεκεδακι με πλαστικό καπάκι και χοντρός σπάγκος). Επίσης, αν υπάρχει καμία άλλη ιδέα για αυτοσχέδιο παιχνίδι από απλά υλικά. Καλή συνέχεια!
 
Μέσα έχει ζεόλιθο για να κάνει ήχο όταν το κουνάει. Δεν το έχω βάλει ακόμα γιατι δεν ξέρω μήπως καποιο υλικό του ήταν επικίνδυνο. Θα το κρεμάσω έτσι ανάποδα όπως φαίνεται στην φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • Webp.net-compress-image.webp
    Webp.net-compress-image.webp
    173,5 KB · Προβολές: 13
Μπορεις επισης να φτιαξεις κρεμαστάρια, κούνιες, σκαλοπάτια με ξυλάκια απο σουβλάκια και σπαγκο απο βαμβακι τα οποια ειναι ακίνδυνα και τα 2 οπου μπρουν να τα δαγκωνουν ολημερις.


Κατι επισης απλο ειναι κρεμασταρι με ενα κορδονι και περασμενα καπακια νερου. ( του εχω ενα ειναι απο τα αγαπημενα του και μεχρι στιγμης δε το εχει καταστρεψει )

1.jpg

rev2.webp
 
Θεωρητικά ειναι ασφαλες το μεταλλικο δοχειο ως υλικο κατασκευης,το υλικο του ειναι λευκοσίδηρος (επικασσιτερωμενος χαλυβας) και δεν γνωριζω να υπαρχει θεμα τοξικοτητας.
Αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι η περιτωση της εξωτερικης βαφης.
 
Μέσα έχει ζεόλιθο για να κάνει ήχο όταν το κουνάει. Δεν το έχω βάλει ακόμα γιατι δεν ξέρω μήπως καποιο υλικό του ήταν επικίνδυνο. Θα το κρεμάσω έτσι ανάποδα όπως φαίνεται στην φωτογραφία.
Θα "φάει" το καπάκι και θα χυθεί όλο κάτω.
 
Θα "φάει" το καπάκι και θα χυθεί όλο κάτω.
Λέω να του το βάλω στο stand που δεν έχει κάποιο παιχνίδι, απλά για να ασχολείται άμα θέλει και με κάτι εκτός κλουβιου. Έτσι, θεωρω ότι δεν θα ασχολείται τόσο πολύ ώστε να φάει το καπάκι πριν το καταλάβω για να πάρω το παιχνίδι.
 
Back
Top