Αυτοσχεδιες κουνιες

JAPAN HOSO11

PB Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2016
Μηνύματα
831
Πόλη
Κοκκώνι
φτιαχτε κουνιες με λιγοτερο απο 0.50 ευρ τη μια γρηγορα και ευκολα
βεργα 1 μετρου = 0.80 ευρ , σκληρο συρμα το μετρο περηπου 1 ευρ
μια πενσα και ενα μικρο τριπανι
 

Συνημμένα

  • IMG_5537.webp
    IMG_5537.webp
    17,2 KB · Προβολές: 159
  • IMG_5538.webp
    IMG_5538.webp
    16,9 KB · Προβολές: 147
  • IMG_5539.webp
    IMG_5539.webp
    21,7 KB · Προβολές: 154
  • IMG_5542.webp
    IMG_5542.webp
    28,2 KB · Προβολές: 154
  • IMG_5548.webp
    IMG_5548.webp
    27,3 KB · Προβολές: 151
Σταμάτη, τις χρησιμοποιούν; Επίσης, βρίσκεις απαραίτητο να υπάρχουν στο κλουβί;
 
συμφωνώ με τον Κώστα,Σταμάτη! Δεν γνωρίζω βέβαια(θα το ψάξω όμως..) μήπως εκ φύσεως τα japan hoso την θέλουν την κούνια τους..
 
καλησπερα στη παρεα ναι για μενα ειναι χρησιμες λογο των japan οπως επισης και σε αλλες ρατσες καναρινιων κυριος στα καμπουρικα, καποια στιγμη στο κλουβι θα υπαρχουν μονο κουνιες για αρκετο διαστημα. Περα απο αυτο ομως και για το λογο οτι πολοι στη παρεα μπορει να χρησιμοποιουν καποια κουνια στο κλουβι τουσ ειναι μια οικονομικη και πολυ γερη κατασκευη.
σημειωση: κουνιες χρησιμοποιω μονο στα japan στα υπολιπα οχι

Σταυρο τις χρησιμοποιουν δεν ειναι τυχες οι φωτο που ανεβασα, ακομα και το βραδι σε αυτες κημουντε παρολο που τους εχω και σταθερες πατηθρες μεσα
 
για μενα ειναι χρησιμες λογο των japan οπως επισης και σε αλλες ρατσες καναρινιων κυριος στα καμπουρικα
Κάτι τέτοιο υποψιάστηκα. Μπορείς να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες Σταμάτη;
 
Καλησπερα αν χρειαζονται να υπαρχουν στο κλουβι λογο της συγκεκριμενης ρατσας.
Τοτε πολυ εξυπνη η ιδεα σου μπραβο
 
Αυτό με τις κούνιες που είναι απαραίτητες στη συγκεκριμένη ράτσα πουλιών ομολογώ πως δεν το γνώριζα.
Η κούνια ίσως είναι εμπόδιο στα ατομικά κλουβάκια μια και μπαίνει στο κέντρο του κλουβιού περιορίζοντας ακόμη περισσότερο το ζωτικό χώρο πτήσης του πουλιού. Στους μεγάλους χώρους με αρκετά πουλιά κάθε τέτοια "κατασκευαστική πατέντα" είναι χρήσιμη αν μπει έξυπνα στο σωστό μέρος.
Κάθε έξυπνο παιχνίδι εφ' όσον δεν περιορίζει το χώρο πτήσης γίνεται παιχνίδι εκτόνωσης και εκγύμνασης των μυών των πουλιών. Θεωρητικά προσομοιάζει με το κούνημα των κλαδιών ενός δέντρου όταν τα πουλιά κάθονται ή κουρνιάζουν σ΄αυτό.
Η αστάθεια που έχουν οι κλασικές πατήθρες (ίσως) χαλαρώνουν τα ένστικτα που λειτουργούν όταν τα πουλιά κοιμούνται σε κινούμενη βάση στήριξης και αυτό σίγουρα δεν το θέλουμε.
Οι παραπάνω λόγοι με έχουν οδηγήσει να έχω σε όλες τις κλούβες πτήσης μου, μια παρόμοια κατασκευή.
Εκ του αποτελέσματος εγώ την κρίνω εξαιρετικά βοηθητική...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
βασηκα τα καμπουρικα ειναι στο DNA τους να καθοντε σε αυτη τη σταση μισοφεγγαρο. Ομως χρειαζεται και λιγο προπωνιση για να τη βελτιωσεις, αναλογος τον εκτρωφεα οι μεθοδοι βελτιωσης της στασης ποικιλουν, εγω χρησιμοποιω τους ποιο ανοδινους, οπως ειναι οι κουνιες και η λιγο λεπτη ηλιοθεραποια.

στη κουνια σε αντιθεση με τα αλλα καναρινια το καμπουρικο προσπαθει να ισορροπιση βαζοντας την ουρα κατω απο τη κουνια και τεντονοντας το σωμα προς τα πανω.
και με την ηλιοθεραπια (15 με 20 λεπτα καθε μερα και οχι το κατακαλοκαιρο που ο ηλιος καιει ή εστω πρωινες ωρες) μετο που πεσουν οι ηλιακτηδες απανο του ληγιζει τα ποδια του δλδ χαμηλονει το κορμι του, και γερνει λιγο προς τα πησω, απολαμβανει τον ηλιο περνοντας την ποιο ωραια σταση που μπορει.

υπαρχουν και αλλες μεθοδοι αλλα για το λογο οτι τις θεωρω εποδινες για τα πτηνα δεν θα αναφερθω καθολου
φυσηκα ο καθε εκτρωφεας κανει αυτο που θεωρει καλητερο και σωστοτερο.
 
εγω χρησιμοποιω τους ποιο ανοδινους, οπως ειναι οι κουνιες και η λιγο λεπτη ηλιοθεραποια.
Προσωπικά θα με ευχαριστούσε πολύ... αν φυσικά έχεις τη διάθεση... Να μας ενημέρωνες σε νέο θέμα, για όλα όσα εσύ χρησιμοποιείς για να βελτιώσεις τη θέση στάσης των πουλιών σου και που για μας είναι άγνωστα.
υπαρχουν και αλλες μεθοδοι αλλα για το λογο οτι τις θεωρω εποδινες για τα πτηνα δεν θα αναφερθω καθολου
Νομίζω πως έστω και ως "κακώς κείμενα" ακόμη και σαν νέο θέμα θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμες όλες αυτές οι "μέθοδοι". Θα σε παρακαλούσα να αναθεωρήσεις και να μας ενημερώσεις.
 
IMG_5547.webp

οκ Γιαννη θα το κανω στο μελλον(εχω αργησει σημερα απο τη δουλεια) και θα παρακαλουσα οσοι εκτρωφοις ασχολουνται με τα καμπουρικα οχι αποκληστηκα μονο με τα japan να καταθεσουν τις δικες τους κριτηκες και αποψεις καλες ή κακες για τι συγουρα θα βγει ποιο καλο αποτελεσμα και θα ψακτουμαι ακομα περησοτερο.

καλημερα σε ολους
 
Back
Top